Incendiu de amploare în Brăila. 25 de hectare din pădurea Stejarul au fost cuprinse de flăcări

Un incendiu puternic a izbucnit în Brăila! Pompierii intervin luni după-amiază pentru stingerea flăcărilor care au cuprins 25 de hectare din pădurea Stejarul, pe raza localităţii Lacu Sărat, circulaţia tramvaielor spre şi dinspre Staţiunea Lacu Sărat fiind întreruptă.
Filip Stan
15 iul. 2024, 17:45
Incendiu de amploare în Brăila. 25 de hectare din pădurea Stejarul au fost cuprinse de flăcări

Pe DN2B, traficul pe centura municipiului Brăila şi localitatea Lacu Sărat a fost restricționată. Echipajele IPJ Brăila au deviat circulația vehiculelor. Potrivit ISU Brăila, incendiul se manifestă prin focare la nivelul literei pădurii. Accesul autospecialelor e îngreunat de vegetația înaltă și de distanța mică dintre copaci.

Citește și Cum a reușit Florin, fost militar, să parcurgă cei 1.400 km din Via Transilvanica pe jos: „Prima parte a traseului este partea cea mai dificilă, pentru că urcușurile și coborâșurile sunt foarte agresive”

Mai multe echipaje de pompieri și autospeciale de stingere cu apă și spumă, dar și şenilate din cadrul ISU Brăila au intervenit la fața locului,

Pompierii avertizează că există riscul ca incendiul să ia amploare și să se extindă și mai mult în pădure. De aceea, a fost chemat personal în plus din turele libere pentru a crește capacitatea de intervenție. În plus, pompieri de la Ianca se deplasează la locul incendiului în timp ce efectivele prezente fac protecţie pentru ca flăcările să nu treacă de şosea.

Citește și Noi probleme la podul peste Dunăre de la Brăila, care intră din nou în reparații. Ce restricții se aplică pe durata lucrărilor

DailyBusiness
Salariile președintelui și premierului României ar putea crește MULT odată cu noua lege a salarizării
Spynews
A murit un celebru interlop român din garda veche! Familia lui este în stare de șoc
Fanatik.ro
Shakira, aprecieri la adresa fostului iubit. Ce a spus despre relația cu Gerard Pique, la 4 ani de la despărțire
Capital.ro
Obligație pentru toți proprietarii de apartamente. Sumele aprobate de adunarea generală devin executorii. Lipsa plății aduce penalizări
Playtech.ro
300 de euro chiria pe lună pentru o mini căsuță departe de oraș. Cum arată una dintre cele mai comentate chirii din Cluj
Adevarul
SURSE Nicușor Dan amână desemnarea premierului. Tomac nu are majoritate
wowbiz.ro
Răsturnare de situație în cazul crimei din Bihor! Tatăl Alisiei a făcut publice ultimele mesaje ale adolescentei ucise: „Nu mă lasă în pace”
Economica.net
Un nou model Dacia. Va fi electric şi nu e Spring
kanald.ro
Numărul cazurilor de hantavirus crește alarmant! Ce spun specialiștii Organizaţiei Mondiale a Sănătăţii
iamsport.ro
Emil Grădinescu acuză interferența Rusiei la Eurovision: ”E mâna Moscovei!” + Laude la adresa Alexandrei Căpitănescu: ”Lumea a mai uitat de manelele care ne otrăvesc sufletul și mintea”
MediaFlux
Pregătiri de război cu rușii la ”Poarta Focșani”. Trupele sunt gata să lupte ”chiar din această noapte”
stirilekanald.ro
Moscova, sub asediul dronelor, cu câteva zile înainte de mega-parada lui Putin. O clădire de lux, lovită în plin
Cupa Mondială 2026 – program, favorite, noutăți