Înmatriculările de maşini noi au crescut cu aproape 29% în octombrie, până la 10.113 unităţi

Înmatriculările de autovehicule noi au ajuns, în octombrie, la 10.113 unităţi, în creştere cu aproape 29%, comparativ cu aceeaşi lună din anul anterior, cel mai mare număr de înregistrări fiind consemnat în cazul autoturismelor, respectiv aproximativ 7.300 de unităţi, arată datele Direcţiei Regim Permise de Conducere şi Înmatriculare a Vehiculelor (DRPCIV).
Iulian Tudor
12 nov. 2014, 14:39
Înmatriculările de maşini noi au crescut cu aproape 29% în octombrie, până la 10.113 unităţi

Conform sursei citate, în octombrie, din totalul de vehicule nou înmatriculate, autoturismele au înregistrat o majorare de 31,28%, faţă de aceeaşi perioadă din 2013 (7.344 unităţi vs 5.594 unităţi), informează Agerpres.

Citeşte şi Creştere cu 26% a înmatriculărilor de maşini noi, în septembrie

În ansamblu, la nivelul celei de-a zecea luni din acest an au fost înmatriculate 10.113 de autovehicule noi, ceea ce reprezintă o creştere de 28,96% faţă de aceeaşi lună din anul precedent.

La toate categoriile de autovehicule nou înmatriculate s-au consemnat procentaje pozitive în octombrie 2014, în comparaţie cu octombrie 2013, după cum urmează: autobuze şi microbuze (206 unităţi, +52,59%), semiremorci (236 unităţi, +38,01%), autovehicule cu destinaţie specială (44 unităţi, +37,50%), autovehicule de transport mărfuri (1.547 unităţi, +24,56%), mopede, motociclete (75 unităţi, +11,94%), tractoare (31 unităţi, +10,71%) şi remorci (630 unităţi, +9,95%).

În ceea ce priveşte mărcile preferate de către români, Dacia continuă să fie lider, cu 2.382 de exemplare noi înmatriculate în octombrie, dar în scădere de 34,65% comparativ cu octombrie 2013. Pe locurile următoare s-au clasat Skoda (702 exemplare, +1,45%), Ford (700 unităţi, +122,22%) şi Volkswagen (687 unităţi, +26,99%).

Citeşte şi Vânzările de biciclete noi le-au depăşit pe cele de automobile noi, în România

Cea mai redusă frecvenţă a înmatriculărilor de maşini noi a fost consemnată în cazul mărcilor Chevrolet, Jaguar şi Lexus (câte 4 exemplare), Subaru (3 unităţi), Alfa Romeo, Bentley şi SsangYong (câte două unităţi), alături de Ferrari şi Maserati, cu câte o unitate nou înmatriculată.

La nivelul primelor zece luni din 2014, numărul autoturismelor nou înmatriculate în România a ajuns la 58.908 unităţi, mai mult cu 26,93% faţă de acelaşi interval din anul anterior, când se înregistraseră 46.667 unităţi.

Datele oficiale ale DRPCIV relevă faptul că, la sfârşitul anului 2013, parcul auto naţional din România ajunsese la aproximativ 5,98 milioane de unităţi, în creştere cu 4,73% faţă de aceeaşi perioadă din anul precedent. Din acest total, aproape 4,7 milioane de exemplare erau autoturisme, iar peste 3,3 milioane aveau motoare pe benzină.

Totodată, 1,91 milioane de vehicule din parcul auto naţional erau mai vechi de 6-10 ani, iar 1,42 milioane de unităţi aveau un grad de uzură cuprins între 11 şi 15 ani. Aproape 1,14 milioane de maşini erau mai vechi de 20 de ani.

DailyBusiness
Isărescu avertizează: Tensiunile din Orientul Mijlociu cresc riscurile pentru economia României
Spynews
Probleme în Misiunea Artemis II! Ce s-a întâmplat la câteva ore după ce a decolat spre Lună
Fanatik.ro
Cauzele dezastrului la FCSB! De ce nu poate nici Mirel Rădoi să redreseze echipa: „Asta e valoarea reală”. Cine sunt cei 7 jucători care merită să rămână din vară
Capital.ro
Vești pentru pensionari. Florin Manole anunță ce se întâmplă cu pensiile în 2027: E deja prea mult
Playtech.ro
Cum devin proprietar dacă am doar o chitanţă de mână. Când e valabil acest act
Adevarul
Motorină premium mai ieftină decât cea standard la un mare lanț de benzinării: cum se explică anomalia
wowbiz.ro
Codruța Filip, dezvăluiri șocante despre divorț: „Tot ce am trăit în anii ăștia nu a fost real”. Reacția lui Valentin Sanfira: „Nu tac pentru că nu am ce spune…”
Economica.net
Un nou model Dacia. Va fi electric şi nu e Spring
kanald.ro
BREAKING NEWS Mircea Lucescu a făcut infarct. Anunțul făcut de Spitalul Universitar despre starea de sănătate a selecționerului
iamsport.ro
Beat, cel mai bun fotbalist străin din România a fost înjosit de studenți într-un bar și apoi i-au făcut poze
MediaFlux
PAPARAZZI Oana Roman, la masă în oraș! După o ciorbă mică merge o plăcintă mare FOTO și VIDEO
stirilekanald.ro
NEWS ALERT: Farmaciștii...Vezi mai mult
Va reuși CFR Cluj a patra victorie consecutivă în Superliga? Cum arată cotele pentru FCSB vs CFR Cluj