Hunedoreanul acuzat de pornografie infantilă şi violarea unei fete de 13 ani a fost arestat

Hunedoreanul reţinut vineri pentru viol şi pornografie infantilă, după ce a violat o fată de 13 ani şi a filmat-o în timp ce întreţinea relaţii sexuale cu soţia lui, imaginile fiind postate pe internet, a fost arestat, sâmbătă, riscând 25 de ani de închisoare.
Romania TV
13 oct. 2012, 11:43
Hunedoreanul acuzat de pornografie infantilă şi violarea unei fete de 13 ani a fost arestat

Judecătorii Tribunalului Hunedoara au emis, sâmbătă, mandat de arestare preventivă pe 29 de zile pentru pornografie infantilă prin sisteme informatice şi violarea unei fete de 13 ani, pe numele lui Alin Vasile Sav.

Potrivit judecătorului Mihaela Timişan de la Tribunalul Hunedoara, bărbatul a formulat recurs la măsura arestării preventive, acesta urmând să fie judecat la Curtea de Apel Alba Iulia. La rândul său, procurorul Victoriţa Povarnă de la Biroul Teritorial DIICOT Hunedoara a declarat, sâmbătă, că Alin Vasile Slva, împreună cu soţia lui, învinuită în acelaşi dosar, au întreţinut, timp de un an, raporturi sexuale cu fata de 13 ani, ameninţând-o cu divulgarea materialelor pornografice pe care le aveau cu ea pe telefoanele mobile.

„Promisiunea cu care au momit-o iniţial pe fată a fost că vor face materiale pornografice pe care le vor posta pe un site şi vor face mulţi bani”, a spus procurorul Victoriţa Povarnă.

În cele din urmă, fata a povestit, după un an, familiei ei şi prietenilor ce i se întâmplă.

Familia victimei locuieşte cu chirie într-o casă din localitatea hunedoreană Băcia, iar, potrivit prietenilor, fata fusese atrasă de ideea că va câştiga mulţi bani din postarea unor fotografii şi înregistrări video care o prezentau pe ea şi pe soţia bărbatului arestat în ipostaze indecente.

„Fata a crezut că va câştiga bani suficienţi să cumpere o casă, însă Alin a folosit înregistrările pentru a o şantaja. Îi spunea că arată familiei ei înregistrările dacă nu se culcă cu el. Aşa a ajuns să fie violată şi supusă la perversiuni sexuale. Când am aflat ce se întâmplase, l-am sunat şi am vorbit cu el. Am înregistrat convorbirea telefonică în care îmi spunea ce a făcut şi cum apoi a distrus înregistrările de teamă că vor ajunge la Poliţie. Eu am oferit anchetatorilor înregistrările telefonice”, a declarat un prieten al familiei victimei, Ciprian Ungureanu.

Potrivit anchetatorilor, tânărul riscă până la 25 de ani de închisoare.

Hunedoreanul a fost reţinut, vineri, de procurorii DIICOT pentru viol şi pornografie infantilă, după ce a violat o fată de 13 ani şi a filmat-o în timp ce întreţinea relaţii sexuale cu soţia lui, imaginile fiind postate pe internet.

Procurorii Direcţiei de Investigare a Infracţiunilor de Criminalitate Organizată şi Terorism (DIICOT) – Biroul Teritorial Hunedoara, împreună cu ofiţeri de poliţie judiciară din Serviciul de Combatere a Criminalităţii Organizate Hunedoara, au informat că îi cercetază pe Alin Vasile Sav, de 27 de ani, şi Cătălina-Elena Sav, de 26 de ani, din judeţul Hunedoara, pentru viol, acte sexuale cu un minor şi pornografie infantilă prin sisteme informatice.

„În sarcina învinuiţilor, soţ şi soţie, se reţine că au determinat o victimă minoră, având vârsta de 13 ani, să întreţină acte sexuale cu învinuita Sav Cătălina-Elena şi să pozeze în ipostaze pornografice. În această modalitate, învinuiţii au realizat şi deţinut fişiere de tip imagine şi video, conţinând materiale pornografice cu minora”, se arăta într-un comunicat de presă al DIICOT.

Procurorii DIICOT îl reţinuseră pe Alin Vasile Sav, iar în cazul Cătălinei Elena Sav a fost luată măsura obligării de a nu părăsi ţara.

DailyBusiness
Guvernul îi oferă lui Traian Băsescu un apartament în locul vilei de protocol, după ce și-a recâștigat drepturile de fost președinte
Spynews
Hidrologii anunță prăpăd în mai multe zone din România! A fost emis cod portocaliu de inundații. Unde vor lovi puhoaiele
Bzi.ro
Lavinia Pîrva a făcut furori în costum de baie! Unde a mers artista împreună cu Ștefan Bănică Jr. – GALERIE FOTO
Fanatik.ro
De ce a lăsat un pilot ușa cabinei deschisă în timpul unui zbor. Gestul său a provocat un scandal uriaș
Capital.ro
Călin Georgescu poate candida la orice funcție publică. Nimeni nu-l mai poate opri: Fără nicio restricție!
Playtech.ro
Cum arată Dragonul albastru, creatura periculoasă care a închis plajele din Spania? Este invazie în apă, înţepătura lui poate fi letală
Adevarul
Cifrele care arată că Rusia este departe de a fi câștigătoare pe câmpul de luptă. Partea ucraineană a hărții
wowbiz.ro
Încă un DIVORȚ ȘOC în România! Actrița a anunțat oficial că s-a despărțit de soțul ei după 19 ani: „Am ales să pun punct. După o perioadă de...”
Evz.ro
Idolul adolescentelor, de nerecunoscut după ani de internări la psihiatrie
Prosport.ro
FOTO. Femeia care ia bani pentru pozele cu ea și pentru a ieși la întâlniri cu bărbați
kanald.ro
Marius, un român stabilit în Spania, a murit în timp ce se plimba cu bicicleta electrică. Avea doar 36 de ani
Cancan.ro
Soțul criminal al Silvanei Dăogaru tocmai aflase că suferă de o boală teribilă. Ce s-a întâmplat cu el înainte să se sinucidă
iamsport.ro
Gigi Becali l-a angajat pe arbitrul care l-a ajutat în lupta la titlu: 'Voi nu vedeți, mă, lucrurile astea?'
MediaFlux
Sancțiuni drastice pentru medici. Guvernul amenință cu pierderea dreptului de liberă practică
stirilekanald.ro
VIDEO Mesajul de adio postat de tânărul spulberat de camion, pe A1, împreună cu iubita sa: „La ora 5 eu o să mor” Mama acestuia nu își revine din șoc: "Vai de sufletul lui"
Ea este Silvana Dăogaru, profesoara de 44 de ani înjunghiată mortal de soț, în Craiova. Crima, comisă în fața copilului: „Țipa fetița în casă. Au auzit strigătele de disperare”