Încasările din primele 8 luni ale acestui an sunt cu peste 20 de miliarde mai mari decât în perioada similară a anului precedent

Președintele ANAF, Mirela Călugăreanu, a vorbit despre nivelul de colectare al instituției pe care o conduce și ce impact bugetar a avut acesta.
Iulian Tudor
14 sept. 2019, 07:12
Încasările din primele 8 luni ale acestui an sunt cu peste 20 de miliarde mai mari decât în perioada similară a anului precedent

Mirela Călugăreanu a afirmat și că se insistă pentru modernizarea și reformarea instituției pe care o conduce, scrie antena3.ro.

Citeşte şi TAXA AUTO 2019: Veşti bune de la ANAF pentru toţi şoferii

„Suntem pe un trend pozitiv. Încasările din primele opt luni ale acestui an sunt cu peste 20 de miliarde mai mari decât în perioada similară a anului precedent. Rambursările de TVA au crescut cu peste 1 miliard. Am adoptat un plan de acțiuni specifice, pentru ca lucrurile să meargă bine în continuare. Ponderea veniturilor colectate în PIB a crescut cu jumătate de punct procentual. Sigur, este nevoie de informatizarea ANAF, de modernizare, dar pe termen scurt și mediu am inițiat o serie de măsuri care să susțină conformarea voluntară a contribuabililor. Avem și acțiuni specifice pentru descurajarea evaziunii fiscale” a spus Mirela Călugăreanu, președintele ANAF.

DailyBusiness
România primește sprijin pentru aderarea la OCDE. Bolojan anunță acorduri strategice cu Ungaria și Austria
Spynews
Culoarea anului 2026 este Cloud Dancer. Cum o porți în ținute ca să atragi norocul
Fanatik.ro
Ce se întâmplă cu divorțul dintre Ioana și Ilie Năstase. Cei doi au întrerupt legătura complet: ”Nu știu nimic de el”
Capital.ro
Rolul real jucat de Călin Georgescu. Vin dezvăluirile la un an după anularea alegerilor: Va rămâne în istorie!
Playtech.ro
Data la care pensionarii vor scăpa de contribuția CASS. Cei cu pensii peste 3.000 lei mai au de așteptat
Adevarul
Micile magazine sătești, obligate să permită retragerea banilor cash în limita a 750 lei
wowbiz.ro
Când a murit, de fapt, Ștefania Szabo? Rezultatele autopsiei răstoarnă ancheta în cazul decesului subit al doctoriței
Economica.net
Cea mai nouă ofertă PPC - Scad preţurile la energie electrică
kanald.ro
Roxana Moise a fost condusă pe ultimul drum! Familia și-a dorit discreție la înmormântarea fostei sportive
iamsport.ro
Rumoare! O nouă cererea aiuritoare a lui Donald Trump: 'Chiar nu are sens'
MediaFlux
Tradiții și obiceiuri pentru 6 decembrie! Ce este interzis să faci de Sfântul Nicolae
stirilekanald.ro
ALERTĂ NASA! Un obiect misterios ce seamănă cu o navă spațială se îndreaptă cu o viteză orbitoare spre Pământ și pare "să emită periodic jeturi de gaz și praf"
substantial.ro
Sloturi noi – avantaje și dezavantaje