Interlopul care a bătut un medic cunoscut şi a înjunghiat un taximetrist, arestat pentru trafic de persoane

Interlopul care a bătut un medic cunoscut din România şi a înjunghiat un taximetrist a fost arestat pentru trafic de minori şi trafic de persoane. Asta după ce poliţiştii au făcut mai multe descinderi la casa lui, de acolo au confiscat 50.000 de euro și doua mașini de lux ce valorează peste 170.000 de euro.
Romania TV
22 feb. 2020, 10:40
Interlopul care a bătut un medic cunoscut şi a înjunghiat un taximetrist, arestat pentru trafic de persoane

Poliţiştii Brigăzii de Combatere a Criminalităţii Organizate Galaţi, sub coordonarea procurorilor DIICOT Galaţi, au destructurat o grupare infracţională organizată, specializată în trafic de minori, trafic de persoane şi proxenetism. Printre cei săltaţi se află şi Cristi Spaidăr, un interlop din Galaţi, cel care l-a lovit pe medicul ginecolog Costache Botezatu şi ulterior a înjunghiat un taximetrist, anunţă Adevarul.ro.

Pe 20 februarie, poliţiştii de combatere a criminalităţii organizate din Galaţi şi Bucureşti au efectuat şase percheziţii domiciliare, pe raza municipiilor Galaţi, Brăila şi Bucureşti,  la  locuinţele  a şase persoane, cu vârste cuprinse între 23 şi 47 de ani, bănuite de săvârşirea infracţiunilor de constituire a unui grup infracţional organizat, trafic de minori, trafic de persoane şi proxenetism. Totodată, au fost puse în executare 20 de mandate de aducere. Trei persoane au fost reţinute iniţial pentru 24 de ore, iar judecătorii au emis vineri, 21 februarie, mandate de arestare preventivă pe numele acestora pentru 30 de zile. Este vorba de Cristi Spaidăr, un interlop din Galaţi, fratele şi tatăl său. 

Potrivit anchetatorilor, cei trei ar fi recrutat, prin metoda „Loverboy”, tinere minore şi majore, iar prin constrângere psihică şi fizică, menţinere în eroare şi şantaj emoţional, supraveghere şi controlul libertăţii de mişcare, le-ar fi exploatat sexual, beneficiind astfel de sumele de bani obţinute de victime în acest mod (aproximativ 700. 000 de euro).

DailyBusiness
Scandal în Parlament pe legea integrității. USR, PSD și PNL și-au aruncat acuzații dure în plen
Spynews
Noi informații în cazul fetei de 13 ani care și-a înjunghiat tatăl pentru a-și salva mama! Ce a declarat viceprimarul localității
Fanatik.ro
„Execrabil!” Cristi Săpunaru l-a contrazis în direct pe Radu Naum, după Petrolul – Rapid 0-2
Capital.ro
Telemunca are reguli pe care puțini le cunosc. Ce trebuie să apară obligatoriu în contract
Playtech.ro
Românii cheltuie mai puțin pentru servicii. Domeniile în care încasările au scăzut cel mai mult în 2026
Adevarul
Marea ipocrizie de la Evaluarea Națională: de ce preferăm note umflate în locul unei testări reale
wowbiz.ro
EXCLUSIV | Cine suportă costurile tratamentului Alinei Pușcău din America. Dan Alexa, dezvăluiri despre starea modelului: „Costă undeva la jumătate de milion. Situația e gravă”
Economica.net
Un nou model Dacia. Va fi electric şi nu e Spring
kanald.ro
O fetiță de 4 ani și-a pierdut viața pe patul de spital, după ce a fost infectată cu difterie
iamsport.ro
A spus care ar fi motivul real pentru care Baiaram nu a plecat încă de la Craiova: ”Asta e de fapt povestea!”
MediaFlux
Războiul merdenelelor vs. croissante continuă, chiar dacă La Mița Biciclista și Edmond Niculușcă și-au pus cenușă în cap și și-au cerut, târziu, scuze. Nea Mihai a dat lovitura, în timp ce primarul Ciucu s-a băgat și el în seamă
stirilekanald.ro
UPDATE Zi decisivă pentru Călin Georgescu! Fostul candidat la prezidențiale află dacă va fi judecat pentru tentativă de lovitură de stat