Inflaţia în zona euro a scăzut la 2,7% în decembrie

Rata anuală a inflaţiei în zona euro a scăzut în decembrie la 2,7%, de la 3% în noiembrie, conform unei estimări publicate marţi de Oficiul European de Statistică (Eurostat).
Romania TV
17 ian. 2012, 12:13
Inflaţia în zona euro a scăzut la 2,7% în decembrie

În pofida scăderii, rata inflaţiei în zona euro a rămas peste ţinta avută în vedere de Banca Centrală Europeană (BCE), care vrea să menţină creşterea preţurilor sub, dar în apropiere, de două procente.

În Uniunea Europeană, rata anuală a inflaţiei a scăzut în decembrie la 3%, de la 3,4% în noiembrie. Ţările cu cea mai ridicată rată anuală a inflaţiei au fost Slovacia (4,6%), Polonia (4,5%), Cipru (4,2%). România a înregistrat în decembrie o rata a inflaţiei de 3,2%, faţă de 3,5% în noiembrie.

În schimb, România se situează în continuare pe primul loc în UE atunci când este vorba de creşterea medie a preţurilor pe total în ultimele 12 luni, cu un avans de 5,8%, urmată de Estonia (5,1%) şi Letonia (4,2%). La polul opus se situează Suedia (1,4%), Slovacia şi Cehia (ambele cu 2,1%).

DailyBusiness
Ciprian Ciucu, declarație misterioasă în timpul votării: „Nu pot să spun de ce mă bucur”
Spynews
Gheorghe Dincă a ajuns pe mâinile medicilor! Ce a pățit monstrul din Caracal, în penitenciar
Fanatik.ro
Jucătoarea de tenis cu cele mai lungi picioare, imagini incendiare din vacanță. Cum a fost taxată de internauți
Capital.ro
Călin Georgescu a spus totul în presa străină: Ținta noastră este să deținem controlul! Cea mai mare bogăție a României
Playtech.ro
Cum să îți ții bradul natural verde și proaspăt până la o lună și jumătate. Secretul specialiștilor
Adevarul
Încrederea ucrainenilor în Zelenski este în scădere. Doar aproximativ 20% ar vota pentru actualul președinte, arată un nou sondaj
wowbiz.ro
Vești de ultimă oră despre starea lui Dan Petrescu. Fiicele lui au venit de urgență în țară: „A slăbit 30 de kilograme”
Economica.net
Cea mai nouă ofertă PPC - Scad preţurile la energie electrică
kanald.ro
Industria în care are loc un val de concedieri. Sute de angajați rămân fără loc de muncă în prag de sărbători
iamsport.ro
FCSB a câștigat lupta cu Rapid: internaționalul român, la un pas de a semna cu campioana! Finanțatorul a anunțat: ”Aproape am bătut palma”
MediaFlux
Noi scumpiri de la 1 ianuarie 2026. Cu cât cresc prețurile la carburanți, țigări și alcool
stirilekanald.ro
Anunțul momentului pentru români!
substantial.ro
Matematica devine joacă: 5 jocuri care fac cifrele prietenoase