Ilie Năstase s-a răzgândit. Nu mai candidează la alegerile europarlamentare

Revoltat de faptul că unii politicieni din România s-au grăbit să compare situaţia din Crimeea cu cea din România, Ilie Năstase a luat foc şi s-a hotărât săptămâna trecută: vrea să meargă în Parlamentul Europei să vorbească despre cum stau cu adevărat lucrurile în România. Între timp însă, tenismenul s-a cam răzgândit, potrivit ziarulring.ro.
Romania TV
24 mart. 2014, 09:15
Ilie Năstase s-a răzgândit. Nu mai candidează la alegerile europarlamentare

Afirmaţia făcută de Ilie Năstase în cadrul unei emisiuni televizate cum că nu exclude ideea de a intra în politică şi-a găsit şi un ecou: Partidul România Mare i-a propus să candideze la alegerile europarlamentare. Imediat, liderul PRM Gheorghe Funar a făcut public faptul că fostul tenismen se va afla pe lista PRM pentru Bruxelles. I-a impresionat prin atitudinea de patriot.

Surpriză însă: cu doar două zile înainte de începerea oficială a campaniei electorale pentru alegerile europarlamentare, Ilie Năstase a declarat că nu mai candidează. „Nu sunt pe nicio listă. Nici a PRM-ului şi nici a altora. Nu candidez!”.

Contactat telefonic, Gheorghe Funar, cel care făcuse anunţul oficial cu doar câteva zile înainte, a încercat să lămureasă lucrurile punând „schimbarea” de direcţie a lui Ilie Năstase pe seama… lui Corneliu Vadim Tudor. „Am vorbit cu dânsul după emisiunea foarte bună pe care a avut-o recent, mi-a spus că, în principiu, va candida, fiind încântat că PRM este primul partid care i-a oferit această şansă. Peste o zi sau două, mi-a spus că l-a sunat şi Vadim şi i-a spus că vrea să-l pună pe lista lui personală, Vadim nemaifiind membru al PRM şi bătându-şi astfel joc de un mare patriot şi om de caracter care este Ilie Năstase. Şi atunci mi-a spus Năstase: «Rezolvă-ţi problemele şi vezi care e situaţia în PRM». Ieri (n.r. – sâmbătă), noi am avut şedinţa permanentă a PRM, l-am sunat pe Ilie să-l întreb dacă mai candidează sau nu şi mi-a spus că s-a decis să nu candideze”, a declarat Gheorghe Funar.

Liderul PRM şi-a exprimat regretul pentru că Ilie Năstase a renunţat la ideea de a-i mai reprezenta pe români la Bruxelles. „Mie îmi pare rău pentru că m-a impresionat grozav prin atitudinea lui de patriot şi ar fi avut şanse pe lista noastră să meargă în Parlamentul European, să se bată cu ungurii şi apoi să mergă mai departe pentru că mi-a zis că nu vrea să stea acolo decât ca să îi convingă pe eurodeputaţi care sunt intenţiile parşive ale ungurilor”, susţine Gheorghe Funar.

DailyBusiness
Laureatul Nobel Joseph Stiglitz spune că inteligența artificială nu doar că îți poate lua locul de muncă, dar va face clasa „tech bro” și mai bogată
Spynews
Panică în Dubai! O dronă a lovit un zgârie-nori. Imagini terifiante
Fanatik.ro
Fosta soție a lui Claudiu Niculescu, imagine de senzație. Blondina a încins imaginația bărbaților
Capital.ro
Bancnotele de care trebuie să te ferești. Regulă pentru românii care primesc lei sau euro în numerar
Playtech.ro
Parbrize sau parbrizuri, care este varianta de plural corectă? Greșeala pe care mulți români o fac fără să știe
Adevarul
Ce țări europene pot fi lovite de dronele și rachetele iraniene dacă Iranul ar ataca Europa. Care este cel mai mare risc
wowbiz.ro
Motivul pentru care colegii din trupa Holograf nu își vor lua rămas-bun de la Mugurel Vrabete la Sala Palatului! Gestul emoționant pe care l-a făcut soția lui Romeo Dediu la priveghi | EXCLUSIV
Economica.net
Un nou model Dacia. Va fi electric şi nu e Spring
kanald.ro
Durere fără margini în Constanța. O fetiță de 5 ani și-a pierdut viața după ce casa în care se afla a fost cuprinsă de foc. Mama și fratele ei sunt în stare gravă
iamsport.ro
Sorin Cârțu l-a făcut praf pe fostul conducător din fotbalul românesc: ”Din cauza fraierului s-a stricat tot!”
MediaFlux
Pensii 2026. Se dau 1000 de lei în plus pentru o categorie de pensionari, după adoptarea bugetului
stirilekanald.ro
A fost măcel! Sunt peste 600 de morți
Va reuși CFR Cluj a patra victorie consecutivă în Superliga? Cum arată cotele pentru FCSB vs CFR Cluj