Victor Ponta-Traian Băsescu, ÎNTÂLNIRE la Cotroceni. Discuţiile au durat mai puţin de 30 de minute

Victor Ponta şi Traian Băsescu au discutat, luni, la Palatul Cotroceni, pe tema reducerii CAS cu 5 procente. Întâlnirea a avut loc în contextul în care şeful statului declara miercurea trecută că nu va promulga legea privind reducerea CAS cu 5 puncte procentuale până când Guvernul nu va indica surse convingătoare de compensare a deficitului.
Filip Stan
14 iul. 2014, 06:40
Victor Ponta-Traian Băsescu, ÎNTÂLNIRE la Cotroceni. Discuţiile au durat mai puţin de 30 de minute

Întâlnirea dintre preşedintele Traian Băsescu şi premierul Victor Ponta pe tema legii privind reducerea CAS cu cinci puncte procentuale a durat mai puţin de 30 de minute. La discuţii a participat şi ministrul de Finanţe, Ioana Petrescu.

Traian Băsescu declara săptămâna trecută că, potrivit estimărilor, prin reducerea CAS se va crea un deficit cuprins între 5 şi 5,5 miliarde de lei, iar măsura de compensare prin îmbunătăţirea colectării de către ANAF nu este suficientă.

Ulterior, Ponta preciza că Guvernul nu va merge la Cotroceni, iar el, ca prim-ministru, nu e persoana potrivită pentru asemenea discuţii, întrucât reducerea CAS nu este o măsură a Guvernului, ci o lege adoptată de Parlament.

Citeşte şi: Traian Băsescu l-a chemat pe Victor Ponta la consultări privind reducerea CAS. Întâlnirea va avea loc luni

„Eu am avut întotdeauna şi cât voi fi prim-ministru o să am aceeaşi atitudine: n-a fost niciodată şi nu va merge niciodată cât sunt eu prim-ministru Guvernul la Cotroceni. Guvernul e la Piaţa Victoriei. Dacă vrea domnul preşedinte să avem tot felul de invitaţi pe acolo, poate să treacă. Dacă vrea să aibă un dialog cu mine, sigur, mă voi duce, m-am mai dus şi cu alte ocazii, nu că m-ar fi ascultat prea mult, dar măcar ca să păstrăm respectul pentru textele constituţionale şi pentru instituţii. Însă, în această situaţie concretă, dacă vrea să se consulte cu mine, pe tema reducerii CAS, nu se consultă cu persoana potrivită pentru că nu este o măsură a Guvernului, ci este o măsură care tocmai a fost adoptată de Parlamentul României”, declara premierul Ponta. 

Şeful Executivului a subliniat că legea privind reducerea CAS cu cinci puncte procentuale va intra în vigoare, indiferent de opoziţia preşedintelui Traian Băsescu. Potrivit Constituţiei, legea se va întoarce la Parlament şi va fi votată, cel mai probabil, în septembrie, adăuga premierul. 

Guvernul a aprobat, în şedinţa din 18 iunie, proiectul de lege privind reducerea CAS cu 5% de la 1 octombrie. Actul normativ va fi trimis Parlamentului spre dezbatere şi aprobare.

DailyBusiness
Petrișor Peiu: Criza politică va continua până în 2028 sau până la alegeri anticipate. „Majoritățile nu mai pot fi construite în culise”
Spynews
Scandal la Evaluarea Națională. Ce s-a întâmplat după ce lucrările au fost predate. Dezvăluirile făcute de un profesor
Fanatik.ro
Lovitură de teatru! Elias Charalambous, aproape de a-i lua locul unui român la o echipă de top din Grecia
Capital.ro
Scumpiri la pompă după câteva zile de pauză. Șoferii plătesc mai mult. Cât costă acum benzina și motorina
Playtech.ro
De ce nu mai investesc românii în titluri de stat? Fidelis a înregistrat cel mai slab rezultat din ultimii ani
Adevarul
„Pe Instagram mă simt ultimul om”. Dezbaterea virală care scoate la iveală un fenomen îngrijorător: statutul social cumpărat pe datorie
wowbiz.ro
Afecțiunea de care suferă Cheloo. Rapperul a dezvăluit chiar el ce problemă are
Economica.net
Un nou model Dacia. Va fi electric şi nu e Spring
kanald.ro
Cod portocaliu și galben de vijelii și furtuni cu grindină! Județele vizate de avertizarea meteo imediată
iamsport.ro
A numit ”singura echipă care îi poate pune probleme Spaniei” la CM 2026: ”Ascultați ce vă spun!”
MediaFlux
Beneficii pentru românii de peste 40 de ani. Mulți nu știu că au acest drept gratuit în țara noastră
stirilekanald.ro
Sorin Grindeanu premier, în locul lui Veștea
Știi care sunt cele 7 aspecte care fac diferența atunci când alegi un salon de masaj în București?