Imagini scandaloase surprinse la un liceu din judeţul Suceava. Un elev a fost lovit, după ce ar fi tachinat o profesoară

Scene revoltătoare au fost surprinse la un liceu din judeţul Suceava. Un elev a fost pălmuit, după ce ar fi tachinat o profesoară. Cadrul didactic riscă să fie sancționat.
Alina Costache
06 mart. 2018, 11:47
Imagini scandaloase surprinse la un liceu din judeţul Suceava. Un elev a fost lovit, după ce ar fi tachinat o profesoară

Scena a fost filmată de un alt elev, în timpul orei într-un liceu din Dolhasca, scrie Monitorul de Suceava. În clasă se aud țipele și înjurături, iar unii dintre elevi o tachinează, pe profesoara de la catedră.

În imagini se vede cum profesoara îl îmbrâncește pe unul dintre elevi, pentru a-l da afară din clasă. Adolescentul se împotrivește, iar profesoara i-a dat mai multe palme în zona capului.

„Ieşi afară, ieşi afară!”, a strigat profesoara nervoasă, care a trântit ușa după elevul.

Unii dintre adolescenți au încercat să ia apărarea colegului dat afară de la oră.

„Da unde scrie legea asta în p..a mea?”, a spus un elev care ar fi avut un schimb de replici cu profesoara.

„Pe frunte la tine”, este replica dascălului, urmată de un „Să vă fie ruşine”, tot din partea elevului. „Nu-ţi convine, du-te la altă şcoală. N-ai ce căuta la oră la mine”, adaugă profesoara, conform sursei citate.

Tărăboiul a luat sfârșit, după ce în clasă a intrat un bărbat pentru a calma spiritele.

După ce imaginile ulutioare au fost făcute publice, directorul liceului din Dolhasca, Constantin Tanasă, a precizat că o comisie de cercetare va fi formată pentru a cerceta acest incident. A recunoscut că incidentul este unul „jenant”, iar imaginile au fost surprinse, cel probabil, la o clasă de a IX-a.

„Am convocat Consiliul de Administrație, cel mai devreme miercuri. Vom numi o comisie de cercetare, iar cei care au greșit sigur vor fi sancționați. Potrivit deontologiei profesionale, un cadru didactic trebuie să primească elevul la școală, nu să-l alunge. Eu cel puțin așa văd lucrurile. Ceea ce am văzut în filmuleț nu mi se pare în regulă, dar nu mă pot pronunța. Cred că vina este împărțită, lucrurile trebuiau gestionate mai bine”, a declarat, pentru sursa citată, directorul liceului din Dolhasca, Constantin Tanasă.

 

DailyBusiness
Tanczos Barna respinge ideea suspendării președintelui Nicușor Dan: „Un foc de paie, nu se va întâmpla”
Spynews
Tavanul unui hotel din Sibiu s-a prăbușit peste oamenii din piscina interioară. Planul roșu a fost activat de urgență
Fanatik.ro
Dezvăluiri. Cine l-a influențat, de fapt, pe Valentin Ceaușescu să scoată Steaua de pe teren din finala Cupei României cu Dinamo, din 1988
Capital.ro
Limită pentru numerar. UE stabilește pragul. Cash-ul va fi monitorizat din 2027 în toate statele membre
Playtech.ro
Ce este interzis să faci în Ajun de Crăciun 2025 ca să nu alungi norocul din casă. Tradiții și obiceiuri pe care este bine să le respecți pe 24 decembrie
Adevarul
Epstein îi scria medicului abuzator al gimnastelor SUA despre „dragostea” lui Trump pentru fetele tinere: „Îi plăcea să pună mâna”
wowbiz.ro
Ce a apărut în locul in care Mălina Guler și-a dat ultima suflare. Ipoteze șocante circulă pe internet: „Ar fi căzut 15-20 de persoane din acel bloc… au mai murit 3”
Economica.net
"Anomalia" din magazinele LIDL. Ce produs e mai ieftin în Germania decât în România
kanald.ro
EXCLUSIV Ce fel de mâncare tradițională gătește Denise Rifai de Crăciun. Îndrăgita vedetă ne-a dezvăluit planurile pe care le are de sărbători
iamsport.ro
Loți Boloni a numit cei doi supercampioni care au schimbat sportul românesc. ”Nu Gică Hagi!”
MediaFlux
Cu cât cresc impozitele locale și taxa pe parcare în București. A fost luată decizia finală pentru anul 2026
stirilekanald.ro
Rusia anulează acordul militar cu România. Schimbare majoră care declanșează alerta în NATO
Superliga 2025 – runda finală: FCSB vs Rapid și alte 2 meciuri de top în weekend