Igor Dodon vrea să închidă Muzeul ocupaţiei sovietice

Preşedintele prorus al Republicii Moldova, Igor Dodon, intenţionează să închidă Muzeul ocupaţiei sovietice, inaugurat în 2015 în incinta Casei Armatei din Chişinău, iar în locul acestuia 'să facem un muzeu de istorie normal, bun, frumos', informează portalul Deschide.md şi Ziarul Naţional din Chişinău.
Romania TV
23 oct. 2019, 20:29
Igor Dodon vrea să închidă Muzeul ocupaţiei sovietice

Prezent la evenimentul dedicat împlinirii a 20 de ani de la înfiinţarea Uniunii ofiţerilor din Republica Moldova, organizaţie condusă de către consilierul său Victor Gaiciuc, Dodon a făcut marţi seara o serie de promisiuni, criticând dur guvernul premierului Maia Sandu cu ‘absolvenţii săi de Harvard’.

El le-a mulţumit reprezentanţilor organizaţiei respective că s-au implicat în activităţile dedicate ‘aniversării a 660-a de la întemeierea statului moldovenesc şi a 75-a de la eliberarea ţării de sub ocupaţia fascistă’.

‘Este aici ministrul apărării. Trebuie de făcut un muzeu bun. Predecesorul său a făcut un muzeu al nu ştiu cărei ocupaţii. El trebuie închis, dacă încă nu a fost. Deja l-au închis? Şi să facem un muzeu de istorie normal, bun, frumos, în care să se regăsească şi drapelul de luptă pe care ni l-a dăruit (Serghei) Şoigu, care s-a aflat aici pe 24 august, în ziua eliberării Moldovei’, a declarat Dodon, sfidând sutele de mii de victime ale ocupaţiei sovietice din Basarabia, notează Ziarul Naţional din Chişinău.

Conform cifrelor oficiale, peste 1,5 milioane de basarabeni au fost deportaţi şi ucişi în timpul ocupaţiei sovietice, adică 12,23% din populaţia Basarabiei interbelice, notează în acest context Ziarul Naţional din Chişinău.

În altă ordine de idei, Dodon a promis că foştii militari nu vor fi lipsiţi de avantajele de care beneficiază în prezent, aşa cum ‘ar vrea’ guvernul Maiei Sandu.

‘Sau noi, majoritatea parlamentară, parlamentul şi guvernul, facem ceea ce aşteaptă oamenii, sau aşa un guvern nu ne trebuie’, a avertizat Igor Dodon, adăugând că oamenii îl întreabă de ce nu pune la muncă guvernul.

DailyBusiness
EL PAÍS SUA: Un e-mail al Pentagonului indică posibilitatea suspendării Spaniei din NATO
Spynews
Florinel de la Chefi la cuțite, scandal în avion cu o stewardesă! A primit interdicție
Fanatik.ro
Numărul lui Gigi Becali, publicat pe internet de Cristian Rizea: „M-au sunat 500 de oameni instant!”
Capital.ro
Când vom afla numele viitorului premier? Ilie Bolojan, despre negocierile de la Cotroceni: Nicușor Dan mi-a spus anumite aspecte
Playtech.ro
Vacanțe online last minute: la ce să fii atent ca să eviți țepele și costurile ascunse
Adevarul
Soldați ruși schilodiți în războiul din Ucraina au fost puși să defileze la o paradă de Ziua Victoriei
wowbiz.ro
Acuzații explozive în cazul crimei din Bihor! Mesaj dur al mamei elevei ucise în Bihor: „Nu voi lăsa adevărul să rămână ascuns”
Economica.net
Un nou model Dacia. Va fi electric şi nu e Spring
kanald.ro
Un nou-născut care s-a stins în Maternitatea Polizu ar fi fost lăsat să putrezească în incubator! Părinții, sfâșiați de durere, cer să li se facă dreptate
iamsport.ro
Gică Hagi, transfer interzis la o superputere a Europei: ”S-a supărat pe Valentin Ceaușescu”
MediaFlux
Surpriză complet neașteptată. București, în top 15 cele mai bogate regiuni din UE
stirilekanald.ro
Moscova, sub asediul dronelor, cu câteva zile înainte de mega-parada lui Putin. O clădire de lux, lovită în plin
PSG – Bayern și Atletico – Arsenal se joacă azi și mâine. Cote 1×2, antepost și ponturi