INSP: Trei persoane au murit din cauza gripei în săptămâna 16 – 22 ianuarie

Trei persoane au murit din cauza gripei în perioada 16 - 22 ianuarie, informează Centrul Național de Supraveghere și Control al Bolilor Transmisibile din cadrul Institutului Național de Sănătate Publică.
Filip Stan
26 ian. 2017, 15:00
INSP: Trei persoane au murit din cauza gripei în săptămâna 16 - 22 ianuarie

Numărul total de decese din cauza gripei a ajuns la 12 (8 femei și 4 bărbați).

Au fost înregistrate trei decese noi la cazuri de SARI confirmate cu virus gripal, toate cu tipul A, subtip H3N2. Numărul total de decese la cazuri confirmate cu virus gripal este 12, din care 11 cu tipul A subtip H3N2 și unul cu tipul A nesubtipat„, precizează INSP.

În cazul a 11 persoane decedate au existat condiții medicale pre-existente.

INSP precizează că niciuna dintre persoanele decedate nu fusese vaccinată.

Morbiditatea prin infecții respiratorii acute a fost mai scăzută comparativ cu cea înregistrată în săptămâna precedentă și s-a încadrat în intervalul așteptat. Activitatea gripală a evoluat cu intensitate medie, menținându-se tendința de extindere regională în zona de sud-est (București, Constanța, Olt, Dâmbovița), zona de nord-est (Iași, Suceava, Botoșani, Neamț), cu răspândire locală (Alba, Bihor, Cluj, Brașov, Sibiu) și cazuri sporadice în unele județe„, arată sursa citată.

La nivel național, numărul total de cazuri de infecții respiratorii acute (gripă clinică, infecții acute de căi respiratorii superioare și pneumonii) a fost de 82.446, cu 4,4% mai mare comparativ cu cel înregistrat în aceeași săptămână a sezonului precedent (78.945) și cu 15,1% mai mic comparativ cu cel întregistrat în săptămâna anterioară (101.626).

Până la data de 22 ianuarie au fost vaccinate antigripal 477.662 de persoane din grupele la risc, cu vaccin distribuit de Ministerul Sănătății.

Citeşte şi Organizaţia Mondială a Sănătăţii cere monitorizarea atentă şi raportarea rapidă a cazurilor de gripă aviară

DailyBusiness
Trump mobilizează industria privată pentru a-și consolida superioritatea tehnologică în programele spațiale
Spynews
Radu Drăgușin, sărbătoritul zilei! Celebrul fotbalist a împlinit 24 de ani. Ce urări emoționante a primit
Fanatik.ro
Detalii tulburătoare despre Dana și Tibi, cei doi frați care au murit înecați în Chirpăr. Cum a scăpat, de fapt, verișoara care era cu ei la pârâu. Mezinul familiei a asistat la momentele cumplite
Capital.ro
Se reține permisul de conducere și poți face închisoare 5 ani. Restricții în România dacă ai permis categoria B
Playtech.ro
Coșmar fără sfârșit pentru familia lui Mario. Sora băiatului, amenințată: Știu tot ce faci, unde ieși
Adevarul
Europa vrea să dezvolte un program nuclear fără SUA. Ce variante sunt luate în calcul?
wowbiz.ro
ULTIMĂ ORĂ! Ce îi amenință, de fapt, viața lui Mircea Lucescu. Apropiații rup tăcerea despre starea antrenorului: „I se injectează…” | EXCLUSIV
Economica.net
Un nou model Dacia. Va fi electric şi nu e Spring
kanald.ro
El este primarul care a murit în tragedia de pe DN1, după ce a in... Vezi mai mult
iamsport.ro
20 de afaceriști din Constanța, gata să investească câte 5.000.000 de euro în Farul lui Hagi!
MediaFlux
Statul român începe să caute aur. Apele din Maramureș unde s-ar putea ascunde o comoară
stirilekanald.ro
Primele dezvăluiri făcute de criminalul de 13 ani în cazul uciderii lui Mario: „Mă teroriza”
Top 5 sloturi Yggdrasil