INS: Cifra de afaceri din comerţul cu amănuntul a crescut în februarie cu 4,8% faţă de aceeaşi lună a anului trecut

Cifra de afaceri din comerţul cu amănuntul, considerat cel mai important indicator al consumului populaţiei, a crescut în a doua lună a acestui an cu 4,8% faţă de februarie 2016, ritm mult mai temperat comparativ cu cel înregistrat anul trecut, arată datele publicate marţi de Institutul Naţional de Statistică (INS).
Alina Costache
04 apr. 2017, 06:39
INS: Cifra de afaceri din comerţul cu amănuntul a crescut în februarie cu 4,8% faţă de aceeaşi lună a anului trecut

Avansul modest din februarie vine după o creştere de 6,4% în ianuarie, ritm deja mult temperat comparativ cu cel înregistrat anul trecut.

Anterior, în decembrie 2016, vânzările de retail au urcat cu 7,2% faţă de ultima lună din 2015, cel mai slab ritm lunar din 2016 şi sub aşteptările din piaţă.

Cifra de afaceri din comerţul cu amănuntul a crescut în 2016 cu 13,5% faţă de anul precedent, cel mai înalt ritm din 2007. În 2015, cifra de afaceri din comerţul cu amănuntul crescuse cu 8,9% faţă de anul precedent, după un avans de 7% în 2014.

Seriile INS consultate de News.ro arată că ritmul de creştere din luna februarie 2017 faţă de februarie 2016 este cel mai slab ritm înregistrat din luna mai 2015.

Cel mai înalt ritm de creştere din ultimele luni a fost înregistrat în februarie 2016, de 21,8% faţă de februarie 2015, nivel record din 2008 încoace.

Datele oficiale, care exclud vânzările de autovehicule şi motociclete, arată că afacerile din comerţ au fost susţinute în luna februarie 2017 în special de vânzările de carburanţi, care au urcat cu 9,4% faţă de a doua lună din 2016.

„Volumul cifrei de afaceri pentru comerţul cu amănuntul (cu excepţia comerţului cu autovehicule şi motociclete), serie brută, în luna februarie 2017, comparativ cu luna februarie 2016 a înregistrat o creştere cu 4,8% ca urmare a creşterilor înregistrate la comerţul cu amănuntul al carburanţilor pentru autovehicule în magazine specializate (+9,4%), vânzările de produse nealimentare (+6,0%) şi la vânzările de produse alimentare, băuturi şi tutun (+1,1%)”, se precizează în comunicatul INS.

Carburanţii s-au ieftinit sensibil de la începutul acestui an, ca urmare a eliminării supraaccizei de 7 eurocenţi pe litru şi a reducerii TVA de la 20% la 19%.

Comparativ cu luna ianuarie, afacerile din comerţul cu amănuntul au crescut în februarie cu 2,9%, pe serie brută, şi cu 1,8% în cifre ajustate la influenţele sezoniere şi în funcţie de numărul de zile lucrătoare, ritm mult accelerat faţă de cel din luna anterioară.

Vânzările din sectorul de retail au fost stimulate în ultimii doi ani de măsurile fiscale ale guvernului, care a redus taxele şi a majorat salariile bugetarilor, pensiile şi salariul minim.

DailyBusiness
Ministrul Energiei convoacă Comandamentul Energetic Național, pe fondul vremii severe și al avariilor din rețea
Spynews
Valentin de la Mireasa o acuză pe Alina că nu îl îngrijește pe copilul lor: ”Mi-ai zis că te duci la agățat”
Fanatik.ro
Pleacă Zeljko Kopic de la Dinamo? Andrei Nicolescu a spus totul în direct: „Noi avem discuția asta de 6-9 luni”
Capital.ro
Stagiu militar obligatoriu în România? Radu Miruță: Tocmai s-a încheiat discuţia. Decizie pentru românii cu vârste între 18 și 35 de ani
Playtech.ro
Câți kilometri de autostrăzi și drumuri expres se vor inaugura în România în 2026
Adevarul
Macron insistă să negocieze cu Putin. Cum ar trebui decriptat la București planul Franței: „E liderul de care Europa avea nevoie”
wowbiz.ro
Medicii au făcut anunțul despre Sofia Vicoveanca, după ce artista a suferit un infarct! Ce se întâmplă cu ea în aceste momente?
Economica.net
Un nou model Dacia. Va fi electric şi nu e Spring
kanald.ro
Veronica si Dorobațu sunt câștigătorii „Casa iubirii” sezonul patru. Primele declarații după ce au intrat in posesia marelui premiu
iamsport.ro
Un jucător și-a forțat plecarea din SuperLiga! Dezvăluiri uluitoare: ”Nu mai vin, vreau neapărat să mă transfer”
MediaFlux
Primele imagini cu Șerban Huidu la volan de când și-a luat iar permisul! Cârcotașul conduce un „Merțan” și fumează trabucuri FOTO și VIDEO PAPARAZZI
stirilekanald.ro
Mama lui Sergiu Țârnă, sfâșiată de durere după moartea tânărului. Mesajul dureros transmis polițistului criminal: ”Mi-au rupt sufletul”
Superliga 2025 – runda finală: FCSB vs Rapid și alte 2 meciuri de top în weekend