Ialomiţianu: Guvernul putea impozita toate veniturile în loc să majoreze TVA, dar era o decizie grea

Ministrul Finanţelor, Gheorghe Ialomiţianu, a declarat, vineri, la Bistriţa, la o întrunire cu mediul de afaceri din judeţ, că Guvernul ar fi putut, în loc să majoreze TVA, să extindă impozitarea veniturilor, dar această decizie a fost greu de luat la nivel politic.
Romania TV
11 nov. 2011, 18:28
Ialomiţianu: Guvernul putea impozita toate veniturile în loc să majoreze TVA, dar era o decizie grea

Ministrul de Finanţe le-a spus oamenilor de afaceri prezenţi că Guvernul Boc a luat măsuri corecte pentru a evita intrarea în incapacitate de plată, scrie MEDIAFAX.

Potrivit ministrului Ialomiţianu, România se afla într-o situaţie mai grea decât Grecia, însă măsurile adoptate au avut un efect pozitiv şi asupra mediului de afaceri, prin stabilitatea financiară.

Ialomiţianu a afirmat că România a reuşit să iasă din recesiune pentru că măsurile luate au fost bune.

Ministrul a admis că mediul de afaceri a fost afectat de majorarea TVA, dar a spus că măsura trebuia luată pentru asigurarea echilibrului macroeconomic.

Sigur că v-a afectat o măsură, majorarea TVA de la 19 la 24%, dar nu am avut încotro. Ar fi fost o măsură mai bună să fi impozitat toate veniturile, dar la nivel politic a fost greu să se ia o astfel de decizie şi vedem că multe ţări din UE mai bine au majorat TVA decât să extindă impozitarea tuturor veniturilor. A fost o decizie mai uşor de luat, dar a influenţat consumul. Era afectat echilibrul macroeconomic, nu puteam susţine politicile de restabilirea echilibrului macroeconomic„, a spus Ialomiţianu.

Ministrul a adăugat că, printre lucrurile făcute de Guvernul Boc în favoarea mediului de afaceri, se numără şi ajutoarele de stat pentru firme, reducerea birocraţiei şi modificarea codului fiscal şi al celui de procedură fiscală.

El a menţionat că, pentru anul viitor, Guvernul pregăteşte o stabilitate a impozitelor, spunând că acestea nu vor fi modificate.

DailyBusiness
Tanczos Barna respinge ideea suspendării președintelui Nicușor Dan: „Un foc de paie, nu se va întâmpla”
Spynews
Tavanul unui hotel din Sibiu s-a prăbușit peste oamenii din piscina interioară. Planul roșu a fost activat de urgență
Fanatik.ro
Juri Cisotti, portret de fotbalist: „Ai mei știu că sunt puțin nebun”. Interviu exclusiv
Capital.ro
Amendă de 6.000 de lei pentru români de Crăciun și Revelion. Interzis pentru românii care stau la bloc
Playtech.ro
Mega-proiectul abandonat din timpul lui Ceaușescu revine oficial la viață. Tarnița, hidrocentrala de 1.000 MW care va costa peste 1 miliard de euro
Adevarul
Rusia vrea să construiască o centrală nucleară pe Lună în următorii zece ani. Rosatom și Institutul Kurchatov, implicate în proiect
wowbiz.ro
Clipe cumplite pentru Loredana Groza, în prag de sărbători! Tatăl artistei se află în stare gravă la spital: „Tata…fă-te bine”
Economica.net
"Anomalia" din magazinele LIDL. Ce produs e mai ieftin în Germania decât în România
kanald.ro
EXCLUSIV Ce cadouri se dau de Crăciun în familia lui Dan Negru. Prezentatorul Kanal D a dezvăluit și ce își dorește pentru 2026
iamsport.ro
Dan Șucu, acuzat direct că ar fi cumpărat Genoa cu ”bani furați”! Ce afaceri ”de milioane de euro” cu statul ar avea: ”Folosește o firmă dintr-un sat din județul Galați”
MediaFlux
Ce înseamnă, de fapt, Ajunul Crăciunului și de ce este considerat o noapte magică
stirilekanald.ro
Explozie pe Autostrada A1! Un camion plin cu GPL a sărit în aer după un accident cu un TIR. Imagini șocante
Superliga 2025 – runda finală: FCSB vs Rapid și alte 2 meciuri de top în weekend