Imagini spectaculoase cu premierul Marcel Ciolacu la Marea Moschee din Abu Dhabi

Aflat în vizita in Emiratele Arabe Unite, Marcel Ciolacu a mers la Mareea Mosche Abu Dhabi. la întoarcere, a luat îna eronavă tineri afectaţi de inundaţii.
Filip Stan
19 apr. 2024, 19:11
Imagini spectaculoase cu premierul Marcel Ciolacu la Marea Moschee din Abu Dhabi

Premierul Marcel Ciolacu a vizitat Moscheea Sultan Al Nahyan Sheikh Zayed Bin din Abu Dhabi, în cadrul vizitei sale în Emiratele Arabe Unite.

Şeful Executivului a efectuat un tur al moscheii şi a primit o serie de explicaţii din partea directorului general al Sheihk Zayed Grand Mosque Center, dr. Yousif Abdallah Alobaidli, cu privire la istoricul clădirii şi însemnătatea lăcaşului de cult în regiune pentru credincioşii musulmani.

Cătălin Cîrstoiu nu se retrage „deocamdată”: „Din punctul meu de vedere, mandatul oferit de coaliţie este şi acum pe masa coaliţiei”

Din datele oferite de gazde rezultă că în primul trimestru al anului 20.000 de români au vizitat Moscheea Sultan Al Nahyan Sheikh Zayed Bin din Abu Dhabi.

La finalul vizitei, premierului i-a fost oferit un cadou simbolic, un album de artă cu fotografii care prezintă moscheea şi povestea realizării sale.

Şeful Executivului a oferit, la rândul său, o plachetă de bronz cu Palatul Victoria, sediul Guvernului de la Bucureşti, certificată de Monetăria Statului şi o casetă omagială „Dulce Românie” cu un album de vinil cu poezii ale poetului naţional Mihai Eminescu, o medalie omagială Eminescu şi o ediţie caligrafică a capodoperei poetice Luceafărul – carte de buzunar.

În vizita la Moscheea Sultan Al Nahyan Sheikh Zayed Bin, premierul a fost însoţit de miniştri şi alţi oficiali din delegaţia oficială care-l însoţesc la Abu Dhabi.

Premierul Ciolacu, în aeronava oficială cu care revine în ţară, alături de grupul de tineri blocaţi pe aeroportul din Dubai: Zâmbetele lor mi-au dat energie cât toate cafelele băute în ultimele zile

Premierul Marcel Ciolacu a postat imagini din aeronava oficială cu care revină în ţară, alături de grupul de tineri blocaţi pe aeroportul din Dubai, el afirmând că zâmbetele lor i-au dat energie cât toate cafelele băute în ultimele zile.

”Spre ţară, alături de tinerii pe care furtuna teribilă i-a blocat zilele trecute pe aeroportul din Dubai. Zâmbetele lor mi-au dat energie cât toate cafelele băute în ultimele zile…”,. a scris premierul pe Facebook.

Premierul Ciolacu s-a aflat într-o vizită oficială, în Dubai şi Emiratele Arabe Unite, împreună cu o delegaţie care a cuprins mai mulţi miniştri.

Marcel Ciolacu, întâlnire cu reprezentanţii comunităţii de români din EAU: „Există bani, trebuie să avem credibilitate pentru a atrage aceste sume”
Ministrul de Externe, Luminiţa Odobescu, aflată în Dubai cu premierul Ciolacu, a anunţat că 20 de copii şi doi profesori însoţitori, blocaţi în Dubai din cauza furtunii, se vor întoarce cu premierul Marcel Ciolacu.

Ministerul Afacerilor Externe (MAE) a anunţat joi că un grup de români aflat pe Aeroporul din Dubai, afectat de condiţiile meteorologie nefavorabile, a revenit în ţară cu o cursă aeriană operată din Abu Dhabi. Cel de-al doilea grup de cetăţeni români de pe aeroport şi un al treilea grup, care a cerut ajutorul Consulatului de la Dubai, au fost îndrumate spre cazare până la găsirea unei soluţii de întoarcere.

