Înmatriculările de autovehicule noi au înregistrat o creştere de aproape 17%, în decembrie 2013

Numărul înmatriculărilor de maşini noi a ajuns, în decembrie 2013, la 7.742 de vehicule, în creştere cu aproape 17% comparativ cu perioada similară din anul anterior, arată datele Direcţiei Regim Permise de Conducere şi Înmatriculare a Vehiculelor (DRPCIV), publicate vineri.
Iulian Tudor
10 ian. 2014, 08:47
Înmatriculările de autovehicule noi au înregistrat o creştere de aproape 17%, în decembrie 2013

În ultima lună a anului trecut, Dacia a rămas cea mai înmatriculată marcă, cu 1.972 unităţi noi (+51,34% faţă de decembrie 2012), urmată de Volkswagen (490, -14,04%), Skoda (461, +14,96%) şi Ford (418, +100%), scrie Agerpres.

Potrivit sursei citate, în decembrie 2013, din totalul de 7.742 autovehicule noi înmatriculate (creştere de 16,72% faţă de decembrie 2012), autoturismele au consemnat 5.569 de unităţi, în creştere cu 15,35% comparativ cu perioada similară din anul anterior.

Totodată, cifre pozitive s-au înregistrat tractoare, cu 21 de unităţi (+162,50%), semiremorci (221 unităţi, +114,56%), autovehicule transport mărfuri (1.351 unităţi, +101,34%), remorci (361 unităţi, +13,52%) şi mopede/motociclete (54 unităţi, +10,20%).

Cele mai semnificative scăderi ale înmatriculărilor de vehicule noi s-au înregistrat, în decembrie 2013, la autobuze şi microbuze (38 de unităţi, -92,06%).

În ceea ce priveşte categoria celor mai rare mărci auto înmatriculate, statistica DRPCIV arată că Jaguar figura cu cinci exemplare, urmată de Lexus (4 unităţi), Alfa Romeo, Bentley, Maserati, Smart şi SsangYong (câte două unităţi) şi Caterham, Tesla Motors (câte un exemplar).

Conform datelor oficiale, parcul auto naţional din România ajunsese, la finele anului 2012, la 5,71 milioane de unităţi, în creştere cu 26,8%, comparativ cu 2007, peste jumătate dintre autovehicule fiind maşini mai vechi de 10 ani.

Oraşul cu cele mai multe maşini mai vechi de zece ani în parcul auto este Bucureşti, cu peste 400.000 de unităţi.

DailyBusiness
S-a stricat toaleta de 23 de milioane de euro de pe Staţia Spaţială Internaţională
Spynews
Gina Chirilă, mesaj emoționant de ziua ei de naștere! Bogdan Vlădău i-a făcut o urare publică: ”Am trecut prin foc”
Bzi.ro
De ce s-a îmbrăcat în alb Mihaela Rădulescu la înmormântarea lui Felix Baumgartner: Care este semnificaţia spirituală ascunsă a acestei culori – GALERIE FOTO
Fanatik.ro
Coșmar pentru fanii FCSB! Returul cu Drita din Europa League nu se vede la TV: „Doar pe Voyo”
Capital.ro
Liviu Dragnea, furios. S-a declanșat scandalul după moartea lui Ion Iliescu: N-au vrut, n-au putut…
Playtech.ro
De ce folosesc japonezii umbrele chiar și când e soare? Ce rol au aceste accesorii
Adevarul
Pachetul 2 de măsuri de austeritate majorează amenzile de circulație. Când este suspendat dreptul de a conduce
wowbiz.ro
Detaliul observat pe crucea lui Ion Iliescu! Lipsa de pe simbolul funerar face lumină în tot ceea ce s-a speculat despre fostul președinte al României
Evz.ro
Nici trei săptămâni de doliu. Mihaela Rădulescu șochează
Prosport.ro
Aryna Sabalenka s-a pozat topless și i-a înnebunit pe fani! A publicat fotografia și i-a lăsat să-și imagineze restul
kanald.ro
Abia acum s-a aflat ultimul secret al lui Ion Iliescu! Interviul din presa rusă care scoate la iveală drama care i-a marcat existența fostului președinte
Cancan.ro
Gabriela Lucuțar spune cât a plătit statul pentru sicriul lui Ion Iliescu. Suma e uriașă
iamsport.ro
A aflat ce echipă a preluat Reghecampf și l-a DISTRUS: 'Ce fotbal să joci?! Ăia sunt în război! E prost, cum să mergi acolo?!'
StirileBZI
Cu un salariu de peste 39.000 de lei, vorbește despre supraviețuirea cu 2.000 de lei pe lună! Declarația ipocrită a deputatului PNL, Alexandru Muraru
stirilekanald.ro
Tragedie în excursie! 5 fete au murit pe loc într-un accident crunt ????
Apariție surpriză la înmormântarea lui Ion Iliescu. S-a așezat lângă Marcel Ciolacu