Înmatriculările auto în România au crescut cu 6,4% în 5 luni. Dacia, avans de 7% în UE

Înmatriculările de autoturisme noi în România au crescut în primele cinci luni cu 6,4% faţă de aceeaşi perioadă din 2014, la 25.842 de unităţi, în timp ce livrările Dacia au avansat la nivelul UE cu 7,% în perioada analizată, la 165.933 unităţi, conferind mărcii româneşti o cotă de 2,9%.
Iulian Tudor
16 iun. 2015, 12:58
Înmatriculările auto în România au crescut cu 6,4% în 5 luni. Dacia, avans de 7% în UE

În primele cinci luni ale anului 2014 în România au fost înmatriculate 24.278 de autoturisme noi, informează MEDIAFAX.

În luna mai, înregistrările de maşini noi au scăzut în România cu 1,2%, de la 6.001 de unităţi în urmă cu un an la 5.927 de autoturisme, potrivit datelor publicate marţi de Asociaţia Constructorilor Europeni de Automobile (ACEA).

Piaţa auto europeană a avansat cu 6,8% în intervalul ianuarie-mai, la 5.805.367 de autoturisme. Toate marile pieţe au înregistrat creşteri, contribuind la evoluţia pozitivă a pieţei. Astfel, Spania a consemnat un avans de 21,7% al înmatriculărilor, Italia de 15,2%, Marea Britanie de 5,7% şi Germania de 3,6%, iar Franţa de 3,8%. Cel mai mare declin al înmatriculărilor, între pieţele mari, a avut loc în Austria, de 4,6%.

Citeşte şi Dacia Lăstun 900, sau cum ar putea arăta cel mai ieftin model Dacia modern

În luna mai, înmatriculările la nivelul Europei au crescut cu 1,3%, la 1.109.893 autoturisme.

Înmatriculările de autoturisme Dacia la nivelul UE au crescut cu 7% în intervalul ianuarie-mai, la 165.933 unităţi, conferind mărcii româneşti o cotă de 2,9%.

În luna mai, vânzările Dacia în Uniunea Europeană au avansat cu 4,3%, de la 30.865 unităţi în urmă cu un an la 32.198 de unităţi, iar cota de piaţă a urcat cu 0,1 puncte procentuale, la 2,9%.

Vânzările de maşini noi ale grupului Renault, al treilea producător la nivel european şi care deţine şi marca Dacia, au avansat cu 10,1% în primele cinci luni, la 565.636 unităţi, iar cota de piaţă s-a mărit cu 0,2 puncte, la 9,7%, comparativ cu intervalul similar din 2014.

În luna mai, înmatriculările Renault au crescut cu 4,8%, la 106.394 unităţi, conferind grupului o cotă de piaţă de 9,6%, faţă de 9,3% în urmă cu un an.

Înmatriculările celui mai mare producător european, grupul Volkswagen, au crescut cu 5,3% în perioada ianuarie-mai, la 1.444.346 autoturisme, iar cota de piaţă a scăzut la 24,9%, faţă de 25,3% în intervalul similar din 2014.

DailyBusiness
SUA introduc testarea pentru deficitul de testosteron în rândul militarilor de peste 30 de ani
Spynews
A fost găsit cuplul din București, dat dispărut pe Transalpină. În ce stare sunt Mihaela și Horațiu
Fanatik.ro
”Am simțit că tata a fost acolo, lângă noi”. Fiica lui Diego Maradona, în lacrimi după ce Argentina s-a calificat în finala Cupei Mondiale
Capital.ro
Cutremur de 7,3 în Mexic. A fost emisă alertă de tsunami pentru mai multe state de la Oceanul Pacific
Playtech.ro
Cât costă o zi la NIBIRU Costinești. Cât plătesc turiștii pentru festivalurile anunțate de Selly și ce surprize îi așteaptă
Adevarul
Asul din mâneca dascălilor după ce CCR a respins creșterea cuantumului plății cu ora: „Corectarea măsurilor de austeritate nu mai poate fi amânată”
wowbiz.ro
Dragostea plutește la propriu pe litoral! Doi îndrăgostiți au transformat marea într-o scenă de film romantic. Turiștii prezenți s-au uitat de două ori
Economica.net
Un nou model Dacia. Va fi electric şi nu e Spring
kanald.ro
Lucia și Constantin sunt cei doi soți care și-au pierdut viața în urma accidentului din Grecia, alături de bebelușul lor. Fiica de 8 ani este în stare critică
iamsport.ro
S-a dezlănțuit la adresa finalistei CM 2026: ”A trișat întotdeauna, o scursură de națională, cea mai oribilă din lume!”
MediaFlux
Răsturnare de situație privind suspendarea lui Nicușor Dan. Alegerile anticipate, o variantă
stirilekanald.ro
Probleme cu stomacul? Digestia dificilă...
NetBet: o prezență licențiată neîntreruptă pe piața de iGaming din România