Iahtul de 700 de milioane de euro al lui Vladimir Putin a fost confiscat de italieni. Ambarcaţiunea tocmai se pregătea să părăsească portul

Autorităţile italiene au confiscat iahtul Scheherazade care ar avea legătură cu preşedintele rus Vladimir Putin.
Daniel Spătaru
07 mai 2022, 08:23
Iahtul de 700 de milioane de euro al lui Vladimir Putin a fost confiscat de italieni. Ambarcaţiunea tocmai se pregătea să părăsească portul

Poliţia financiară a legat nava de 140 de metri lungime de cineva care are legături cu persoane din guvernul rus şi altele de pe lista de sancţiuni a UE, a transmis guvernul italian, mai multe surse afirmând că ar fi vorba de însuşi preşedintele Putin. Înscrisă în Insulele Cayman, nava a fost ancorată ultima dată în portul toscan Marina di Carrara.

Se pare că ministrul de Finanţe Daniele Franco a anticipat plecarea navei prin decizia sa de a o confisca. Asta şi după ce în cursul zilei de marţi membrii echipajului au fost văzuţi grăbindu-se să încarce nava, iar iahtul fusese alimentat cu combustibil în săptămâna precedentă.

Autorităţile italiene estimează că Scheherazada valorează în jur de 650 milioane de euro.

Potrivit echipei lui Alxei Navalnîi, adversarul Kremlinului, care este închis în Rusia, vasul i-ar aparţine chiar lui Vladimir Putin.

Citeşte şi CTP: Pot să îl opereze pe Putin şi de metastaze din cap până în picioare, va rămâne viu şi susţinut de 80% din poporul rus

Totuşi, Compania de iahturi de lux The Italian Sea Group, care a lucrat ultima dată pe ambarcaţiune, a anunţat în urmă cu mai multe săptămâni că, potrivit documentelor, Putin nu este proprietarul.

Potrivit presei italiene, Eduard Khudainatov, fostul şef al companiei de stat ruse Rosneft, este înregistrat ca proprietar. Managerul este de asemenea citat drept proprietar al iahtului Amadea, care a fost confiscat marţi în Fiji.

Citeşte şi Patriarhul Kirill: Rugaţi-vă pentru ca Al Treilea Război Mondial să nu înceapă

 

DailyBusiness
Propaganda comunistă prinde pe TikTok. 130 de milioane de vizualizări din doar 200 de postări
Spynews
Andreea Marin, despre cum și-a dat seama că suferă de depresie. Vedeta a făcut terapie
Fanatik.ro
Nicușor Dan a dat în judecată AEP după scandalul rambursărilor. Al doilea proces inițiat de președintele României în decurs de 5 luni
Capital.ro
Călin Georgescu se poate întoarce în forță. Greșeala care-l poate aduce iar la vârf: Nu fac decât să-l crească!
Playtech.ro
Interdicție de zbor până la 4 ani sau amendă de 20.000 de euro pentru pasagerii indisciplinați
Adevarul
Trump: „Suntem foarte aproape de un acord cu Ucraina”. Mesaj optimist de la Casa Albă privind finalizarea planului de pace
wowbiz.ro
Andreea Bălan a dat vestea bombă! Este știrea momentului în showbiz. Ea și Victor Cornea sunt în culmea fericirii
Economica.net
Cât va creşte euro, ce se va întâmpla cu preţurile, în decembrie şi în 2026
kanald.ro
Momentul în care plafonul dintre parter și etajul 1 se prăbușește, în urma deflagrației de la blocul din Buftea. Ce se întâmplă cu victimele
iamsport.ro
A plecat de la PRO TV, s-a făcut pompier și a fost primul om care a intrat în ”iadul” de la Colectiv: ”Scria «Mami» pe telefon în timp ce suna”
MediaFlux
Sistemul antidrone în Delta Dunării, funcțional în curând. Anunțul șefului forțelor terestre NATO
stirilekanald.ro
Anunțul momentului pentru români!
substantial.ro
Cum facem diferența între stres, burnout și sindromul de oboseală cronică