Înmatriculările noi de vehicule rutiere pentru transportul pasagerilor, în creştere cu 1,9% în primele 9 luni

Înmatriculările noi de vehicule rutiere pentru transportul pasagerilor au crescut, în primele nouă luni din 2014, cu 1,9%, până la 218.313 unităţi, faţă de cele 214.339 unităţi, consemnate în aceeaşi perioadă din anul anterior, autoturismele înregistrând cea mai importantă pondere, cu aproape 212.000 de unităţi, arată datele Institutului Naţional de Statistică (INS), publicate marţi.
Iulian Tudor
05 nov. 2014, 11:37
Înmatriculările noi de vehicule rutiere pentru transportul pasagerilor, în creştere cu 1,9% în primele 9 luni

Conform statisticii, înmatriculările noi de vehicule pentru transportul mărfurilor au consemnat, în perioada 1 ianuarie – 30 septembrie a.c., un salt de 8,1% faţă de aceeaşi perioadă a anului precedent, cu un număr de 62.275 unităţi, informează Agerpres. 

Citeşte şi Ponta: BMW-ul e foarte bun, dar eu vreau să mergem cu Dacia şi cu Ford-ul făcute în România

În funcţie de categoria de vehicule pentru transportul pasagerilor, autoturismele deţin supremaţia, în primele nouă luni ale anului, cu un număr de 211.298 de unităţi, în creştere cu 1,92% comparativ cu intervalul similar din 2013, când s-au înregistrat 207.306 unităţi de autoturisme noi înmatriculate.

La categoria de vehicule rutiere pentru transportul mărfurilor, în perioada 1 ianuarie – 30 septembrie 2014, autocamioanele au înregistrat cele mai multe unităţi noi înmatriculate, cu 36.260 exemplare, mai multe cu 1,35% în comparaţie cu acelaşi interval din anul precedent.

În trimestrul III 2014, comparativ cu trimestrul similar din anul 2013, autobuzele şi microbuzele au crescut de două ori, iar autoturismele cu 0,5%.

În ceea ce priveşte categoria mopede şi motociclete a fost înregistrată o scădere cu 7,1%, iar, în aceeaşi perioadă, înmatriculările noi de vehicule rutiere pentru transportul mărfurilor au crescut cu 15,3% la categoria autotractoare, cu 13,9% la categoria remorci şi semiremorci respectiv cu 0,4% la categoria autocamioane.

Citeşte şi TAXA AUTO 2014: Încasări de 523,2 milioane de lei din TIMBRUL DE MEDIU, în primele nouă luni din 2014

Statistica oficială relevă faptul că, faţă de trimestrul II 2014, în trimestrul III înmatriculările noi de vehicule rutiere pentru transportul pasagerilor au crescut cu 15,7%, în timp ce înmatriculările noi de vehicule rutiere pentru transportul mărfurilor au scăzut cu 2,2%.

Datele publicate marţi de către INS au fost furnizate de Direcţia Regim Permise de Conducere şi Înmatriculări Vehicule /DRPCIV/ din cadrul Ministerului Afacerilor Interne (MAI).

DailyBusiness
EL PAÍS SUA: Un e-mail al Pentagonului indică posibilitatea suspendării Spaniei din NATO
Spynews
"Regele TikTok-ului", dezbrăcat în plină stradă! Alin Borcan a purtat doar o pereche de bikini
Fanatik.ro
Schema „Băieților Deștepți” din salubrizare. Contracte cu dedicație, umflate din pix cu zeci de milioane, decontate direct din buzunarul cetățenilor
Capital.ro
Motorina se scumpește din nou. Ce prețuri afișează benzinăriile vineri, 15 mai
Playtech.ro
Orașele din România unde salariile au crescut cel mai mult în 2026. Bucureștiul nu este pe primul loc
Adevarul
Orașul din România desemnat „Destinația Anului 2026” și lider la turism urban: ierarhie surpriză în clasament
wowbiz.ro
Apar detalii neașteptate în crima din Bihor. Avocatul familiei fetei ucise vorbește despre posibila implicare a altor persoane: „Nu o să spun cu nume și prenume”
Economica.net
Un nou model Dacia. Va fi electric şi nu e Spring
kanald.ro
S-a stins din viață Marin Andrei, fostul portar care a scris istorie pentru Steaua, Dinamo și Rapid!
iamsport.ro
”Cine e nesimțit? Varga sau Pancu?” O altă față a conflictului de la CFR Cluj
MediaFlux
15 mai, Sfântul Pahomie cel Mare. Rugăciune specială în sărbătoarea cu cruce neagră
stirilekanald.ro
Moscova, sub asediul dronelor, cu câteva zile înainte de mega-parada lui Putin. O clădire de lux, lovită în plin
PSG – Bayern și Atletico – Arsenal se joacă azi și mâine. Cote 1×2, antepost și ponturi