Incendiu violent într-o fabrică, cel puţin 10 morţi

Cel puţin zece persoane au murit duminică într-un nou incendiu într-o fabrică aparent ilegală din Bangladesh, unde alte 17 persoane au murit săptămâna aceasta într-un incident similar într-o altă fabrică la marginea capitalei Dacca, transmite EFE potrivit Agerpres.   
Filip Stan
15 dec. 2019, 19:01
Incendiu violent într-o fabrică, cel puţin 10 morţi

Serviciul de pompieri a informat că incendiul a izbucnit în jurul orei locale 17.45 (11.45 GMT) la o fabrică de ventilatoare din Gazipur, în apropierea capitalei Bangladeshului, şi că atunci când au stins focul au găsit zece cadavre în clădire.

Potrivit şefului serviciului de pompieri şi apărare civilă, Debashis Bardhan, este vorba de o clădire cu trei etaje şi cu un singur punct de ieşire şi se presupune că fabrica este ilegală, întrucât nu avea autorizaţie contra incendiilor.

Sursa a explicat că cele zece cadavre au fost găsite la etajul al doilea şi că nu au mai existat alţi morţi sau răniţi.

Incendii şi alte accidente industriale au loc frecvent în Bangladesh, ţară aflată sub control internaţional în ultimii ani din cauza condiţiilor de securitate precare din fabricile sale, fără să pară că a stopat acest flagel.

Conform datelor oferite de Serviciul de Pompieri din Bangladesh, între 2004 şi 2018 aproximativ 1.970 de persoane au murit în ţara asiatică în 89.923 de incendii înregistrate în acea perioadă.

Numai săptămâna aceasta, cel puţin 17 persoane au murit în urma unui alt incendiu într-o fabrică de materiale plastice la periferia capitalei Dacca.

În februarie trecut, un incendiu puternic în oraşul vechi din Dacca a distrus aproape complet şapte clădiri şi s-a soldat cu cel puţin 70 de morţi şi 55 de răniţi. Incendiul a izbucnit într-o clădire unde se afla un depozit de produse din plastic.

În 2013 s-a produs cel mai grav accident industrial din istoria Bangladeshului, când 1.134 de persoane au murit şi peste 2.500 au fost rănite după prăbuşirea, în apropierea capitalei, a clădirii Rana Plaza, care găzduia cinci ateliere textile pe cele opt etaje ale sale

DailyBusiness
SUA introduc testarea pentru deficitul de testosteron în rândul militarilor de peste 30 de ani
Spynews
A fost găsit cuplul din București, dat dispărut pe Transalpină. În ce stare sunt Mihaela și Horațiu
Fanatik.ro
Antena 1 câştigă o avere din publicitate la finala Cupei Mondiale! Cât costă un spot de 20 de secunde în pauza de hidratare
Capital.ro
Pană majoră de curent pe litoral. Aproape 100 de hoteluri, restaurante și terase au fost afectate
Playtech.ro
Greșeli pentru care poți rămâne fără permis de conducere în Grecia. O simplă parcare l-a lăsat pe un român fără dreptul de a conduce timp de două luni
Adevarul
De anul viitor, elevii ar putea fi puși să meargă la biserică pentru a fi evaluați la Religie. Expert: „O sursă generatoare de inechitate”
wowbiz.ro
Dragostea plutește la propriu pe litoral! Doi îndrăgostiți au transformat marea într-o scenă de film romantic. Turiștii prezenți s-au uitat de două ori
Economica.net
Un nou model Dacia. Va fi electric şi nu e Spring
kanald.ro
Lucia și Constantin sunt cei doi soți care și-au pierdut viața în urma accidentului din Grecia, alături de bebelușul lor. Fiica de 8 ani este în stare critică
iamsport.ro
Ofertă de 8 milioane de euro pentru CFR Cluj! Cine vrea să cumpere clubul. Reacția conducerii
MediaFlux
Un „călător în timp”, care susține că vine din anul 2118, dezvăluiri uluitoare despre viitorul omenirii: „Meritați să știți adevărul”
stirilekanald.ro
Probleme cu stomacul? Digestia dificilă...
NetBet: o prezență licențiată neîntreruptă pe piața de iGaming din România