Hypo Viena-Oltchim, scor 24-25, în etapa a V-a din Liga Campionilor

Campioana Oltchim Râmnicu Vâlcea a învins, duminică, în deplasare, formaţia austriacă Hypo Viena, scor 25-24 (14-12), în meci contând pentru etapa a V-a din grupa A a Ligii Campionilor.

11 nov. 2012, 17:53

Oltchim a deschis scorul, 0-2 (min. 3), dar a fost egalată rapid, 2-2 (min. 6), iar Diniz a adus avantajul pentru Hypo, 3-2 (min. 8). Oltchim a plătit tribut apărării relaxate, 8-4 (min. 12), dar şi celor câteva atacuri ratate cu nonşalanţă. Antrenorul Jakob Vestergaard a fost obligat să ceară time-out, jocul echipei nu mergea deloc. Paula Ungureanu a intrat la o aruncare de la 7 metri, a apărat-o, iar din acel moment, formaţia vâlceană şi-a revenit, 8-7 (min. 17), după două goluri consecutive ale Katarinei Bulatovici. Pineau a adus egalarea un minut mai târziu, 8-8, în uralele celor aproximativ 250 de suporteri români prezenţi la meci. La 9-9, a sosit rândul austriecelor să intre la time-out, dar nu le-a prea folosit, Oltchim revenind în avantaj, 10-11 (min. 23) şi 12-14 (min. 27). La pauză, 12-14, după 30 de minute în care Oltchim nu a strălucit, dar a găsit resurse să domine finalul reprizei şi să iasă la vestiare cu moralul ridicat.

Repriza secundă a adus 12-15 pentru Oltchim, dar au urmat momente slabe din nou şi Hypo a egalat în doar două minute, 15-15. Bulatovici a ratat de la 7 metri în faza următoare, Cavaleiro a marcat, 16-15, şi a călcat-o pe Jovanovici pe glezna dreaptă, accidentând-o grav (min. 35). Oltchim a intrat la time-out în minutul 39, când tabela arăta 18-16. Meciul a continuat cu Hypo la conducere, 22-19 (min. 45), dar Brădeanu a avut două reuşite consecutive, 22-21, fiind apoi eliminată pentru un fault dur. Neagu a primit aplauze, când a marcat de la 10 metri, pentru 22-22 (min. 48), gol după care Hypo a intrat urgent la time-out. Trei minute mai târziu, Paula Ungureanu a apărat a treia aruncare de la 7 metri, iar Neagu a readus avantajul Oltchimului, cu un şut excepţional, 24-23 (min. 53). Arbitrajul din ultimele minute l-a supărat pe Vestergaard, care a protestat şi a primit rapid un cartonaş galben. “Cel mai greu meci va fi cel din deplasare de la Hypo Viena”, declara Bulatovici, pentru MEDIAFAX, după trei meciuri în grupă. Şi, a avut dreptate. Hypo a evoluat mult mai bine ca în tur, iar jocul Oltchimului nu a fost cel obişnuit. Bulatovici a fost MVP-ul campioanei României, care a tremurat serios pentru cea de-a cincea victorie din grupă. Dar a obţinut-o şi rămâne neînvinsă.

Marcatoare:

Hypo Viena – Cavaleiro 8 goluri, Temes 4, Diniz 4, da Silva 3, Rodrigues 2, Do Nascimento 2, Acimovici 1

Oltchim – Bulatovici 10 goluri, Neagu 3, Brădeanu 3, Stanca 2, Nechita 2, Managarova 2, Curea 2, Pineau 1.

În primul meci al etapei a V-a, disputat tot duminică, Buxtehuder SV-Randers HK, scor 27-33 (11-16).

După cinci etape derulate în grupa A, clasamentul este următorul: 1. Oltchim 10 puncte, 2. Hypo Viena 6, 3. Randers HK 4, 4. Buxtehuder SV 0 puncte.

În primele patru etape, campioana României a obţinut doar victorii, fiind calificată în grupele principale, după cum urmează: 32-25 cu Hypo, 35-14 cu Buxtehuder, 24-20 şi 27-23 cu Randers HK.

Oltchim mai are de jucat un singur meci, pe teren propriu, cu Buxtehuder SV, în 18 noiembrie, iar două zile mai târziu îşi va afla adversarele din grupele principale, la tragerea la sorţi de la Viena.