Iliescu: PSD nu s-a născut din nimic, suntem acum într-o fază de o anumită maturitate VIDEO

PSD nu este un partid "născut din nimic", având în spate o istorie care onorează, a declarat vineri preşedintele de onoare al formaţiunii, Ion Iliescu, la Congresul social-democraţilor. Iliescu le-a cerut social-democraţii să dea dovadă de maturitate în ceea ce priveşte guvernarea, precizând că "este şi Băsescu un dat obiectiv al existenţei noastre", dar timpul acestuia "se cam duce".
Romania TV
19 apr. 2013, 17:55
Iliescu: PSD nu s-a născut din nimic, suntem acum într-o fază de o anumită maturitate VIDEO

„Acest Congres este un moment istoric. Nu ne-am născut din nimic. Avem în spate o istorie care ne onorează. Sunt 120 de ani de istorie a social-democraţiei organizate în România, de la crearea Partidului Social Democrat al Muncitorilor din România, care concretiza o idee general europeană şi conectarea României la curentul general european şi care răspundea unor nevoi sociale. (…) Acest Congres este, la rândul său, şi cumularea unei istorii recente, de după 1989, în care FSN-ul, care s-a născut din Revoluţie, a evoluat apoi în PDSR şi PSD de azi, partid care caută să menţină continuitatea acestei istorii a devenirii societăţii româneşti şi mişcării social-democrate din România. Congresul marchează şi un moment de asumare a unei noi răspunderi din partea PSD, după opt ani de Opoziţie”, a afirmat Iliescu.

Preşedintele de onoare al PSD a ţinut să reamintească faptul că trecutul partidului nu a fost unul „lin”, însă, în timp, PSD a dovedit forţă şi unitate, astfel încât la acest moment se găseşte „într-o fază de o anumită maturitate”.

„PSD a promovat ideea de pluralism politic, de democraţie, de confruntare deschisă a gândirii, a ideologiilor. Am plătit şi costul acestei opţiuni. Am trecut în Opoziţie. Am pierdut, în 1996, alegerile şi parlamentare şi prezidenţiale, dar am rămas principalul partid din Opoziţie şi perioada de atunci a fost o şcoală pentru noi. Apoi, în anul 2000, PSD a renăscut cu altă forţă, cu altă rigoare. Am realizat guvernarea aceea de patru ani care rămâne, în acest segment de istorie, perioada cea mai fertilă a unei guvernări responsabile şi PSD a reuşit să creeze acea unitate, forţă, care a dat vigoare Guvernării Năstase. Dar din nou am pierdut şi am intrat în Opoziţie şi mulţi ziceau atunci că PSD dacă vrea să se înnoiască trebuie să scape de Iliescu. Asta a fost teza cu care la Congresul din 2005 au venit unii. Deci, nu a fost o istorie lină această perioadă, dar ne-am reechilibrat. Eu cred că suntem acum într-o fază de o anumită maturitate, în care am învăţat din toate, şi din perioadele optimiste ale creşterii noastre şi ale unei guvernări cu rezultate bune, şi din perioadele de opoziţie, când a trebuit să plătim nişte mentalităţi prezente încă în rândurile noastre. Eu cred că trebuie acum să dăm dovada maturităţii, într-o perioadă nu uşoară„, a completat Iliescu.

Totodată, Iliescu a precizat că şeful statului este „un dat obiectiv” în faţă de care PSD trebuie să acorde sprijinul necesar Guvernului, astfel încât Traian Băsescu să fie tratat cu realism.

„Spunea Ponta că nu putem să facem din lupta cu Băsescu o platformă ideologică. E şi Băsescu un dat obiectiv al existenţei noastre, dar timpul lui se cam duce. Şi el simte asta şi trebuie să ştim să-l tratăm ca atare cu realism şi noi să asigurăm guvernării noastre suportul politic necesar ca inclusiv în complicaţia acestor relaţii instituţionale care guvernează încă situaţia noastră politică, totuşi Guvernul nostru care răspunde în faţa ţării, în faţa alegătorilor, să reuşească să dea acestei perioade o nouă perspectivă dezvoltării care urmează”, a mai afirmat preşedintele de onoare al PSD.

DailyBusiness
Ce să NU faci niciodată la un interviu de angajare. Cea mai importantă întrebare pe care ar trebui să o pui: „Îți arată adevărul dincolo de aparențe”
Spynews
Legătura între coșmaruri și riscul de deces precoce. Sfaturi pentru gestionarea stresului
Bzi.ro
Ce a făcut Mihai Leu chiar înainte să moară, deși era în comă profundă. Soția sportivului a oferit detalii dureroase
Fanatik.ro
Ce pensie va avea Gigi Becali de la 1 august 2025, după decizia luată de Guvernul Bolojan
Capital.ro
Obligatoriu pentru proprietarii de apartamente. Trebuie să transmită asociației de proprietari
Playtech.ro
Care este distanța minimă legală între vecini: Reguli esențiale pentru construirea unei case lângă proprietăți învecinate
DailyBusiness
România atinge pragul critic de 60% datorie publică. Guvernul promite măsuri drastice: „Facem curățenie în sinecuri și cheltuieli discreționare”
Adevarul
Pensionarii, îngenuncheați de măsurile de austeritate. Analist: „Statul ar fi trebuit să fie primul afectat”
wowbiz.ro
Anna, soția lui Mihai Leu, interviu în lacrimi: „I-am spus să se odihnească… și el mi-a răspuns cu o lacrimă, deși era în comă profundă”. Ultimele clipe ale campionului povestite în exclusivitate
Spynews
Scene dureroase la înmormântarea lui Mihai Leu. Soția lui, Anna, a plâns în hohote lângă sicriul marelui sportiv | FOTO
Spynews
Ultima postare a motociclistului italian, înainte să moară! Bărbatul era fascinat de urșii din România | FOTO
Evz.ro
Cardul de sănătate se mută pe telefon. Dosar medical online, rețetă electronică și validare prin SMS
Ego.ro
Ion Iliescu NU a purtat niciodată verighetă! Secretele căsniciei cu Nina Iliescu FOTO
Prosport.ro
FOTO. Frumoasa iubită a milionarului român din Rusia a spus „Da”
kanald.ro
Cutremur azi dimineață în România! În ce zonă s-a produs seismul
Cancan.ro
Dublă tragedie la Iași! Mamă și fiu, morți după ce au consumat acest aliment
Playsport.ro
Băiat de 8 ani, găsit trăind printre câini. Nu știe să vorbească, comunică doar prin lătrat și...
Capital.ro
A murit marea actriță. A fost una dintre cele mai frumoase și iubite artiste
StirileBZI
Câți bani pot să scoată românii de la bancomat în 2025. Băncile au impus noi limite!
Prosport.ro
FOTO. Arată ca un manechin, dar a fost livratoare de mâncare
stirilekanald.ro
Dentistul care și-a otrăvit soția cu venin de șarpe a primit o veste teribilă după gratii
Primul semn neobișnuit de cancer de colon, potrivit medicilor
MediaFlux
Istoria fascinantă a Palatului Kiseleff, clădirea unde funcționează EXIM Bank și e mărul disordiei între premierul Bolojan și RAPPS
Shtiu.ro
CE ASCUNDE ultima CIFRA a CNP-ului? Dacă ai 3 sau 8 însemană că...
Puterea.ro
Financial Times: Unirea dintre „urs” și „dragon” sperie Occidentul. Cum îl poate folosi Xi pe Putin