În ce condiţii îţi poţi scoate masca în zonele în care aceasta este obligatorie şi în exterior. Explicaţia autorităţilor

Autorităţile clarifică situațiile în care masca de protecție sanitară poate fi scoasă de către cei care o poartă în zonele în care aceasta este obligatorie, inclusiv în spaţii exterioare. 
Romania TV
26 oct. 2020, 08:22
În ce condiţii îţi poţi scoate masca în zonele în care aceasta este obligatorie şi în exterior. Explicaţia autorităţilor

Conform articolului 3 din Hotărârea 50 a CNSU, „în localitățile sau județele în care portul măștii de protecție este obligatoriu în spațiile deschise, este permisă înlăturarea acesteia pentru perioade scurte de timp în vederea fumatului, consumului de produse alimentare sau băuturi în afara teraselor, cât și pentru desfășurarea activităților sportive individuale sau altor asemenea activități, doar dacă persoanele sunt în afara zonelor de trafic pietonal și la minim 2 metri față de alte persoane”.

Vă reamintim că Bucureştiul şi alte patru judeţe din România se află în scenariul roşu. În aceste zone masca a devenit obligarie şi în spaţii deschise după creşterea alarmantă a numărului de îmbolnăviri cu COVID-19. 

VEZI HOTĂRÂRE nr. 50 din 26.10.2020 

 

Incidenţa cazurilor de Covid-19 rămâne la o cotă ridicată în Bucureşti

Grupul pentru Comunicare strategică a anunţat duminică 555 de cazuri noi de Covid-19 în Capitală. Cel mai ridicat coeficient rămâne însă în judeţul Alba, unde gradul de infectare a crescut la 3,69 la 1.000 de locuitori. Urmează municipiul Bucureşti, , cu un coeficient de 3,35, iar judeţul Cluj are 3,33, cu 0.03 mai mult decât judeţul Harghita.

Citeşte şi BILANŢ CORONAVIRUS 25 octombrie 2020. Numărul pacienţilor internați la ATI a depăşit 800, se ia în calcul carantinarea peste noapte

După datele de duminică încă un judeţ a intrat în scenariul roşu, Sălaj, care are acum un coeficient de 3,01.

DailyBusiness
Republica Moldova avansează spre aderarea la UE. Au fost deschise noi capitole de negociere
Spynews
Cel mai mare regret al cântăreței Nico! Are legătură cu trupa B.U.G. Mafia
Fanatik.ro
Gigi Becali a spart banca! A transferat doi super-jucători pe 2,4 milioane de euro de frica lui Rotaru
Capital.ro
Pensie 2026. Pensionarii care trebuie să depună cerere pentru bani în plus. Casa de Pensii nu face automat recalcularea
Playtech.ro
Ce ar însemna pentru România intrarea în „junk”. Cum ar putea fi afectați direct românii, de la rate la taxe
Adevarul
Atac spectaculos în Marea Neagră. Ucrainenii au scufundat nava rusă „Izumrud”, implicată în incidentul din strâmtoarea Kerci
wowbiz.ro
Cum arată fiul Mădălinei Manole la 17 ani! Fratele regretatei artiste a publicat o fotografie în premieră cu Petru Mircea Jr.
Economica.net
Un nou model Dacia. Va fi electric şi nu e Spring
kanald.ro
Cine sunt cei doi alpiniști români găsiți morți în Alpii italieni. Emil și Cornel au căzut într-o crevasă la aproximativ 3.700 de metri altitudine
iamsport.ro
Mitică Dragomir șterge pe jos cu finanțatorul din SuperLiga: ”Vai de mine, am ținut cu el, dar nu îmi place! Ce să facă antrenorul?!”
MediaFlux
Când Bulgaria a încetat să fie gluma noastră și noi am devenit gluma Europei
stirilekanald.ro
Probleme cu stomacul? Digestia dificilă...
Masaj de cuplu la Soul Masaj București: de ce aleg cuplurile experiențe la salon în locul unei seri acasă?