Igaş: Poliţiştii fură benzina

Ministrul de Interne, Traian Igaş, a declarat miercuri, la comisiile de buget din Parlament, că Poliţia cheltuieşte lunar 2 milioane de euro pe combustibil şi a arătat că, aşa cum a rezultat dintr-un audit, sunt cantităţi care nu se regăsesc în rezervoare deşi sunt trecute în acte.
Romania TV
07 dec. 2011, 11:04
Igaş: Poliţiştii fură benzina

Ministrul de Interne, Traian Igaş, vrea să ştie de ce Poliţia Română cheltuieşte atâţia bani pentru benzină şi motorină în fiecare lună.

„În fiecare lună, Poliţia Română consumă aproximativ 2 milioane de euro doar pentru combustibil, doar Poliţia Română. Şi într-o paranteză fie spus, aţi văzut ce am constatat în urma controlului de către Auditul ministerului şi am văzut că cantităţi de combustibil care practic nu le avem, le avem pe documente, dar nu le avem practic, nu le avem în magazie, în rezervoare”, a arătat Igaş.

Igaş le-a spus parlamentarilor că au fost verificate în jur de 182 de unităţi, iar la unele dintre ele au fost găsite „anumite deficienţe”. Ministrul a precizat că vinovaţii vor fi traşi la răspundere.

„Sigur, suntem într-un moment în care cercetările merg înainte să vedem exact ce s-a întâmplat. Cantităţile pe care practic nu le găsim sunt destul de mari. Vom lua măsuri şi cel care se face vinovat pentru aceste nereguli va plăti, clar”, a avertizat Igaş.

Direcţia Generală de Audit din cadrul MAI a verificat recent 182 de unităţi ale inspectoratelor de armă, context în care a constatat lipsa a zeci de tone de motorină şi benzină, cauzele fiind anchetate de procurori.

 

DailyBusiness
Românii aflaţi în telecabina blocată în Italia au fost evacuați și sunt într-o stare bună
Spynews
Există sau nu cea mai bună grupă de sânge? Cine este predispus la înțepături de insecte, norovirus sau cancer
Fanatik.ro
Radu Drăgușin, confesiune despre cel mai greu moment din 2025: „Mii de gânduri în cap, telefonul suna non-stop”. Românul și-a spus povestea într-un documentar
Capital.ro
Obligatoriu pentru românii care stau la bloc. Proprietarii trebuie să permită accesul în apartament. Instanța dă decizia care este executorie de drept, fără somație
Playtech.ro
Taxa de carbon. Ce este şi cât vor plăti românii care îşi construiesc case în 2026
Adevarul
Țara europeană care renunță la sistemul tradițional de pensii: fiecare contribuabil va avea propria „pușculiță”
wowbiz.ro
Boala cu care a fost diagnosticat Ion Drăgan. Artistul ar fi trecut prin mai multe operații dificile
Economica.net
"Anomalia" din magazinele LIDL. Ce produs e mai ieftin în Germania decât în România
kanald.ro
Doi iubiți și-au pierdut viața la 17 ore distanță unul de celalalt. Ambii erau pe motocicletă atunci când și-au dat ultima suflare
iamsport.ro
'Ion Țiriac, un nume mai puțin cunoscut'. Ce au descoperit nord-irlandezii despre miliardarul român
MediaFlux
Cele mai frumoase urări, mesaje și felicitări de Sf. Vasile. Cui îi spunem la mulți ani de 1 ianuarie 2026
stirilekanald.ro
Filmul complet al sinuciderii de la stația Crângași! Detalii crunte despre ce s-a întâmplat cu femeia de 36 de ani
Superliga 2025 – runda finală: FCSB vs Rapid și alte 2 meciuri de top în weekend