Incidenţa COVID-19 la 28 noiembrie. Constanţa, cel mai afectat judeţ. Ce se întâmplă la Bucureşti

Constanţa este judeţul cel mai grav afectat de COVID-19 la ora actuală. Rata de infectare a ajuns la 7.54. În ultimele 24 de ore s-au înregistrat aici 573 de cazuri noi de îmbolnăvire cu noul coronavirus.
Alina Andrei
28 nov. 2020, 13:20
Incidenţa COVID-19 la 28 noiembrie. Constanţa, cel mai afectat judeţ. Ce se întâmplă la Bucureşti
Incidenţa COVID-19 la 28 noiembrie.

În ultimele 24 de ore au fost înregistrate 8.134 cazuri noi de persoane infectate cu SARS – CoV – 2 (COVID – 19), potrivit noului raport al GCS.

Cele mai grav afectate sunt judeţele Constanţa, Sibiu, Cluj, Braşov, dar şi Capitala. De altfel, cele mai multe cazuri au fost raportate în ultimele 24 de ore sunt la Bucureşti – 1159 de noi îmbolnăviri.

 

Incidenţa COVID-19 la 28 noiembrie.

Citeşte şi: Bilanţ coronavirus 28 noiembrie. 8.134 de cazuri noi COVID şi 161 de decese în 24 de ore. RECORD la ATI

 

Hotărârea de Guvern privind vaccinarea anti-COVID-19 a fost adoptată. Cum se va face imunizarea în România

Guvernul a adoptat, în şedinţa de vineri seară, Hotărârea privind Strategia de vaccinare a populaţiei împotriva virusului SARS-CoV-2. Vor avea prioritate la vaccinare angajaţii din domeniul Sănătăţii, asistenţei sociale, cei din categoria de risc şi personalul din „domenii-cheie”, a anunţat şeful Cancelariei premierului, Ionel Dancă.

„Principalele categorii de personal care vor fi vaccinate sunt următoarele: personalul din domeniul sănătăţii, personalul din centrele rezidenţiale şi medico-sociale, populaţia cu risc ridicat de evoluţie severă în cazul infecţiilor cu SARS-CoV-2 şi personalul din alte domenii cheie pentru buna funcţionare a societăţii”, a spus şeful Cancelariei primului ministru.

Grupul pentru Comunicare Strategică a anunţat, sâmbătă, 8.134 de cazuri noi COVID-19 şi 161 decese noi, în ultimele 24 de ore. În unitățile sanitare de profil, numărul total de persoane internate cu COVID-19 este de 13.040. Dintre acestea, 1.249 sunt internate la ATI.

DailyBusiness
Paștele devine tot mai scump. Bugete de până la 1.000 de lei per familie și semne de încetinire economică
Spynews
Bebelușul unui român, găsit printre droguri, mucegai și gunoaie. Scene greu de imaginat în Roma
Fanatik.ro
El este juniorul Ripensiei care a murit în accident alături de tatăl său. Mesaj cutremurător al mamei. „Îngerii mei”
Capital.ro
Obligație pentru românii care stau la bloc. Ești răspunzător legal față de vecinii care locuiesc sub tine
Playtech.ro
Care este cel mai scurt zbor cu avionul din lume: leagă două insule şi este o necesitate pentru localnici
Adevarul
Care este „cea mai plictisitoare țară” din Europa, potrivit turiștilor. „Nu e nimic în neregulă cu ea, dar nici nu are ceva special”
wowbiz.ro
Mircea Lucescu este condus pe ultimul drum în Vinerea Mare. Semnificația profundă a zilei în care creștinii își plâng Mântuitorul
Economica.net
Un nou model Dacia. Va fi electric şi nu e Spring
kanald.ro
Incident tragic în Joia Mare! Un bărbat și-a pierdut viața în Bihor, după ce utilajul pe care îl conducea a căzut într-o râpă de 7 metri
iamsport.ro
Miliardarul surprins la înmormântarea lui Mircea Lucescu nu ar mai fi fost văzut în public în țara sa de ani întregi: ”Toți depind de el”
MediaFlux
Cele mai frumoase mesaje, urări și felicitări de Paște. Ce le transmitem celor dragi în 2026
stirilekanald.ro
Știrea momentului în România!
Va reuși CFR Cluj a patra victorie consecutivă în Superliga? Cum arată cotele pentru FCSB vs CFR Cluj