Instalaţiile de transport pe cablu de pe Valea Prahovei, oprite din cauza vântului puternic

Instalaţiile de transport pe cablu din staţiunile montane de pe Valea Prahovei au fost oprite, sâmbătă, din cauza vântului care ajunge la viteze de până la 120 de kilometri la oră.
Romania TV
02 feb. 2013, 15:22
Instalaţiile de transport pe cablu de pe Valea Prahovei, oprite din cauza vântului puternic

Telecabina din staţiunea Buşteni, care urcă în zona Babele, a fost oprită, în condiţiile în care vântul bate cu o viteză de peste 90 de kilometri la oră.

În schimb, în Buşteni funcţionează instalaţiile de transport pe cablu care deservesc domeniul schiabil Kalinderu, situat la o altitudine de sub o mie de metri.

Aproximativ două mii de turişti se află sâmbătă pe pârtiile Kalinderu 1 şi Kalinderu 2, unde stratul de zăpadă ajunge până la 40 de centimetri, dar şi în parcul de distracţii de la baza celor două pârtii.

În Sinaia toate instalaţiile de transport pe cablu care deservesc pârtiile de mare altitudine din Valea Dorului şi Valea Soarelui, situate la 2.000 de metri altitudine în Masivul Bucegi, au fost oprite din cauza vântului puternic.

Sâmbătă a fost deschisă şi Pârtia Nouă, amenajată sub traseul telegondolei care urcă până la 1.400 de metri altitudine în Bucegi. Zăpada are o jumătate de metru, iar aproximativ o mie de turişti schiază ori se dau cu snowboard-ul pe această pârtie.

Şi la Azuga telegondola a fost oprită din cauza vântului puternic. În schimb, pârtiile Cazacu şi Sorica au fost practicabile, iar teleschiul şi banda rulantă au putut funcţiona, au declarat reprezentanţi ai administraţiei domeniului schiabil.

Pe cele două pârtii din Azuga, unde stratul de zăpadă depăşeşte jumătate de metru, se află sâmbătă aproximativ două mii de turişti.

DailyBusiness
PSD cere reducerea urgentă a prețului la motorină pentru fermieri și îl presează pe Bolojan să decidă rapid
Spynews
Irina Fodor, detalii impresionante din culisele căsniciei cu Răzvan Fodor. Prin ce momente grele au trecut de-a lungul timpului
Fanatik.ro
Situația disperată în care se află soția lui Florinel Coman, fostul jucător de la FCSB. Ioana a rămas blocată în Qatar
Capital.ro
UE pune restricții la plățile în numerar: limită de plată și verificarea identității. Se aplică în statele membre din 2027
Playtech.ro
Cum funcționează metoda „firul invizibil” la bancomate. Hoții îți pot afla PIN-ul în câteva secunde
Adevarul
„Judecați-l ca pe un criminal de război”. Un loialist al regimului lui Putin, răbufnire rară în mediul online
wowbiz.ro
Vârful MApN avertizează! 21 de drone au fost lansate de Rusia spre România, anunță Radu Miruță
Economica.net
Un nou model Dacia. Va fi electric şi nu e Spring
kanald.ro
Constantin Gâlcă este îndoliat. Tatăl antrenorului de la FC Rapid s-a stins din viață
iamsport.ro
Uluitor! Fără Balaci, Dobrin, Chivu sau Mutu. Florin Prunea a alcătuit echipa ideală din istoria României și a surprins pe toată lumea
MediaFlux
Se ia în calcul uciderea lui Putin. Măsuri extreme au fost luate pentru siguranța președintelui rus
stirilekanald.ro
S-a dat lege! Miercuri e zi liberă!
Va reuși CFR Cluj a patra victorie consecutivă în Superliga? Cum arată cotele pentru FCSB vs CFR Cluj