Ialomiţianu: Decizia de majorare a salariilor şi pensiilor depinde şi de profiturile companiilor

Decizia de majorare a salariilor şi pensiilor va depinde nu doar de evoluţia veniturilor bugetare, ci şi de rezultatele financiare ale companiilor în primul trimestru, care indică în ce măsură creşterea economică din acest an va depăşi 2%, a declarat vineri ministrul Finanţelor, Gheorghe Ialomiţianu.
Romania TV
03 feb. 2012, 09:17
Ialomiţianu: Decizia de majorare a salariilor şi pensiilor depinde şi de profiturile companiilor

„În scrisorile cu FMI şi Comisia Europeană este trecută o frază: când situaţia economică va permite, luăm în calcul majorarea pensiilor şi a salariilor. Trebuie să aşteptăm finalul treimestrului întâi şi să vedem şi rezultatele financiare ale companiilor, în baza cărora se plătesc impozitele. Trebuie să ne asigurăm că aceste majorări mai pot fi plătite şi anul viitor. În acest an e nevoie de o creştere economică de cel puţin 2%”, a afirmat Ialomiţianu, în pauza unui seminar pe teme fiscale.

Ministrul Finanţelor a adăugat că nu se doreşte repetarea situaţiei din 2008, când o serie de majorări salariale şi de pensii au pus bugetul în imposibilitatea de a acoperi angajamentele faţă de populaţie.

În ciuda informaţiilor că FMI ar fi redus estimarea de creştere economică la 1%, Ialomiţianu susţine că nu vor fi necesare măsuri suplimentare de reducere a cheltuielilor sau creştere a veniturilor, întrucât construcţia bugetară a fost construită asumând o plafonare a exporturilor, bazându-se în principal pe investiţiile publice şi absorbţia fondurilor europene.

Pe de altă parte, Ialomiţianu nu exclude o îngheţare a salariilor chiar în condiţiile unei evoluţii bune a veniturilor şi rezultatelor financiare ale companiilor, arătând că decizia va fi luată de coaliţia de la guvernare, fiind încă valabilă alternativa de a se aplica o reducere a contribuţiilor de asigurări sociale, care să stimuleze crearea de noi locuri de muncă.

Deşi nu a comentat în mod direct informaţia privind noua prognoză de creştere economică a FMI, Ialomiţianu a lăsat să se înţeleagă că cifrele vehiculate nu sunt cele convenite în urma discuţiilor.

El a amintit că încasările bugetare au evoluat foarte bine în luna ianuarie, ca urmare a măsurilor de prevenire şi combatere a evaziunii fiscale.

DailyBusiness
Românii aflaţi în telecabina blocată în Italia au fost evacuați și sunt într-o stare bună
Spynews
Escapada la munte l-a scos din sărite pe Liviu Vârciu! A ajuns în Poiana Brașov în 7 ore, iar acolo a primit o altă lovitură: ”Ne merităm soarta”
Fanatik.ro
Ce se mai întâmplă cu divorțul dintre Ilie Năstase și Ioana. Fostul jucător de tenis a dat vestea cea mare
Capital.ro
Reguli la bloc. Penalizare pentru restanțe la întreținere. Legea nu permite sancționarea automată a proprietarilor
Playtech.ro
Tarife pentru parcarea de reședință în București 2026. Cu cât plătesc mai mult bucureștenii față de anul trecut
Adevarul
Meseriile care nu pot fi înlocuite de AI. Ce are omul și nu va avea niciodată inteligența artificială
wowbiz.ro
Doliu uriaș! Autorul Michael Schumacher a murit la 75 de ani: „Tatăl meu era…”
Economica.net
"Anomalia" din magazinele LIDL. Ce produs e mai ieftin în Germania decât în România
kanald.ro
Tânăra din Buzău care și-a pierdut iubitul în urma unui incident rutier face declarații tulburătoare! Acuzațiile pe care le aduce medicilor: „Mereu am știut că ești în pericol”
iamsport.ro
Apropiatul din altă țară al lui Valentin Ceaușescu a amenințat că va opri comerțul cu România dacă nu îl transfera pe fostul mare fotbalist român
MediaFlux
Răsturnare privind furtul Coifului de Aur furat din Muzeul Drents! „Olandezii au mințit”, acuză fostul director al Muzeului Național de Istorie
stirilekanald.ro
Anunț foarte important pentru români!
Superliga 2025 – runda finală: FCSB vs Rapid și alte 2 meciuri de top în weekend