Incident armat în SUA. O persoană a murit VIDEO

Un incident armat a avut loc, sâmbătă seară, în parcul Jefferson din oraşul Louisville (statul Kentucky), centrul protestelor împotriva împuşcării Breonnei Taylor, o femeie afro-americană ucisă într-o acţiune a poliţiei antidrog în urmă cu trei luni, transmite Reuters. O persoană a murit şi o alta a fost rănită.
Romania TV
28 iun. 2020, 06:25
Incident armat în SUA. O persoană a murit VIDEO

Potrivit poliţiei metropolitane din Louisville, incidentul a avut loc în jurul orei locale 21:00 (duminică, 01:00 GMT).

”Am început să primim apeluri telefonice în care eram anunţaţi că personal al departamentului şerifului acordă prim-ajutor unui bărbat, care în cele din urmă a murit la locul respectiv”, a precizat poliţia metropolitană din Louisville.

Conform declaraţiei citate, poliţia a evacuat parcul, iar anchetatorii au lansat o investigaţie.

Primarul oraşului Louisville, Greg Fischer, s-a declarat întristat de violenţele produse în locul unde oamenii s-au strâns pentru a protesta mai ales contra modului de acţiune al poliţiştilor.

În luna martie, Breonna Taylor, o asistentă afro-americană în vârstă de 26 de ani, a fost ucisă de gloanţele poliţiştilor în propria locuinţă.

Recent, Camera Reprezentanţilor a Congresului SUA, controlată de democraţi, a adoptat un proiect de lege ce propune o reforma amplă a poliţiei, la exact o lună de la moartea lui George Floyd care a stârnit o mişcare de protest istorică împotriva rasismului în Statele Unite.

Numit după acest afro-american ucis de un ofiţer de poliţie alb în Minneapolis pe 25 mai, textul legislativ este, după toate probabilităţile, condamnat eşecului în Senat, unde majoritatea este deţinută de republicanii preşedintelui Trump. În pofida dorinţei celor două partide de a realiza o reformă a forţelor de poliţie, poziţiile acestora sunt în prezent atât de diferite încât pare dificil să se ajungă la un acord înaintea vacanţei parlamentare care începe pe 3 iulie.

Printre principalele puncte de dispută cu republicanii, textul prevede încetarea mandatelor de percheziţie pentru infracţiuni legate de stupefiante care permit ofiţerilor de poliţie să pătrundă fără să bată la uşă în locuinţele suspecţilor.

DailyBusiness
Guvernul va declara situație de criză pe piața carburanților și urmează să adopte măsuri pentru protejarea economiei și populației
Spynews
Alertă medicală în România! Trei copii sunt suspecți de malarie după ce au călătorit în Africa
Fanatik.ro
Câţi bani a investit Chindia Târgoviște în licenţa pentru Barcelona Academy: „Vrem să fim o Barca românească!”
Capital.ro
A murit actrița din Superman. A fost una dintre cele mai mari și iubite actrițe. Ultima ei dorință
Playtech.ro
Ce riști dacă lucrezi ca PFA, dar ești tratat ca angajat. Situațiile care te pot costa bani
Adevarul
Fost agent CIA: „Vom înțelege răspunsul Iranului după doliul de 40 de zile de la martiriul lui Khamenei”
wowbiz.ro
Elena Gheorghe a anunțat despărțirea în lacrimi! Artista trece prin momente dificile: „Astăzi ne luăm rămas-bun”
Economica.net
Un nou model Dacia. Va fi electric şi nu e Spring
kanald.ro
Daniela Ciucă, o asistentă din Vaslui, s-a stins din viață la scurt timp după ce a ieșit din tura de noapte
iamsport.ro
MM Stoica l-a amenințat pe Gigi Becali că pleacă de la FCSB dacă îl transferă pe jucătorul care a făcut videochat cu un alt bărbat: ”Râde lumea de noi!”
MediaFlux
Avertisment de la ANRE. „Odată începută o criză energetică, ea se termină undeva după 3-5 ani”
stirilekanald.ro
(P) Rolul farmacistului în consilierea pacientului cu probleme ale părului
Va reuși CFR Cluj a patra victorie consecutivă în Superliga? Cum arată cotele pentru FCSB vs CFR Cluj