Iliescu: Ponta e matur, Crin e acum cârlanul

Preşedintele de onoare al PSD, Ion Iliescu, a declarat, vineri, pentru "Gândul", că nu împărtăşeşte opiniile critice la adresa lui Victor Ponta, apărute imediat după discursul acestuia în Parlament, că apreciază evoluţia politică a liderului PSD şi că nu înţelege înţepăturile apărute la vârful USL.
Romania TV
10 feb. 2012, 14:15
Iliescu: Ponta e matur, Crin e acum cârlanul

„Ieri am fost prins cu anumite probleme şi nu l-am urmărit foarte atent. Astăzi, am citit materialul şi mi se pare foarte în regulă. El a explicat acolo ceea ce era de explicat; a spus de ce nu votăm noul guvern, a salutat demisia guvernului Boc, lucru solicitat de stradă, s-a delimitat de noul guvern, precizând că începutul acestuia este unul de rău augur, miniştrii fiind numiţi fără cvorum şi aşa mai departe. Eu nu împărtăşesc opiniile celor care îl critică”, a spus Ion Iliescu.

Fostul preşedinte a arătat totodată că apreciază evoluţia politică lui Ponta. „Eu sper ca raţiunea să învingă. Ponta a evoluat bine, s-a mai maturizat”, a apreciat Iliescu.

Preşedintele de onoare al PSD a spus că nu înţelege înţepăturile apărute la vârful USL. Referindu-se la declaraţiile lui Crin Antonescu de joi seară, Iliescu a fost destul de dur.

„Ei, astfel de ciondăneli mai apar, mai ales în această perioadă. Sper să se aşeze la masă, să comunice şi să se înţeleagă. Eu am apreciat evoluţia lui Ponta. Ştiţi că i-am reproşat că e nărăvaş ca un cârlan. Văd că acum, ăla mai bătrân e mai cârlan. Altfel, ar fi o obrăznicie din partea lui Antonescu dacă încearcă să sugereze că în spatele lui Ponta aş fi eu sau Năstase. Eu nu m-am băgat în treburile lor. N-am fost la nicio întâlnire dintre ei”, a declarat Iliescu.

Întrebat dacă el crede că vor apărea tensiuni în USL, Iliescu a răspuns: „Eu sper să nu apară. Nu sunt diferenţe de fond. O diferenţă de stil nu poate zdruncina o construcţie politică solidă”.

În ceea ce priveşte situaţia de la Buzău, unde PNL vrea candidatura pentru şefia CJ, Iliescu a precizat că se va implica în disucţii dacă Ponta i-o va cere.

„Insistenţa lor pentru a obţine candidatura la şefia consiliului judeţean este o prostie. Omul lor nu ar avea nicio şansă. (…) Sper să discute calm, aşezat şi să se înţeleagă. Noi am cedat destule şi cred că ar trebui să ne mai gândim la lucrul ăsta; mă refer aici inclusiv la acceptarea cotei unice, care aproape că nu se mai aplică nicăieri în Europa…”, a conchis Iliescu.

 

 

DailyBusiness
Românii aflaţi în telecabina blocată în Italia au fost evacuați și sunt într-o stare bună
Spynews
Există sau nu cea mai bună grupă de sânge? Cine este predispus la înțepături de insecte, norovirus sau cancer
Fanatik.ro
Calendarul Sportiv al anului 2026! Când și unde au loc cele mai importante competiții
Capital.ro
Permis de conducere, regulă nouă în 2026 în România. Conducătorii auto care nu mai dau sala
Playtech.ro
Pensionarii din România favorizaţi de noua lege a pensiilor, în 2026. Cine are parte de beneficii nesperate
Adevarul
Țara europeană care renunță la sistemul tradițional de pensii: fiecare contribuabil va avea propria „pușculiță”
wowbiz.ro
Boala cu care a fost diagnosticat Ion Drăgan. Artistul ar fi trecut prin mai multe operații dificile
Economica.net
"Anomalia" din magazinele LIDL. Ce produs e mai ieftin în Germania decât în România
kanald.ro
Doi iubiți și-au pierdut viața la 17 ore distanță unul de celalalt. Ambii erau pe motocicletă atunci când și-au dat ultima suflare
iamsport.ro
'Ion Țiriac, un nume mai puțin cunoscut'. Ce au descoperit nord-irlandezii despre miliardarul român
MediaFlux
Cui spunem, de fapt, La mulți ani, de 1 ianuarie? Este ziua multor români
stirilekanald.ro
Filmul complet al sinuciderii de la stația Crângași! Detalii crunte despre ce s-a întâmplat cu femeia de 36 de ani
Superliga 2025 – runda finală: FCSB vs Rapid și alte 2 meciuri de top în weekend