Inspectorii ONU pentru arme chimice în Siria au sosit în Liban

Inspectorii ONU pentru arme chimice au ajuns în Liban sâmbătă dimineaţa, după ce au părăsit Damascul, a constatat o jurnalistă AFP.
Iulian Tudor
31 aug. 2013, 10:25
Inspectorii ONU pentru arme chimice în Siria au sosit în Liban

Cei zece inspectori au sosit la bordul a şase vehicule purtând sigla Naţiunilor Unite, escortaţi de vehicule aparţinând forţelor de securitate libaneze. Ei au trecut frontiera către ora locală 7.40 (7.40, ora României), informează Mediafax.

Experţii ONU au plecat de la hotelul la care au fost cazaţi la Damasc la ora locală 5.30 (şi ora României), potrivit unui corespondent AFP.

Echipa de experţi, condusă de doctor Aake Sellström a venit în Siria pe 18 august cu scopul de anchetă în legătură cu mai multe locuri în care regimul şi rebelii se acuzau reciproc că au folosit arma chimică, dar de luni şi-a concentrat activitatea asupra locurilor unui atac masiv, la 21 august, lângă Damasc.

Potrivit Washingtonului, 1.429 de persoane, dintre care 426 de copii, au fost ucise în acest atac, pe care Statele Unite îl impută regimului sirian.

Înaltul Reprezentant ONU pentru Dezarmare Angela Kane, care i-a însoţit pe experţi în Siria, a părăsit Damascul vineri, la bordul unui vehicul, şi a ajuns în Liban pe o rută de 45 de minute dinspre capitala siriană.

Ea urmează să prezinte un raport asupra vizitei secretarului genral al ONU Ban Ki-moon, la New York.

O „fereastră de oportunitate” în vederea unor evetuale atacuri se va deschide încă de sâmbătă, după plecarea experţilor ONU din Siria, a anunţat vineri secretarul de Stat american John Kerry.

Washingtonul şi Parisul se pregătesc pentru o eventuală acţiune militară în Siria, în timp ce Moscova şi Beijingul i se opun.

Un purtător de cuvânt al ONU a anunţat vineri că experţii Naţiunilor Unite şi-au încheiat activitatea în Siria şi că vor întocmi „rapid” un raport privind o eventuală folosire a armelor chimice în conflictul sirian.

DailyBusiness
Cluj: Aproximativ 1.700 de posturi ar putea fi reduse în administrațiile locale
Spynews
Oana Ciocan nu-l mai vrea pe Jador în viața ei? Mesaj cu subînțeles: „Am renunțat...”
Fanatik.ro
Mircea Geoană, amintiri tari cu Silvio Berlusconi! De ce nu mai ține cu Milan și ce rol are Cristi Chivu. Exclusiv
Capital.ro
Coșmar pentru șoferi. Carburanții ar putea ajunge la 12-13 lei/litru. Adrian Negrescu: Din păcate, spre asta ne îndreptăm
Playtech.ro
Cum să cureți un mini-cuptor electric pentru a funcționa eficient mai mult timp
Adevarul
Milioane de români s-au stabilit în străinătate. Banii trimiși acasă au depășit investițiile străine directe
wowbiz.ro
Fiul Marei Bănică, agresat la școală de un profesor! Jurnalista a cerut ordin de protecție, după ce Dima a fost lovit cu picioarele: „Sunt șocată”
Economica.net
Un nou model Dacia. Va fi electric şi nu e Spring
kanald.ro
ULTIMĂ ORĂ! Toate zborurile au fost ANULATE până la Paște... Vezi mai mult
iamsport.ro
”FCSB va fi pulverizată”. Jurnalistul anunță Apocalipsa formației lui Gigi Becali
MediaFlux
Românii vor scoate mai mulți bani din buzunar pentru mâncare. Avertismentul experților: „Urmează luna patimilor financiare”
stirilekanald.ro
Rusia ar fi vrut să orchestreze o tentativă de asasinat asupra lui Viktor Orban pentru a-l ajuta să câștige alegerile
Va reuși CFR Cluj a patra victorie consecutivă în Superliga? Cum arată cotele pentru FCSB vs CFR Cluj