Ignoratul barierelor de lângă calea ferată, un sport naţional pentru români VIDEO

Accidentul de miercuri al milionarului Nicolae Nae, care a murit strivit de un tren, după ce a trecut cu maşina printre barierele de pe şoseaua Petricani, scoate la iveală o realitate îngrijorătoare. Tot mai mulţi şoferi români aleg să ignore semnalele acustice şi luminoase de la trecerile de nivel cu calea ferată şi, pentru câteva minute câştigate, îşi riscă viaţa. Numai anul acesta, 13 români au murit din această cauză.
Filip Stan
18 iul. 2013, 05:21
Ignoratul barierelor de lângă calea ferată, un sport naţional pentru români VIDEO

Bariera de pe şoseaua Petricani, unde a sfârşit lovit de tren miliardarul Nicolae Nae, este ignorată de unii şoferi de multă vreme. Deşi riscul de a fi loviţi de tren este uriaş, aceştia depăşesc coloanele de maşini şi fac slalom printre bariere.

Situaţia se repetă în toată ţara: trecerile la nivel cu calea ferată, cu sau fără bariere, sunt ignorate de şoferi.

Acum patru ani, în localitatea ieşeană Scânteia s-a petrecut una dintre cele mai mari tragedii rutiere. 14 oameni au murit, după ce microbuzul în care se aflau a fost lovit de tren. Cauza: şoferul a ignorat semnalele acustice şi luminoase de la trecerea cu calea ferată.

DailyBusiness
OpenAI pregătește lansarea unei versiuni ChatGPT pentru adulți. Ce caracteristici va avea noul model de chatbot
Spynews
Tzancă Uraganu, ironizat de propriul frate. Ce a avut de spus Miraj Tzunami la adresa lui: „I-a fost rușine”
Fanatik.ro
Câte miliarde a plătit România dobânzi și comisioane la datoria publică. Cum a modificat Bolojan împrumuturile făcute de Ciolacu
Capital.ro
Ghid ANAF pentru impozitarea veniturilor din arendă în 2025. Ce obligații fiscale au proprietarii de teren agricol
Playtech.ro
Cum face Cătălin Scărlătescu piftia de casă. Rețeta moștenită de la bunica lui
Adevarul
Țările din Vest unde românii ezită să se întoarcă: „Cei mai mulți sunt nostalgici. Vorbesc numai despre pământul matern”
wowbiz.ro
Soțul Teodorei Marcu nu mai e om, la jumătate de an de când tânăra a fost ucisă! Ce se întâmplă cu el. Dezvăluiri cutremurătoare: „Din ce în ce mai greu…”
Economica.net
"Anomalia" din magazinele LIDL. Ce produs e mai ieftin în Germania decât în România
kanald.ro
Noi întreruperi ale curentului electric în București, Ilfov și Giurgiu. Zonele unde alimentarea cu energie va fi oprită temporar
iamsport.ro
Omul care i-a acuzat direct pe Becali, Varga și Rotaru, victima a două tentative de asasinat: ”Sunt urme de otravă, dar să nu spuneți că v-am zis eu!”
MediaFlux
Avertisment dur pentru români! Va conta unde locuiesc și ce loc de muncă au
stirilekanald.ro
VIDEO El este bărbatul găsit carbonizat într-o mașină din Oradea. Polițiștii iau în calcul varianta sinuciderii
Certificat de Reputație în Afaceri – de ce merită să ai grijă din timp de reputația online