Invenţia lui Henri Coandă care ar putea revoluţiona lumea, secretizată la Muzeul Aviaţiei

Pe 10 ianuarie 1954, influenta revistă franceză Radar anunţa că „Inginerul Henri Coandă va schimba economia regiunilor deşertice” şi adăuga „Utilizând energia solară, Henri Coandă desalinizează apa de mare. În faţa unei comisii oficiale, invenţia sa a funcţionat de o manieră mai mult decât satisfăcătoare".
Romania TV
14 iun. 2012, 17:07
Invenţia lui Henri Coandă care ar putea revoluţiona lumea, secretizată la Muzeul Aviaţiei

Radar a apelat la serviciile unui designer, care a realizat schema unei instalaţii de desalinizare, după conceptul savantului român. Prototipul instalaţiei, prezentat de Coandă în faţa comisiei de specialişti francezi, este prezentat într-o imagine alăturată. Acesta se întindea pe o suprafaţă de opt metri pătraţi şi putea genera aproximativ 1.600 de litri de apă potabilă în 12 ore. Prin multiplicare de 30 de ori, aşa cum se arată în schema prezentată de Radar, se ajungea la 48.000 de litri de apă potabilă în 12 ore, ceea ce reprezintă, deja, o producţie industrială.

Sistemul imaginat de Coandă prevedea şi o modalitate automată de a se orienta după soare, astfel încât întreaga energie solară să poata fi focalizată de-a lungul unei conducte cu aer.

Citeşte mai mult pe jurnalul.ro.