Incendiu violent în Delta Dunării. Focul s-a extins din cauza vântului puternic

Un puternic incendiu de vegetaţie a izbucnit în Delta Dunării, în zona de nord localităţii Sulina, ISU precizând că astfel de incendii se produc des şi se dezvoltă cu repeziciune din cauza vântului puternic şi a vegetaţiei care în această perioadă este foarte uscată.
Alina Costache
04 ian. 2025, 09:18
Incendiu violent în Delta Dunării. Focul s-a extins din cauza vântului puternic

Incendiu violent în Delta Dunării, în zona de nord localităţii Sulina. ”Nu au fost identificate obiective economice care să fie în pericol şi nici alte obiective de interes, incendiul fiind înconjurat de canale. Situaţie din zona este monitorizată în permanenţă de către agenţii ARBDD, iar ISU Tulcea menţine permanent legătura cu autorităţile locale”, au transmis reprezentanţii ISU, care amintesc că incendierea vegetaţiei uscate şi a resturilor vegetale este interzisă prin lege.

Citește și: Amenzi de până la 4000 de lei pentru românii care stau la bloc! Ce reguli trebuie să respecți dacă ai geamuri termopan

”Incendiul produs în zona prospect de lângă localitatea Sulina, unde a ars vegetaţie uscată, stuf şi papură s-a stins noaptea trecută în jurul orelor 4-5.

Nu au fost înregistrate pagube la obiective de interes din zonă, focarele fiind monitorizate în permanenţă de către autorităţile locale, agenţii Rezervaţiei Biosferei Delta Dunării şi un echipaj de pompieri din cadrul Pichetului Nave Operative Crişan”, informează ISU.

Citește și: Modificare importantă la izolarea termică a blocurilor! Cine va plăti lucrările

Conform reprezentanţlor ISU, astfel de incendii se produc des şi se dezvoltă cu repeziciune din cauza vântului puternic şi a vegetaţiei care în această perioadă este foarte uscată.
”De asemenea, facem un apel la populaţia din zona Deltei să folosească cu responsabilitate sursele de foc în zonele cu pericol de incendiu, să nu lase jar aprins şi să nu provoace cu intenţie incendieri a vegetaţiei stuficole!  Acest tip de incendii nu numai că pot pune în pericol viaţa locuitorilor din zonele afectate, dar este un pericol real şi pentru bunurile acestora, a faunei din zona protejată dar şi a celor care intervin pentru lichidarea acestora. Aducem la cunoştinţă că incendierea vegetaţiei uscate şi a resturilor vegetale este interzisă prin lege, cu atât mai mult în zonele strict protejate precum este cea a Rezervaţiei Biosferei Delta Dunării şi se sancţionează!”, menţonează ISU.

DailyBusiness
Palatul Parlamentului, fără apă timp de 3 zile. Lucrări urgente la rețeaua internă
Spynews
Iubita lui Mario Fresh și-a etalat silueta de invidiat! Cât de bine arată Miruna în costum de baie
Fanatik.ro
Gigi Mustață, mesaj categoric după ce Olimpiu Moruțan a „trădat” FCSB și a mers la Rapid: „Putem noi să-l luăm cu japca?”
Capital.ro
România e în doliu, a murit o iubită maică. Se roagă acum pentru noi, alături de îngeri: Va veghea asupra celor rămași aici
Playtech.ro
Pedepse mai dure pentru şoferii care nu plătesc parcarea! Noutăţile din 2026 pentru proprietarii de maşini
Adevarul
Unul dintre fiii lui Ramzan Kadîrov este, la vârstă de 9 ani, proprietarul unei vile în valoare de 10 milioane de dolari
wowbiz.ro
Cătălin Crișan a ajuns de nerecunoscut, la doi ani după problemele de sănătate! Imaginile care i-au șocat pe fanii artistului: „Eu nu cred că e…”
Economica.net
Un nou model Dacia. Va fi electric şi nu e Spring
kanald.ro
Teo Trandafir a dormit în același pat cu Julio Iglesias! Prezentatoarea a dezvăluit totul în platoul „Follow us”. Cum a reacționat Ilinca Vandici
iamsport.ro
Fostul finanțator din Liga 1, convins că deja a fost decisă campioana: ”Acolo merge trofeul! Praful și pulberea se aleg”
MediaFlux
Ce se întâmplă cu TVA și alte taxe în 2026. Ministrul Finanțelor face anunțul
stirilekanald.ro
VIDEO Emil Gânj, căutat de FBI! Primul indiciu cu privire la locul în care se ascunde de peste 6 luni
Superliga 2025 – runda finală: FCSB vs Rapid și alte 2 meciuri de top în weekend