Ilie Bolojan, discuţie telefonică cu secretarul general al NATO: „România este pregătită să crească cheltuielile de apărare”

Preşedintele interimar al României, Ilie Bolojan, a avut, luni, o convorbire telefonică cu Secretarul General al NATO, Mark Rutte. Cei doi au abordat situaţia din Ucraina, importanţa prezenţei americane în Europa şi apărarea Flancului Estic al Alianţei.
Filip Stan
03 mart. 2025, 21:59
Ilie Bolojan, discuţie telefonică cu secretarul general al NATO:

Administraţia Prezidenţială anunţă, luni seară, că preşedintele interimar al României, Ilie Bolojan, a avut, luni, o convorbire telefonică cu Secretarul General al NATO, Mark Rutte.

În cadrul discuţiei, Preşedintele Ilie Bolojan a transmis că NATO rămâne principalul garant al securităţii României, iar Articolul 5 este cel care descurajează cel mai eficient ameninţările şi atacurile la adresa aliaţilor. De asemenea, a subliniat importanţa relaţiei transatlantice şi a prezenţei americane în Europa, esenţiale pentru securitatea continentului. România continuă să contribuie la stabilitatea şi securitatea Flancului Estic al NATO, alături de partenerii săi, şi sprijină consolidarea securităţii în regiunea Mării Negre. În acest sens, ţara noastră alocă 2,5% din PIB pentru apărare şi este pregătită să crească investiţiile în acest domeniu”, a transmis Administraţia Prezidenţială.

Potrivit sursei citate, referindu-se la situaţia din Ucraina, ”preşedintele Bolojan a evidenţiat necesitatea unei păci juste şi durabile, precum şi importanţa menţinerii sprijinului pentru această ţară”.

Victor Ponta intră oficial în cursa pentru Cotroceni: „Am semnăturile, îmi depun candidatura! Oamenii nu vor să se întâlnească 3, 4, 5 șefi de partide și să decidă ei din nou cine conduce România”

”Secretarul General al NATO a mulţumit României pentru contribuţia sa la nivel aliat, precum şi pentru faptul că este un stat membru care acţionează responsabil, ca un factor important de securitate şi stabilitate în regiunea Mării Negre şi pe Flancul Estic.

Mark Rutte a arătat că aceste eforturi sunt cu atât mai relevante în actualul context de securitate şi a exprimat sprijinul NATO pentru consolidarea prezenţei aliate în zonă”, anunţă Administraţia Prezidenţială.

Potrivit comunicatului citat, secretarul general ”a reafirmat angajamentul NATO şi al Statelor Unite faţă de apărarea colectivă şi Articolul 5, subliniind eforturile SUA pentru o pace durabilă în Ucraina”.

Ilie Bolojan, după summit-ul liderilor privind Ucraina: „Se va lucra la un plan comun european, cu sprijin din partea Statelor Unite. Vom creşte bugetele de apărare”

”În încheiere, Secretarul General a salutat creşterea bugetului de apărare al României şi a subliniat necesitatea ca şi alţi aliaţi europeni să adopte o abordare similară.

Cei doi lideri au convenit să menţină un dialog constant pe aceste teme”, se mai arată în comunicatul de presă.

DailyBusiness
Mihai Daniel Dragu, expert in drone, vine cu o ipoteză șocantă. Drona care a explodat în portul Constanța a fost permanent în controlul ucrainenilor
Spynews
Fostă concurentă de la Mireasa, mamă pentru a doua oară. Ce nume a ales pentru fiica ei
Fanatik.ro
Cum l-a convins Gigi Becali pe Anderson Ceara să vină la FCSB! Brazilianul a spus tot: ”Am avut 6-7 oferte”
Capital.ro
Românii, peste media UE la ore lucrate: diferențe majore între statele europene
Playtech.ro
Greșeala pentru care șoferii pot primi o amendă de 350 de euro în Thassos. Poți rămâne și fără permis
Adevarul
Un premier care a „sabotat implementarea planurilor NATO”?
wowbiz.ro
Ultimele imagini cu saxofonistul Memiș Selciuc în viață! Ce a apucat să spună înainte să se prăbușească: „Cine știe când…”
Economica.net
Un nou model Dacia. Va fi electric şi nu e Spring
kanald.ro
Prima reacție a instructorilor din Brazilia, care au aruncat-o pe tânăra de 21 de ani de pe pod, fără corzile de siguranță. Maria și-a pierdut viața pe loc
iamsport.ro
Nu l-au lăudat pe Nicolae Ceaușescu și au plătit scump! Primă absurdă pentru calificarea la Mondialul din 1970: ”Puteai să faci vreun gest nasol?”
MediaFlux
Lovitură pentru români! Adio, pensii și salarii!
stirilekanald.ro
VIDEO PNL a decis să nu susțină guvernul Tomac. Ilie Bolojan: „Nu are puterea să continue reformele necesare”
Cupa Mondială 2026 – program, favorite, noutăți