În calendarul ortodox din 6 septembrie este sărbătoare. La mulţi ani celor care poartă numele sfânt!

Biserica Ortodoxă Română îl prăznuiește pe sfântul arhanghel Mihail din Colose, a cărui minune a rămas în memoria colectivă și posteritatății. La mulți ani sărbătoriților zilei, Mihai, Mihaela.
Filip Stan
05 sept. 2019, 10:38
În calendarul ortodox din 6 septembrie este sărbătoare. La mulţi ani celor care poartă numele sfânt!

Când a trecut prin Frigia ca să propovăduiască Evenghelia, Sfântul Apostol Ioan a prorocit o apropiată vizită providenţială a prinţului arhanghelilor, Mihail, în locul numit Heretopa. La puţin timp, în acel loc în mod minunat a izbucnit din pământ un izvor vindecător de toată boala. Unul din multii credincioşi care s-au perindat pe la acest izvor, a cărui fiică s-a vindecat prin această apa, a contruit pe acel loc, în semn de recunoştiinţa, o mica biserică închinată Arhanghelului Mihail.

Nouăzeci de ani mai târziu, în această biserică s-a aşezat, spre a practica asceza şi a servi la altar, un tânăr numit Arhip, originar din Hierapolis. Pentru zelul şi dragostea acestui tânăr atlet al lui Hristos, Dumnezeu i-a dat harul de a face minuni şi vindecări. Dar oarecare elini, aprinşi de zavistie din pricina minunilor preamărite ce se făceau în biserica Arhistrategului Mihail, au vrut să abată râul care curgea acolo aproape şi să-l pornească asupra Bisericii, că să înece şi Biserică şi să piardă şi pe Arhip. Dar dumnezeiescul Arhistrateg, însuşi arătându-se şi poruncind lui Arhip să se îmbărbăteze, a lovit cu un toiag piatră, şi făcând cale apei printr-însă, de atunci până în ziua de astăzi, se vede cum acolo este înghiţită apa şi se mistuieşte.

Numele Mihai este de influența religioasă și chiar dacă are origine ebraică, ”miyka’el” însemnând „asemenea lui Dumnezeu” sau „cine este precum Dumnezeu”, în țara noastră este mai degrabă asociat cu Sfântul Mihail, unul dintre arhanghelii lui Dumnezeu, considerat căpetenia oștilor de îngeri din Răi.

Este arhanghelul bunelor vestiri și este celebrat, împreună cu Sfântul Gavriil, pe data de 8 noiembrie. Mihai este unul dintre cele mai populare nume de băieți din România, iar persoanele botezate astfel sunt adesea strigăte prin apelative de tipul Micki sau Mihăiță.

Băieții care poartă acest nume sunt calmi, răbdători, inteligenți. Sunt considerați suflete libere, personalități idealiste, dar în mod surprinzător, nu-și asumă foarte multe riscuri în viață de zi cu zi. Sunt precauți din fire, ceea ce le asigură confortul emoțional de care au nevoie pentru a se simți bine în pielea lor.

Mihaela este o fire rezervată și sociabila. Este prudența, introvertită și are tendința să păstreze problemele personale pentru ea. Îi place să dea ce e mai bun din ea și nu îi place să îi deranjeze pe ceilalți cu problemele sale. Astfel, aspectul sau exterior poate să contrasteze cu personalitatea să profundă. Chiar dacă se exprimă de obicei cu ușurință și are darul comunicării, Mihaela nu se dezvăluie niciodată în totalitate, păzește cu sfințenie accesul la grădină să secretă.

DailyBusiness
EL PAÍS SUA: Un e-mail al Pentagonului indică posibilitatea suspendării Spaniei din NATO
Spynews
Vica Blochina, apariție incendiară! Cum arată în lenjerie intimă după ce a slăbit
Fanatik.ro
Cristiano Ronaldo și-a luat mașină în valoare de peste 1 milion de euro. Ce preferințe a avut fotbalistul
Capital.ro
Se pune poprire pe conturi și salariu. Banca transmite notificări și dă termen de 30 de zile. Românii care trebuie să achite banii de urgență
Playtech.ro
Ce reprezintă stelele unui hotel. Diferenţele clare între o cazare de trei şi patru stele
Adevarul
Cât de mare a riscul ca europenii să intre în război cu Iran: „Trebuie acoperire aeriană, portavioanele vor fi cele ale francezilor și britanicilor”
wowbiz.ro
Ultimele detalii despre starea de sănătate a lui Dan Petrescu! Va reveni sau nu antrenorul pe banca tehnică: „O perioadă foarte dificilă”
Economica.net
Un nou model Dacia. Va fi electric şi nu e Spring
kanald.ro
BREAKING NEWS A fost prins bărbatul suspectat că i-a luat viața fetei de 18 ani găsită pe un câmp din Bihor. Acesta se ascundea într-un lan de rapiță
iamsport.ro
Cristi Chivu, sfătuit să plece de la Inter Milano: ”Eu așa aș face!”. Ce echipă ar fi ideală pentru antrenorul român
MediaFlux
Documente secrete despre OZN-uri. Departamentul de Război al SUA a făcut publice imagini și relatări spectaculoase FOTO
stirilekanald.ro
Moscova, sub asediul dronelor, cu câteva zile înainte de mega-parada lui Putin. O clădire de lux, lovită în plin
PSG – Bayern și Atletico – Arsenal se joacă azi și mâine. Cote 1×2, antepost și ponturi