Înalt oficial FIFA, acuzat de corupţie şi suspendat din funcţie

Federația Internațională de Fotbal (FIFA) este zguduită de un nou scandal de corupție, după ce secretarul său general, francezul Jerome Valcke, numărul doi în organizație și mâna dreaptă a președintelui demisionar Joseph Blatter, a fost suspendat joi, fiind acuzat de implicarea într-un sistem de revânzare masivă a biletelor pe piața neagră.
Romania TV
18 sept. 2015, 06:55
Înalt oficial FIFA, acuzat de corupţie şi suspendat din funcţie

FIFA a indicat, într-un comunicat, că „a luat la cunoștință de o serie de afirmații implicându-l pe secretarul general și a cerut ca o anchetă oficială să fie condusă de către Comisia de etică”.

Aceste acuzații au fost lansat de presa engleză și de ziarul Daily Mail, care afirmă că francezul este implicat într-o afacere de revânzare pe piața neagră a mii de locuri, cu ocazia ultimei ediții a Cupei Mondiale de fotbal, desfășurată anul trecut în Brazilia.

Ziarul se bazează pe afirmațiile unui consultant pentru o societate specializată, JB Sports Marketing, Benny Alon. Acesta a dezvăluit că societatea sa a revândut bilete pentru Mondialul brazilian cu prețuri de până la trei ori mai mari decât valoarea lor reală.

Joseph Blatter, şeful FIFA, a renunţat la funcţia de membru CIO

Jerome Valcke a negat „fără echivoc” aceste acuzații, conform avocatului său american, care a invocat „acuzații fabricate”, într-un comunicat dat publicității joi și în care se mai precizează că „domnul Vlacke n-a primit niciodată bani” din partea lui Benny Alon, iar contractul cu societatea acestuia a fost „ratificat” de către FIFA.

Prin îndepărtarea lui Jerome Valcke, un apropiat al lui Joseph Blatter își pierde postul, în timp ce FIFA este lovită de cel mai mare scandal de corupție din istoria sa, după arestarea mai multor înalți oficiali ai săi, la Zurich, înaintea Congresului electiv din luna mai.

Reales pentru un al cincilea mandat, Sepp Blatter a anunțat pe 2 iunie că va demisiona din cauza scandalului planetar, 14 persoane fiind inculpate de către justiția americană: 9 membri ai FIFA, toți din America de Sud sau Centrală, și 5 oameni de afaceri, care activează în sectorul marketingului sportiv.

Michel Platini, candidat OFICIAL la şefia FIFA

DailyBusiness
Doi muncitori îngropați de vii la 5 metri sub pământ, într-o localitate din Prahova, după surparea unui mal. Pompierii militari intervin de urgență
Spynews
De unde lucrează Gabriela Cristea. Vedeta a recunoscut că nu îi place munca la birou
Fanatik.ro
Ce se află, de fapt, în spatele raportului BNR. Avertisment dur pentru români: taxe până la 300%, impozite duble la mașini și inflație scăpată de sub control
Capital.ro
Moneda națională care va deveni istorie. Iese complet din circulație după 31 ianuarie 2026. Va fi înlocuită cu euro
Playtech.ro
La ce oră intră pensia în cont, în funcție de bancă. Unele virează banii de la 6 dimineața, altele abia după prânz
Adevarul
Pachetul 2 de austeritate vine cu noutăți: datornicii la stat nu vor mai putea cumpăra mașini sau case, iar păcănelele ajung la mâna primarilor
wowbiz.ro
Mama fetiței de 2 ani care a murit la stomatolog, gest sfâșietor după ce nu a putut participa la înmormântare. Durere de nesuportat pentru cei doi părinți
Economica.net
Un nou magazin cu preţuri mici se deschide. 1.500 de produse sub 5 lei
kanald.ro
S-a stins din viață bunicuța care și-a dus nepotul la festivalul „Beach, Please!” în 2025. Avea 73 de ani și primise deja bilet pentru anul viitor
iamsport.ro
Lucescu și-a ieșit din minți la conferință: ”Ce am făcut eu în carieră nu vor face ei în 2.000 de ani! Găsesc acuzații cu Securitatea și...” + De ce nu l-ar fi convocat pe Stanciu
MediaFlux
Șoferii români își pot suspenda asigurările RCA. Ce condiție există
stirilekanald.ro
Anunț de ultim moment pentru români! Breaking news
substantial.ro
De la Vegas la Macau: cum diferă cultura jocurilor de noroc în lume