Igor Dodon discută despre „foaia de parcurs” a noului guvern

Preşedintele Republicii Moldova, Igor Dodon, s-a întâlnit vineri dimineaţă cu membrii noului cabinet de miniştri condus de premierul Ion Chicu, cărora le-a înmânat o foaie de parcurs, cu propuneri de decizii, şi pe care i-a îndemnat să "ignore atacurile politice ale celor care au plecat', informează Radio Chişinău şi Agora.md.
Filip Stan
15 nov. 2019, 11:11

Igor Dodon a comunicat pe Facebook că a discutat cu premierul şi miniştrii despre "foaia de parcurs" pe care a propus-o şi i-a rugat să vină cât mai rapid cu propuneri concrete.

"Sunt câteva subiecte care trebuie urgent discutate şi pe care propun să le abordăm săptămâna viitoare la şedinţa Consiliului Suprem de Securitate: reforma justiţiei, pregătirile pentru sezonul rece al anului şi livrarea gazelor, situaţia privind securitatea cetăţenilor şi criminalitatea', a notat preşedintele, informează Agerpres.

Citeşte şi Parlamentul de la Chişinău a votat noul guvern. Va fi condus de un consilier al lui Igor Dodon

În acelaşi timp, şeful statului a ţinut să sublinieze că noii miniştri nu sunt afiliaţi politic, "sunt profesionişti şi trebuie să demonstreze prin fapte nu prin vorbe că sunt mai buni'.

Preşedintele Igor Dodon l-a desemnat miercuri pe consilierul său Ion Chicu pentru funcţia de premier, după ce deputaţii socialişti au spus că susţin propunerea şefului statului de formare a unui guvern tehnocrat, iar negocierile cu blocul ACUM au eşuat. Guvernul Ion Chicu a fost învestit joi la Chişinău cu votul de încredere al Parlamentului. Pentru noul executiv au votat 62 de deputaţi socialişti şi democraţi.

Igor Dodon a comunicat pe Facebook că a discutat cu premierul şi miniştrii despre „foaia de parcurs” pe care a propus-o şi i-a rugat să vină cât mai rapid cu propuneri concrete.

„Sunt câteva subiecte care trebuie urgent discutate şi pe care propun să le abordăm săptămâna viitoare la şedinţa Consiliului Suprem de Securitate: reforma justiţiei, pregătirile pentru sezonul rece al anului şi livrarea gazelor, situaţia privind securitatea cetăţenilor şi criminalitatea’, a notat preşedintele, informează Agerpres.

Citeşte şi Parlamentul de la Chişinău a votat noul guvern. Va fi condus de un consilier al lui Igor Dodon

În acelaşi timp, şeful statului a ţinut să sublinieze că noii miniştri nu sunt afiliaţi politic, „sunt profesionişti şi trebuie să demonstreze prin fapte nu prin vorbe că sunt mai buni’.

Preşedintele Igor Dodon l-a desemnat miercuri pe consilierul său Ion Chicu pentru funcţia de premier, după ce deputaţii socialişti au spus că susţin propunerea şefului statului de formare a unui guvern tehnocrat, iar negocierile cu blocul ACUM au eşuat. Guvernul Ion Chicu a fost învestit joi la Chişinău cu votul de încredere al Parlamentului. Pentru noul executiv au votat 62 de deputaţi socialişti şi democraţi.

DailyBusiness
EL PAÍS SUA: Un e-mail al Pentagonului indică posibilitatea suspendării Spaniei din NATO
Spynews
Florinel de la Chefi la cuțite, scandal în avion cu o stewardesă! A primit interdicție
Fanatik.ro
Anamaria Prodan, mesaj puternic pentru cei care îi cunosc valoarea: ”Încăpățânarea nu este un defect”
Capital.ro
Regulă pentru românii care stau la bloc. Obligație pentru cei care au balcon. Se obține autorizație în 30 de zile
Playtech.ro
Harta sărăciei din România. Zonele în care oamenii trăiesc cel mai greu, potrivit datelor oficiale
Adevarul
Soldați ruși schilodiți în războiul din Ucraina au fost puși să defileze la o paradă de Ziua Victoriei
wowbiz.ro
Acuzații explozive în cazul crimei din Bihor! Mesaj dur al mamei elevei ucise în Bihor: „Nu voi lăsa adevărul să rămână ascuns”
Economica.net
Un nou model Dacia. Va fi electric şi nu e Spring
kanald.ro
Un nou-născut care s-a stins în Maternitatea Polizu ar fi fost lăsat să putrezească în incubator! Părinții, sfâșiați de durere, cer să li se facă dreptate
iamsport.ro
Totul pentru transferul la FCSB! A început să plângă în fața patronului: ”Vreau și eu!”
MediaFlux
Avertisment privind hantavirus! Nu este un nou COVID-19
stirilekanald.ro
Moscova, sub asediul dronelor, cu câteva zile înainte de mega-parada lui Putin. O clădire de lux, lovită în plin
PSG – Bayern și Atletico – Arsenal se joacă azi și mâine. Cote 1×2, antepost și ponturi