Igor Dodon: Mihai Ghimpu şi Partidul Liberal ar putea fi excluşi din AIE

Alianţa pentru Integrare Europană (AIE) va fi refăcută până la sfârşitul anului, iar fostul preşedinte moldovean Mihai Ghimpu, liderul liberalilor, nu va mai face parte din această coaliţie aflată la putere, a declarat Igor Dodon, liderul socialiştilor, relatează Jurnal de Chişinău în ediţia online, citat de Mediafax.
Romania TV
20 mart. 2012, 11:47
Igor Dodon: Mihai Ghimpu şi Partidul Liberal ar putea fi excluşi din AIE

Partidul Democrat (PD) şi Partidul Liberal-Democrat din Moldova (PLDM) pot forma o nouă alianţă, cu atragerea altor deputaţi, existând totodată posibilitatea ca Partidul Comuniştilor din Republica Moldova (PCRM) să se alieze cu unul dintre membrii AIE, a declarat Dodon, adăugând că „reformarea” actualei coaliţii guvernamentale „ar putea avea loc în timpul apropiat, cu excluderea Partidului Liberal (PL)”.

„Până la sfârşitul anului, AIE va fi reformatată, chiar fără dorinţa PCRM sau a socialiştilor, iar (liderul PL Mihai) Ghimpu nu va face parte din viitoarea alianţă”, a subliniat el.

În opinia sa, Ghimpu este „prea interesat de funcţii”.

„Pentru unii lideri AIE, actul de guvernare înseamnă doar posibilitatea de a obţine careva funcţii. Pe Ghimpu îl interesează doar funcţiile. Noi suntem categoric împotrivă ca unionişti de genul Ghimpu să se afle la guvernare. Atât timp cât astfel de partide vor fi la putere, guvernarea nu va fi eficientă”, a spus Dodon

„Domnul Ghimpu este un bufon politic, care a ajuns la guvernare şi continuă să îşi şantajeze colegii din AIE. Este ultimul joc politic din viaţa sa şi dumnealui înţelege acest lucru foarte bine”, a adăugat Dodon, în cadrul unei emisiuni la postul Publika.

Referitor la „reformatarea” AIE, Dodon apreciază că actuala alianţă s-ar putea menţine doar dacă va avea succese mari, însă el a declarat că este sigur că Alianţa nu are şanse să obţină succese deosebite pe plan economic.

Despre noul preşedinte moldovean Nicolae Timofti, Dodon a spus că acesta poate să fie „un arbitru bun”.

DailyBusiness
Isărescu avertizează: Tensiunile din Orientul Mijlociu cresc riscurile pentru economia României
Spynews
Ce s-a întâmplat cu actorul care l-a interpretat pe Iisus. Blestemul neștiut al acestui rol
Fanatik.ro
Mircea Lucescu, înmormântat cu onoruri militare la Cimitirul Bellu. S-au tras salve de tun, iar fanfara a intonat imnul de stat. Video și foto
Capital.ro
Un mare artist a fost răpus de cancer. Este doliu în lumea muzicii: A contribuit la formarea unei mișcări globale
Playtech.ro
Elevii revin la școală miercuri, 15 aprilie. Câte zile libere mai au până la vacanța de vară
Adevarul
Cine a câștigat și cine a pierdut în negocierea pentru șefii parchetelor. Fost consilier prezidențial: „Putem specula că în pachet au intrat și șefii serviciilor”
wowbiz.ro
Mircea Lucescu este condus pe ultimul drum în Vinerea Mare. Semnificația profundă a zilei în care creștinii își plâng Mântuitorul
Economica.net
Un nou model Dacia. Va fi electric şi nu e Spring
kanald.ro
Incident tragic în Joia Mare! Un bărbat și-a pierdut viața în Bihor, după ce utilajul pe care îl conducea a căzut într-o râpă de 7 metri
iamsport.ro
”Dacă nu era Lucescu, Steaua nu câștiga Cupa Campionilor”. Mesajul primit de Florin Prunea, în direct, din partea unui ultras stelist important
MediaFlux
VIDEO Momente emoționante la înmormântarea lui Mircea Lucescu! A fost aplaudat prelung
stirilekanald.ro
Știrea momentului în România!
Va reuși CFR Cluj a patra victorie consecutivă în Superliga? Cum arată cotele pentru FCSB vs CFR Cluj