Înalta Curte: Persoanele inculpate pentru evaziune, obligate să achite prejudiciul pentru înjumătăţirea pedepsei

Înalta Curte de Casaţie şi Justiţie a decis ca persoanele inculpate pentru evaziune fiscală să beneficieze înjumătăţirea doar dacă achită prejudiciul cauzat. Prevederea era reglementată, însă practica nu era una unitară.
Filip Stan
16 mart. 2017, 20:55
Înalta Curte: Persoanele inculpate pentru evaziune, obligate să achite prejudiciul pentru înjumătăţirea pedepsei

Persoanele inculpate pentru evaziune, obligate să achite prejudiciul pentru înjumătăţirea pedepsei

„Admite sesizarea formulată de Înalta Curte de Casaţie şi Justiţie, Secţia Penală, în dosarul nr. 9131/2/2011*, prin care se solicită pronunţarea unei hotărâri prealabile pentru dezlegarea chestiunii de drept: „dacă art.10 alin.1 din Legea nr.241/2005, în forma în vigoare până la data 1 februarie 2014, reglementează o cauză de nepedepsire/reducere a limitelor de pedeapsă cu caracter real sau personal ”. Stabileşte că dispoziţiile art.10 alin.1 din Legea nr.241/2005, în forma în vigoare până la data 1 februarie 2014, reglementează o cauză de nepedepsire/reducere a limitelor de pedeapsă cu caracter personal”, se arată în decizia dată miercuri instanţa supremă, conform Mediafax.

Decizia instanţei supreme este pusă în aplicare de toate instanţele după publicarea în Monitorul Oficial.

„Infracţiunile de evaziune fiscală, prin care agenţii comerciali se sustrag de la plata obligaţiilor fiscale, se întâlnesc foarte des în practica judiciară. Statul este interesat nu doar de condamnarea infractorilor, ci şi de recuperarea prejudiciului. De aceea se prevede că dacă în cursul urmăririi penale sau al judecăţii, până la primul termen de judecată, inculpatul achită prejudiciul, atunci pedeapsa i se va reduce la jumătate. Deseori, în astfel de cauze sunt implicate mai multe persoane: administratorii, contabilii etc. Or, dacă unul singur ar fi plătit tot prejudiciul, nu se ştia dacă tuturor şi se va reduce pedeapsa sau numai celui care a făcut efortul financiar. Mai mult, întrucât acest beneficiu nu i se aplica celui care a mai săvârşit în ultimii 5 ani o altă faptă cu pedepsele reduse, s-a ajuns la aberaţia că dacă acest inculpat ar fi acoperit totuşi paguba, lui nu i se reducea pedeapsa, dar cei care au participat cu el la comiterea infracţiunii ar fi beneficiat de reducere, deşi nu au contribuit la recuperarea prejudiciului. Acum, Curtea Supremă lămureşte cu efect obligatoriu că numai cel care contribuie la recuperarea prejudiciului, în termenul legal, va beneficia de reducerea pedepsei”, a explicat judecătorul Cristi Danileţ.

Sesizarea a fost făcută într-o cauză de evaziune fiscală aflată în faza de apel pe rolul instanţei supreme. Problema a fost adusă în discuţie de procurorii de la Parchetul General, care au cerut judecătorilor să reglementeze această situaţie.

DailyBusiness
Costul orar al forței de muncă în România a crescut semnificativ în trimestrul IV 2025
Spynews
Ce spune SRI despre riscul de atac terorist! Mesaj de ultimă oră despre nivelul de alertă
Fanatik.ro
Un sportiv de renume divorțează, după ce soția a lansat acuzații severe. Care sunt motivele invocate
Capital.ro
Taxa pe lux. Taxă pentru românii care au case sau mașini. Proprietarii trebuie să plătească mai mult în 2026
Playtech.ro
Prețul mielului de Paște. Diferențe mari între fermieri și magazine. Cât se scumpește până ajunge la raft
Adevarul
Mascații au intrat din greșeală peste o mamă și fiica sa. Femeia a sunat la 112: „Nu știu ce se întâmplă și sunt foarte speriată”
wowbiz.ro
Cutremurător. Dănuț Lupu a vrut să se sinucidă: ”Am încercat să mă otrăvesc!” Ce s-a întâmplat cu celebrul jucător la închisoare?
Economica.net
Un nou model Dacia. Va fi electric şi nu e Spring
kanald.ro
O tânără însărcinată a ajuns în stare gravă la spital după ce mașina în care se afla a fost izbită de un camion, în Suceava
iamsport.ro
”Până la apariția lui Valentin Ceaușescu, Dinamo avea mai multă influență asupra arbitrajelor și a adversarilor decât Steaua! Era un infern, nu aveai nicio șansă cu ei”
MediaFlux
Secretul pantofilor lui Donald Trump. Îi obligă pe subordonații și apropiații lui să poarte același model
stirilekanald.ro
VIDEO Crimă în Crevedia! Și-a ucis rivalul în mijlocul șoselei. „E nebun”
Va reuși CFR Cluj a patra victorie consecutivă în Superliga? Cum arată cotele pentru FCSB vs CFR Cluj