Imaginea care face înconjurul lumii: Un separatist FURĂ un inel de pe degetul unei victime din zborul MH17

Presa străină a difuzat în premieră imaginea unui combatant prorus din Ucraina care ţine în mână un inel de aur ce pare a fi fost luat de la o victimă a avionului malaezian doborât săptămâna trecută în Ucraina. Imaginea a făcut turul lumii prin intermediul reţelelor de socializare şi a strârnit reacţii de indignare.
Sânziana Stancu
22 iul. 2014, 19:04
Imaginea care face înconjurul lumii: Un separatist FURĂ un inel de pe degetul unei victime din zborul MH17

Fotografia cu combatantul prorus ţinând în mână un inel de aur ce se bănuieşte că ar fi fost luat de la una dintre cele 298 de victime ale avionului malaezian doborât de o rachetă deasupra estului Ucrainei a făcut, în noaptea de luni spre marţi, înconjurul Internetului. Fotografia a fost preluată şi de unele publicaţii din străinătate.

Imaginea nu a fost deocamdată analizată de surse independente. În imaginile publicate de presă se vede cum rebelii din Ucraina, îmbrăcaţi în uniforme militare şi înarmaţi, scotocesc perimetrul în care s-a produs tragedia, printre rămăşiţele avionului doborât.

Citeşte şi Prezentatorul SkyNews care s-a uitat în bagajele victimelor zborului MH17 şi-a cerut scuze public

Unul dintre combatnţii proruşi apare în imagine aplecat peste rămăşiţele avionului, ţinând în mână inelul ce pare să fi aparţinut unei victime a tragediei.

Imaginea a stârnit indignare internaţională, scrie publicaţia Daily Mail. Sean Callaghan, din Cheshire a descris-o ca fiind „un act îngrozitor de inumanitate”. Alţii în schimb, cred că rebelii ucraineni ar fi luat inelul în speranţa că pe el ar fi fost vreo inscripţie care să îi ajute la eventuala identificare a posesorului.

Citeşte şi SFÂŞIETOR. Mărturiile BUNICII STUDENTULUI MORT în accidentul aviatic din UCRAINA: Am urlat, am ţipat VIDEO

Această imagine a apărut în contextul în care şi televiziunea britanică BBC arăta insurgenţi proruşi scotocind prin bagajele victimelor tragediei.

Chiar dacă nu se ştie deocamdată cu precizie cine şi ce a stat la baza cumplitei tragedii, în mai multe imaginib ce au fost difuzate se vede cum rebelii ucraineni căutau cu disperare printre resturile aparatului prăbuşit în Ucraina după „cutiile negre” ale avionului şi că au luat de la locul tragediei diferite materiale ce ar fi putut fi folosite ca probe cruciale pentru anchetatorii care investigheză cauzele prăbuşirii avionului. 

 

 

DailyBusiness
EL PAÍS SUA: Un e-mail al Pentagonului indică posibilitatea suspendării Spaniei din NATO
Spynews
Un nou scandal marca Florin Salam! Manelistul ar fi cauzat o pagubă de aproape 100.000 de euro
Fanatik.ro
Mihai Rotaru, primă de sute de mii de euro pentru olteni! Anunțul făcut în vestiar după câștigarea Cupei României. Exclusiv
Capital.ro
România riscă o criză de carburanți. Avertisment de la AEI pentru șoferi: Se preconizează o nouă penurie în următoarele zile
Playtech.ro
Ce înseamnă că România e în recesiune tehnică. Efecte directe asupra cetățenilor, tabel explicativ
Adevarul
Bolizi de sute de mii de euro folosiți de fiul procurorului Gigi Valentin Ștefan, anchetat într-un dosar de trafic de influență
wowbiz.ro
Declarațiile emoționante ale salvatorului care l-a găsit pe Alex: „Nici nu putea să plângă”
Economica.net
Un nou model Dacia. Va fi electric şi nu e Spring
kanald.ro
Caz șocant în Capitală! O femeie de 53 de ani, de profesie psiholog, și-a pierdut viața după ce a căzut de la etajul 8 al unui bloc
iamsport.ro
Uluitor! 'Legea 18!' Cum îi amenința Valentin Ceaușescu pe fotbaliștii Stelei: 'După '90 l-am întrebat ce înseamnă'
MediaFlux
Moscova a decis! Putin poate invada noi țări străine prin lege!
stirilekanald.ro
Moscova, sub asediul dronelor, cu câteva zile înainte de mega-parada lui Putin. O clădire de lux, lovită în plin
PSG – Bayern și Atletico – Arsenal se joacă azi și mâine. Cote 1×2, antepost și ponturi