Înşelată de un fals procuror: A fost păcălită că îi scapă fiul de închisoare din Italia

O femeie din Suceava a fost cât pe ce să scoată mii de euro din buzunar, pentru a-şi salva fiul dintr-o închisoare din Italia. Banii, însă, au ajuns la un fals procuror. După ce i-a trimis o parte din bani şi după ce un caz similar a fost semnalat în presă, femeia s-a speriat şi a anunţat autorităţile.
Romania TV
21 sept. 2012, 06:37
Înşelată de un fals procuror: A fost păcălită că îi scapă fiul de închisoare din Italia

Fiul femeii a fost arestat în luna iunie şi extrădat în Italia, unde a fost condamnat la 2 ani şi 4 luni de închisoare, pentru o faptă comisă în anul 2003, informează România TV.

La scurt timp, mama bărbatului a primit un bileţel pe care erau notate mai multe numere de telefon. A sunat la un număr şi la celălalt capăt al firului era un bărbat care s-a dat drept procuror şi care i-a spus că o poate ajuta în situaţia fiului ei.

Bărbatul a cerut mai mulţi bani, sume care au ajuns la el prin diverse persoane, în perioada iunie-iulie.

După ce în presă au apărut informaţii cum că mai multe persoane au fost escrocate în acest mod femeia a sesizat poliţia. În acest caz a fost deschis dosar de cercetare penală pentru înşelăciune şi uzurpare de calităţi oficiale.

Cazul este similar cu al unui bărbat de 33 de ani din Rădăuţi, care a înşelat în acelaşi mod mai multe persoane. El a fost condamnat la 10 ani de închisoare, însă a continuat să opereze în acelaşi mod şi din închisoare. Recent, el a contactat o femeie din Satu Mare, a cărui soţ fusese arestat în luna august. Deţinutul i-a cerut soţiei celui arestat 2000 de euro pentru a-l scăpa de închisoare.

DailyBusiness
EL PAÍS SUA: Un e-mail al Pentagonului indică posibilitatea suspendării Spaniei din NATO
Spynews
Vremea se va schimba radical în România! Europa, lovită de un val neobișnuit de aer rece
Fanatik.ro
Dan Șucu îi dă lovitura lui Cristi Chivu și îl ia la Genoa pe jucătorul de 18 ani
Capital.ro
Vârstnicii care primesc 2.783 de lei pensie. Câți pensionari are România în total. Date oficiale CNPP
Playtech.ro
Prima comună din România cu încălzire pe apă geotermală. Localnicii spun că facturile sunt mai mici. Cât plătesc lunar la încălzire
Adevarul
România intră sub asediul furtunilor. DSU și ISU mobilizează forțe speciale în județele aflate sub Cod portocaliu
wowbiz.ro
Apar detalii neașteptate în crima din Bihor. Avocatul familiei fetei ucise vorbește despre posibila implicare a altor persoane: „Nu o să spun cu nume și prenume”
Economica.net
Un nou model Dacia. Va fi electric şi nu e Spring
kanald.ro
Cum ar fi supraviețuit micuțul Alexandru în pădure timp de două zile! Un fost vânător a venit cu explicații
iamsport.ro
Fostul jucător din Ștefan cel Mare a spus că ”adevărata” Dinamo nu e echipa din SuperLiga: ”Când jucam acolo, nici nu îmi venea să cred”
MediaFlux
Cum e posibil ca Australia să participe la Eurovision. Motivul pentru care o țară din afara Europei este concurentă
stirilekanald.ro
Moscova, sub asediul dronelor, cu câteva zile înainte de mega-parada lui Putin. O clădire de lux, lovită în plin
PSG – Bayern și Atletico – Arsenal se joacă azi și mâine. Cote 1×2, antepost și ponturi