 

 

DailyBusiness
Fum alb la Vatican! Cardinalul protodiacon va ieși la balconul central pentru a anunța „Habemus Papam!”
Spynews
Alertă ANM! Cum ne va afecta furtuna electrică, fenomenul care durează două săptămâni în România! Declarații de ultimă oră
Bzi.ro
Analiză stilistică și simbolică a Primului Cuplu din Stat, făcută de Vladimir Tătaru: George Simion sau Nicușor Dan?
Fanatik.ro
Ce se întâmplă cu banii din conturile curente ale românilor. Toți cei care au salariu pe card sau bani de zi cu zi trebuie să știe. Se aplică la Banca Transilvania, BCR, BRD, ING, Raiffeissen sau CEC Bank și profitul este uriaș
Capital.ro
România a pierdut o mare actriță. A strălucit asemeni soarelui în teatru și în film. Faima ei a trecut granițele
Playtech.ro
Amenzi uriaşe pentru românii care stau la bloc şi ţin bicicleta pe casa scării. Este interzis prin lege
DailyBusiness
Pe cine va vota Crin Antonescu în turul 2: Am pierdut singur și aleg liber! Refuz mobilizarea pentru o nouă „salvare a țării”
Adevarul
Bomba despre originea COVID-19. Studiul exploziv care zdruncină teoria Chinei și rescrie începutul pandemiei
wowbiz.ro
Vești crunte despre fiul lui Ionel Ganea! Medicii au făcut anunțul cutremurător despre micuțul de doi ani, în urma accidentului de proporții, provocat chiar de tatăl lui. L-au resuscitat, a fost băgat în operație de urgență, dar ulterior...
Spynews
Dan Alexa și soția lui divorțează! De ce s-a despărțit concurentul Asia Express de partenera lui, Andrada
Spynews
EXCLUSIV. Imagini dureroase de la înmormântarea lui Mircea Cîmpeanu! Familia și vedetele își iau rămas bun | VIDEO
Evz.ro
Prezentatorul TV care se pune pe făcut bani. Vrea să dea marea lovitură
Ego.ro
Motivul pentru care s-au certat Smiley și Pavel Bartoș la Românii au Talent! ”A fost singurul!” EXCLUSIV
Prosport.ro
Donjuanul milionar de 53 de ani se însoară cu iubita cu 21 de ani mai tânără
kanald.ro
Au venit pentru o nuntă, dar au ars pe marginea drumului. Destinul sfâșietor al unei familii întoarse din Italia
Cancan.ro
ZODIA care își va găsi sufletul-pereche în luna mai 2025. Mihai Voropchievici: 'Fii deschis iubirii!'
Playsport.ro
Incredibil! Cum poate să arate Sandra Izbașa la 11 ani după ce s-a retras din gimnastică. Imaginile au scăpat pe net
Capital.ro
Obligatoriu pentru românii cu pomi în curte. Trebuie să anunți primăria cu 48 de ore înainte
StirileBZI
Câți bani pot să scoată românii de la bancomat în 2025. Băncile au impus noi limite!
Prosport.ro
Prezentatoarea TV a apărut în costum de baie, iar soțul ei a fost numit pe loc „cel mai norocos bărbat din lume”
stirilekanald.ro
VIDEO Cine e, de fapt, Papa Leon al XIV-lea. Papa Francisc a făcut dezvăluiri despre el: "Este foarte calm, dar..."
Salariul minim crește din 1 mai 2025 și ajunge la 4.500 lei
MediaFlux
Pensionarii pierd 1.350 lei de la stat. Banii care nu se mai dau în 2025
Shtiu.ro
CE ASCUNDE ultima CIFRA a CNP-ului? Dacă ai 3 sau 8 însemană că...
Puterea.ro
Cât costă cazarea la hotelul de lux al Simonei Halep, din Mamaia