În weekend REVINE CANICULA. Temperaturile vor ajunge la 37 de grade la umbră

Canicula revine în România, după două zile cu temperaturi plăcute. Astfel, la sfârşitul săptămânii vremea va fi deosebit de caldă, îndeosebi în Banat şi Oltenia, unde temperaturile vor depăşi pragul de caniculă, potrivit unei avertizări emise, vineri, de meteorologi.
Romania TV
02 aug. 2013, 11:16
În weekend REVINE CANICULA. Temperaturile vor ajunge la 37 de grade la umbră

Sâmbătă, 3 august, şi duminică, 4 august, vremea va fi călduroasă în vestul, sudul şi local în centrul ţării. În Banat şi Oltenia valorile termice maxime vor depăşi pragul caniculei şi se vor situa între 35 şi 37 de grade, iar indicele temperatură-umezeală (ITU) va atinge şi depăşi pragul critic de 80 de unităţi al disconfortului termic.

Viorica Dima, meteorolog România TV, a explicat că situaţia s-ar putea prelungi şi săptămâna viitoare. De asemenea, nu este exclus ca meteorologii să emită noi avertizări privind starea vremii, în funcţie de evoluţia temperaturilor.

Ministerul Sănătăţii recomandă populaţiei să urmeze sfaturile medicilor şi să evite, pe cât posibil, expunerea prelungită la soare între orele 11.00 şi 18.00.

Potrivit medicilor, în perioadele de caniculă, este recomandat consumul zilnic de lichide (între 1,5 şi 2 litri), fructe şi legume proaspete.

Medicii mai recomandă evitarea consumului de alimente uşor perisabile, alcool şi băuturi cu conţinut ridicat de cofeină sau de zahăr.

Cei pentru care este absolut necesar să se expună la soare după-amiaza sunt sfătuiţi să poarte pălării de soare, haine lejere şi ample, din fibre naturale, de culori deschise.

DailyBusiness
Serialul care a cucerit Netflix-ul. A urcat pe primul loc în topurile lunii august
Spynews
Hidrologii anunță prăpăd în mai multe zone din România! A fost emis cod portocaliu de inundații. Unde vor lovi puhoaiele
Bzi.ro
Cum arată părinții lui Andrei Lemnaru de la Insula Iubirii 2025. Imaginea care a devenit virală
Fanatik.ro
Și-au cumpărat bilete la Disneyland și sperau la o vacanță de vis, dar ce a urmat a fost complet neașteptat. Coșmarul trăit de o întreagă familie
Capital.ro
Călin Georgescu nu mai poate face nimic. Soția sa, Cristela Georgescu, obligată să se conformeze. Nu s-ar fi așteptat să fie totul public
Playtech.ro
Cum protejezi plantele din grădină de temperaturile scăzute care urmează? Vor rezista până toamna
Adevarul
La pas prin orașul infractorilor de unde românii își iau haine contrafăcute. „Toți vânzătorii au cuțite și te curăță de bani”
wowbiz.ro
Ea e fetița de 12 ani care a MURIT subit, în brațele tatălui, după ce a mâncat chipsuri! Ce a apucat să-i spună acestuia înainte să se stingă: „Nu vreau să mor...” ULTIMELE ei cuvinte
Evz.ro
Idilă de la Insula Iubirii la Chefi la cuţite. Cine sunt personajele
Prosport.ro
FOTO. Femeia care ia bani pentru pozele cu ea și pentru a ieși la întâlniri cu bărbați
kanald.ro
Cine sunt victimele tragediei de pe lacul Snagov! Dezvăluirile tulburătoare ale martorilor
Cancan.ro
El este Ștefan Berevoianu, tânărul aflat la volanul maşinii care a căzut într-o râpă de peste 200 de metri. Băiatul de 20 de ani și alți 3 prieteni au murit
iamsport.ro
Drama neștiută din familia Simonei Halep. Dovezile au ieșit la suprafață
MediaFlux
Meteo 24 august. Vremea ne joacă feste la acest sfârșit de săptămână
stirilekanald.ro
A fost prins în Germania. Emil Gânj a dat peste cap planurile polițiștilor
Secretul prin care carnea ți se va topi în gură!