Inundaţiile fac ravagii în Europa. 18 persoane au murit, alte 10.000 au fost evacuate VIDEO

Inundaţiile fac prăpăd în Europa. Dacă la Budapesta, Dunărea a atins deja cote record şi a depăşit nivelul maxim precedent, din 2006, în estul Germaniei, mii de oameni au fost evacuaţi din calea apelor.
Iulian Tudor
09 iun. 2013, 06:14
Inundaţiile fac ravagii în Europa. 18 persoane au murit, alte 10.000 au fost evacuate VIDEO

Mii de voluntari au lucrat la consolidarea digurilor, în ultimele zile. Premierul Orban a avertizat că Ungaria s-ar putea confrunta cu cele mai devastatoare inundaţii din istoria sa, potrivit România TV.

Sâmbătă, cotele fluviului au atins 8, 61 de metri, depăşind astfel nivelul record anterior, de 8, 60 de metri, atins în 2006. Se aşteaptă ca Dunărea să ajungă la 9 metri, însă digurile pot rezista apelor până la 9, 30 de metri.

Un sat întreg, aflat la 115 km vest de Budapesta, a fost evacuat după ce digul care stăvilea apele a fost şubrezit de o alunecare de teren. Alte trei localităţi aflate în amonte de Budapesta sunt izolate din cauza apelor, de două zile.

Probleme sunt şi în Germania, din cauza precipitaţiilor abundente. În estul ţării, nivelul Elbei a continuat să crească, zeci de mii de case fiind sub ape.

„Am evacuat aproape toate animalele. Noi producem carne de cal, am evacuat 12 cai. Apele se vor retrage. Elba a atins deja vârful. În 2002, apa a avut 9,89 metri. E cam la fel acum. Mai important e că digul a rezistat, pentru că apele nu se retrag uşor”, a declarat un sinistrat.

În total, în această regiune, au fost evacuaţi 10.000 de oameni, în mai puţin de 24 de ore.

Între timp, în Austria, ca şi în Cehia, operaţiunile de curăţare sunt în toi şi au scos la iveală amploarea pagubelor.

Bilanţul inundaţiilor care au lovit Europa Centrală a ajuns la 18 morţi, înregistraţi într-o săptămână. Zece oameni au murit în Cehia, patru în Austria, trei în Germania şi unul în Elveţia. Numărul victimelor va creşte, deoarece mai multe persoane sunt încă dispărute.

DailyBusiness
Românii, „salahorii” Europei: Muncim cel mai mult, dar trăim cel mai puțin!
Spynews
O insulă din Asia a fost numită cea mai pitorească din lume. Este o destinație de vacanță fabuloasă
Bzi.ro
Cătălin Botezatu a recunoscut totul: „Sunt dependent de fiole!”
Fanatik.ro
Habemus Dan! Nicușor Dan este noul președinte al României după numărarea a 100% din voturi: 53,60 – 46,40! Rezultate finale, date oficiale BEC alegeri prezidențiale 2025, turul 2
Capital.ro
Marea artistă pe care România a pierdut-o. A câștigat cele mai mari premii mondiale. Nimeni n-o va înlocui
Playtech.ro
Județul în care Nicușor Dan a obținut un scor record, de peste 90%. Rezultatul este unul fără precedent
DailyBusiness
Sprijin pentru familiile din România: 15.000 de lei. În ce condiții se oferă
Adevarul
Vladimir Putin extinde una dintre cele mai controversate baze de testare a rachetelor nucleare din epoca post-sovietică
wowbiz.ro
Soția lui Bursucu’, implicată într-un accident grav în Constanța! Informații de ultim moment
Spynews
Cine este Johannes Pietsch, câștigătorul Eurovision 2025. Austriacul este cunoscut după numele de J.J și are 24 de ani
Spynews
Soția lui Bursucu a făcut accident cu mașina în Constanța! Au fost găsite trei victime, dintre care două încarcerate | FOTO
Evz.ro
Stupore în sala de fitness. Robert, clientul tăcut, era Papa
Ego.ro
Oana Roman, momente dramatice, EXCLUSIV: ”O relație abuzivă și toxică...”
Prosport.ro
FOTO. Dată afară că e prea indecentă, a făcut avere cu pozele ei și acum a revenit
kanald.ro
Pensiile pe luna iunie, livrate cu întârziere. Vești proaste pentru 2.500.000 de pensionari
Cancan.ro
George Simion, PRIMELE declarații după ce a pierdut în fața lui Nicușor Dan: 'Am fost singuri împotriva tuturor'
Playsport.ro
Incredibil! Cum poate să arate Sandra Izbașa la 11 ani după ce s-a retras din gimnastică. Imaginile au scăpat pe net
Capital.ro
Alegeri prezidențiale 2025. Nicușor Dan este președintele României
StirileBZI
Câți bani pot să scoată românii de la bancomat în 2025. Băncile au impus noi limite!
Prosport.ro
Ce a postat Mădălina Ghenea în ziua în care noua iubită a milionarului Grigor Dimitrov, fostul partener al româncei, a scris că adoră „fiecare centimetru” din el
stirilekanald.ro
VIDEO "Blackout România" Diana Șoșoacă, prima reacție după ce Nicușor Dan a câștigat alegerile
Ce pensie primesc românii care au lucrat doar 15 ani. Cum se face calculul
MediaFlux
Prima reacție din Rusia privind alegerile din România! Anunț de la Moscova
Shtiu.ro
CE ASCUNDE ultima CIFRA a CNP-ului? Dacă ai 3 sau 8 însemană că...
Puterea.ro
Statul virează bani pe 20 mai. Cine sunt românii care primesc ajutoare