Ilie Bolojan, primul atac la adresa liderului PNL, Nicolae Ciucă, după anunțarea rezultatelor preliminare ale alegerilor prezidențiale: „Acest rezultat este consecința faptului că i-am scârbit pe oameni de politică”

Liderul PNL, Nicolae Ciucă, nu a reușit să prindă podiumul alegerilor prezidențiale din acest an. Scorul obținut de PNL a fost unul mult sub așteptările liderului din partid.
Alina Costache
24 nov. 2024, 21:56
Ilie Bolojan, primul atac la adresa liderului PNL, Nicolae Ciucă, după anunțarea rezultatelor preliminare ale alegerilor prezidențiale:

Principalele institute de sondare a opiniei publice, CURS, AVANGARDE, SOCIOPOL, îl dau pe primul loc pe Marcel Ciolacu, cu 25% (CURS și AVANGARDE), respectiv 22% – SOCIOPOL.

Pe locul 2, cu șanse să intre în turul 2, se află Elena Lasconi. CURS și AVANGARDE o creditează cu 18%, iar SOCIOPOL cu 20%.

Locul 3 este ocupat de independentul Călin Georgescu, creditat cu 16% de CURS și AVANGARDE și cu 20% de SOCIOPOL.

Citeste si BREAKING SURSE ROMÂNIA TV Marcel Ciolacu îl va propune premier pe Călin Georgescu. Candidații se află în discuții avansate

Locul 4 e ocupat de George Simion, cu 14% și 15% (CURS și AVANGARDE) si cu 20% – SOCIOPOL.

Nicolae Ciucă a fost abia al cincilea în preferințele românilor, fiind creditat cu 13%-14% din voturi (CURS și AVANGARDE) și cu 8% de SOCIOPOL.

Ilie Bolojan, atac la adresa lui Nicolae Ciucă, după anunțarea rezultatelor preliminare: „I-am scârbit pe oameni de politică”

Eșecul PNL l-a făcut pe Ilie Bolojan, președintele CJ Bihor, să iasă la rampă cu declarații tăioase.

Acest rezultat este consecința faptului că i-am scârbit pe oameni de politică. Suntem în situația în care numărul mare de candidați pe zona de modernizare să fie fragmentat.Dacă votul va rămâne așa este doar pentru că și pe partea celaltă votul a fost împărțit, vă dați seama ce s-ar fi întâmplat altfel pe zona suveranistă.

Citeste si EXCLUSIV Gigi Becali crede în victoria lui George Simion în turul întâi: „Ciolacu pe locul doi, Simion pe locul unu”

Candidatul nostru nu este pe podium. Asta înseamnă că votul pe care l-au dat românii astăzi este sub potențial.

Pentru fiecare vot într-un regim democratic există un responsabil, mai ales când există o diferență între rezultatul prognozat și realitate. PNL trebuie să înțeleagă că ori e un factor de modernitate și să-și reprezinte electoratul, ori va pierde. Cred că noaptea e un sfetnic bun și partidul va lua deciziile corecte zilele viitoare”, a spus Ilie Bolojan.

DailyBusiness
Pâinea, tot mai scumpă pe mesele românilor. Franzela albă rămâne soluția celor cu venituri mici
Spynews
Transferul anului în televiziune! Denise Rifai a semnat cu Antena 1! Ce emisiune va prezenta
Fanatik.ro
Cine sunt milionarii sării folosite pentru deszăpezire: soția unui șef de port, un politician local și un acționar al unei firme fără angajați
Capital.ro
Doliu în lumea televiziunii. Un cunoscut actor a murit. A dus o luptă aprigă cu cancerul: A căutat mereu să aducă lumină
Playtech.ro
Amenzi usturătoare pentru românii care nu curăță zăpada. Cât riști să plătești în 2026
Adevarul
Mai mulți fotbaliști de la Poli Timișoara, acuzați că au bătut cu bestialitate un adolescent de 19 ani. „Dacă avea cu câteva kilograme mai puţin, îi măturam creierii de pe asfalt”
wowbiz.ro
Mesajul pe care minorul de 13 ani l-ar fi trimis familiei lui Mario, la scurt timp după crimă. Plănuiesc sau nu părinții lui să îl scoată din țară: „Intenționează să ducă băiatul…”
Economica.net
Un nou model Dacia. Va fi electric şi nu e Spring
kanald.ro
Un bărbat din Buzău a fost împușcat la... Vezi mai mult
iamsport.ro
Fostul internațional, atac direct la Radu Banciu: ”Nu salută! E un mitocan desăvârșit”
MediaFlux
ANAF extinde verificările. Vor fi urmărite împrumuturile între prieteni sau familie
stirilekanald.ro
Primele dezvăluiri făcute de criminalul de 13 ani în cazul uciderii lui Mario: „Mă teroriza”
Top 5 sloturi Yggdrasil