Incendiu violent la o groapă de gunoi din municipiul Oradea: 20 de pompieri au intervenit. A fost emis Ro-Alert din cauza fumului

Un incendiu puternic a izbucnit, luni seară, la groapa de gunoi a municipiului Oradea. Arpoximativ 20 de pompieri au intervenit, după stingerea flăcărilor, pentru identificarea eventualelor focare care s-ar putea reaprinde
Bianca Bocioacă
05 mai 2026, 14:50
Incendiu violent la o groapă de gunoi din municipiul Oradea: 20 de pompieri au intervenit. A fost emis Ro-Alert din cauza fumului
Incendiu puternic la o groapă de gunoi din Oradea

UPDATE: Inspectoratul pentru Situații de Urgență (ISU) Bihor a transmis, marți, un mesaj RO-ALERT pentru protejarea populației din zona Episcopia, în contextul degajărilor mari de fum provenite de la incendiul izbucnit la groapa de gunoi din Oradea, ce se manifestă pe o suprafață de circa 700 de metri pătrați.

Autoritățile recomandă locuitorilor din zonă să evite deplasările și să respecte cu strictețe indicațiile oficiale.

Potrivit ISU Bihor, măsurile de siguranță vizează, în primul rând, reducerea expunerii la fum. Cetățenii sunt sfătuiți să rămână în locuințe cât mai mult timp posibil și să evite activitățile în aer liber, în special efortul fizic.

De asemenea, ferestrele și ușile trebuie menținute închise, iar sistemele de aer condiționat utilizate pe modul de recirculare, fără aport de aer din exterior.

În cazul în care deplasarea în exterior este necesară, autoritățile recomandă purtarea măștilor de protecție, cu precădere pentru protejarea copiilor, vârstnicilor și a persoanelor cu afecțiuni respiratorii.

ISU avertizează, totodată, asupra simptomelor care pot apărea în urma expunerii la fum, precum tusea, iritațiile la nivelul ochilor sau gâtului și dificultățile de respirație. În situații mai grave, este recomandat contactul imediat cu medicul sau apelarea numărului de urgență 112.

Pe lângă aceste măsuri, populația este îndemnată să evite complet zona Episcopia și să nu se apropie de locul incendiului din curiozitate, respectând toate indicațiile transmise prin RO-ALERT.

De asemenea, ISU Bihor recomandă ca animalele să fie ținute în spații închise, iar sursele de apă să fie protejate, evitându-se pășunatul în zonele afectate de fum.

La operațiunea de stingere a incendiului acționează peste 20 de pompieri, cu cinci autospeciale, precum și angajații firmei care se ocupă de gestionarea gropii de gunoi, aceștia intervenind cu diferite utilaje din dotare.

Potrivit reprezentanților ISU Bihor, incendiul a fost anunțat în jurul orei 21:55, flăcările cuprinzând o suprafață de aproximativ 200 de metri pătrați. Focul ardea violent, pe rampa de deșeuri existând materiale ușor inflamabile.

Citește și: Incendiu în centrul istoric din Brașov. Acoperișul unei locuințe, cuprins de flăcări

În primă fază, acolo au fost trimise două autospeciale de lucru cu apă și spumă și o ambulanță SMURD, numărul fiind suplimentat ulterior.

„Având în vedere caracteristicile evenimentului (ardere violentă, alimentată de cantităţi mari de materiale combustibile, existenţa mai multor focare, vizibilitate redusă), a fost activată grupa operativă şi au fost suplimentate forţele şi mijloacele de intervenţie cu încă trei echipaje de pompieri (două din cadrul Detaşamentului 1 Oradea şi unul din cadrul Detaşamentului 2 Oradea), care au intervenit cu încă trei autospeciale: una de lucru cu apă şi spumă şi două de tip ABROLL”, transmite ISU Bihor.

Incendiul a fost degajat în jurul orei 22:30, dar, având în vedere zona în care acesta s-a produs, echipajele de pompieri acționează în continuare, luni seară, pentru căutarea și lichidarea eventualelor focare ascunse.

Citește și: Incendiu de proporții la celebrul restaurant La Cocoșatu. Risc de propagare la clădirea învecinată

DailyBusiness
EL PAÍS SUA: Un e-mail al Pentagonului indică posibilitatea suspendării Spaniei din NATO
Spynews
Cine este mama copilului dispărut din Sibiu. Ce spun oamenii
Fanatik.ro
Decizia Meta l-a costat pe Cristiano Ronaldo 18 milioane de urmăritori! Cu câți followers a rămas pe Instagram
Capital.ro
România intră în stagflație? Economia scade, inflația explodează la peste 10%: Este greu de ieşit din această situaţie
Playtech.ro
Taxă nouă pentru zborurile din Europa. Cât ar putea plăti în plus pasagerii avioanelor, suma nu este deloc mică
Adevarul
Victorie după 7 ani de umilințe: mama care a învins sistemul pentru a-și vedea agresorul fiicei după gratii: „Acum merg cu capul sus”
wowbiz.ro
Acuzații explozive în cazul crimei din Bihor! Mesaj dur al mamei elevei ucise în Bihor: „Nu voi lăsa adevărul să rămână ascuns”
Economica.net
Un nou model Dacia. Va fi electric şi nu e Spring
kanald.ro
Caz șocant în Capitală! O femeie de 53 de ani, de profesie psiholog, și-a pierdut viața după ce a căzut de la etajul 8 al unui bloc
iamsport.ro
Patronul echipei din SuperLiga ar fi promis 8 transferuri și ”cea mai tare echipă din istoria clubului”. Edi Iordănescu, dorit ca antrenor
MediaFlux
ANAF, anunț pentru milioane de români. Ce se va întâmpla cu SPV. Adrian Nica: „Am stabilit foarte clar ceea ce ne propunem să facem”
stirilekanald.ro
Moscova, sub asediul dronelor, cu câteva zile înainte de mega-parada lui Putin. O clădire de lux, lovită în plin
PSG – Bayern și Atletico – Arsenal se joacă azi și mâine. Cote 1×2, antepost și ponturi