BREAKING SURSE ROMÂNIA TV Marcel Ciolacu îl va propune premier pe Călin Georgescu. Candidații se află în discuții avansate

Marcel Ciolacu îl va propune premier pe Călin Georgescu, conform surselor România TV. Acest lucru va fi făcut în schimbul susținerii președintelui PSD în turul doi de către candidatul suveranist.
Alina Costache
24 nov. 2024, 21:54
BREAKING SURSE ROMÂNIA TV Marcel Ciolacu îl va propune premier pe Călin Georgescu. Candidații se află în discuții avansate

BREAKING Sursele România TV vin cu următoarele date. Marcel Ciolacu și Călin Georgescu poartă discuții avansate, conform cărora PSD îl va propune premier pe Călin Georgescu. Marcel Ciolacu și Călin Georgescu vor avea întâlniri de lucru, conform scenariului de ultimă oră.

Marcel Ciolacu vrea să îl propună premier pe Călin Georgescu, în schimbul susținerii

Marcel Ciolacu l-a invitat pe Călin Georgescu la negocieri, ca acesta să îl susțină pe premier în turul doi al alegerilor prezidențiale. În cazul acestor negocieri, PSD îl va propune pe Călin Georgescu premier al României.

Citește și : EXCLUSIV Gigi Becali crede în victoria lui George Simion în turul întâi: „Ciolacu pe locul doi, Simion pe locul unu”

Călin Georgescu a mai fost propus, în trecut, ca premier

Călin Georgescu s-a născut în Bucuresti, la data de 26 martie 1962. El a absolvit Colegiului de Recuperare Funciară, Institutul de Agronomie „Nicolae Bălcescu” din București. În 1999, a obținut titlul de doctor în pedologie. Între 1997 și 2013, Călin Georgescu a fost director executiv al Centrului Naţional pentru Dezvoltare Durabilă. În 2013, el a devenit preşedintele Centrului European de Cercetare al Clubului de la Roma.

Călin Georgescu a mai fost secretar general în Ministerul Mediului și director al Directiei Organizații Economice Internaționale în Ministerul Afacerilor Externe. Din 2021, el deține funcția de cadru didactic la Universitatea Națională de Știință și Tehnologie Politehnica București – Filiala Pitești.

Candidatul suveranist a mai fost vehiculat ca permier în 2011, pe o listă scurtă de candidați independenți care să îi ia locul lui Emil Boc. Episodul cu vehicularea numelui său s-a repetat și în 2012, când Georgescu a apărut pe o listă scurtă alături de Lucian Croitoru, Leonard Orban, Mihai Răzvan Ungureanu și alții. .

Citește și : EXCLUSIV Gigi Becali, glume grotești despre Elena Lasconi și Traian Băsescu: „Cum să votezi o femeie care n-are bărbat?” / „Săracul nu mai poate să-și ducă nici pantalonii”

Călin Georgescu a mai fost propus premier în 2015, în contextul plecării lui Victor Ponta de la Palatul Victoria, fiind susținut de personalități publice, precum Dan Puric. De asemenea, în 2016 Federația Societatea Civilă Românească l-a propus la funcția de premier, în numele a „peste 3 milioane de cetățeni”.

În anul 2020, Călin Georgescu a fost propunerea AUR pentru funcția de premier, iar în 2022 a devenit chiar președintele de onoare al Alianței pentru Unirea Românilor.

DailyBusiness
Paștele devine tot mai scump. Bugete de până la 1.000 de lei per familie și semne de încetinire economică
Spynews
Bebelușul unui român, găsit printre droguri, mucegai și gunoaie. Scene greu de imaginat în Roma
Fanatik.ro
Ce s-a întâmplat în ultimele secunde înainte de accidentul mortal de la Snagov, unde doi tineri și-au pierdut viața: „A căzut peste ei efectiv”
Capital.ro
Pensionarii care primesc 2.782 de lei de la stat. Date oficiale de la Casa de Pensii
Playtech.ro
Primele consecințe pentru Ungaria după căderea lui Viktor Orban. Semnalul...
Adevarul
Cine câștigă și cine pierde după alegerile istorice din Ungaria: Trump și Putin rămân fără cel mai important aliat din Europa
wowbiz.ro
Răzvan Lucescu a părăsit România, la două zile de la înmormântarea lui Mircea Lucescu. Mărturisirea pe care a făcut-o cu lacrimi în ochi, în prima zi de Paște: „Am comunicat mult prea puțin cu el”
Economica.net
Un nou model Dacia. Va fi electric şi nu e Spring
kanald.ro
Doi tineri de 20 de ani și-au pierdut viața în seara de Paște, după ce s-au izbit puternic de un copac. Se îndreptau spre Lacul Snagov în momentul tragediei
iamsport.ro
Magia lui Gică Hagi: cum a reușit să revitalizeze un jucător considerat terminat: ”Sunt Hagi! Sună-mă când poți”
MediaFlux
PAPARAZZI Marina Dina, o zi de mall alături de un bărbat misterios după ce s-a întors de la Survivor! Îmbrățișări, cafele și cumpărături FOTO și VIDEO
stirilekanald.ro
Reacția Rusiei după ce Viktor Orban a pierdut alegerile: "Peste patru luni..."
Va reuși CFR Cluj a patra victorie consecutivă în Superliga? Cum arată cotele pentru FCSB vs CFR Cluj