Iohannis cere explicaţii despre criza bebeluşilor din Argeş. Cioloş: Mi se pare normal să fie la curent VIDEO

Preşedintele Klaus Iohannis este nemulţumit de modul în care ministrul Sănătăţii, Achimaş Cadariu, a gestionat criza bebeluşilor. Iohannis l-a chemat la Cotroceni pe premierul Dacian Cioloş şi i-a cerut explicaţii despre cum a fost gestionată criza care a speriat România.
Iulian Tudor
27 mart. 2016, 11:39
Iohannis cere explicaţii despre criza bebeluşilor din Argeş. Cioloş: Mi se pare normal să fie la curent VIDEO

Cu preşedintele Iohannis lucrurile decurg foarte bine, în sensul că ne vedem săptămânal. Doar când este plecat sau eu sunt plecat, dar când apar probleme urgente discutăm şi la telefon. Schimbăm informaţii şi opinii. Mi se pare normal să fie la curent cu ce se întâmplă şi să am şi informaţii din partea dânsului apropo de cum percepe anumite lucruri şi ce face Guvernul. Au fost discuţii apropo de anumite lucruri care trebuie făcute şi de criza cu bebelusii, cu Ministerul Justiţie. Mi-a cerut informaţii, legat de ceea ce se întâmplă„, a declarat, la ProTV, premierul Dacian Cioloş.

Citeşte şi Cioloş: A fost o delăsare în ceea ce priveşte funcţionarea Secţiei de arşi de la Spitalul Floreasca

Din 29 ianuarie au fost transferaţi la Spitalul „Marie Curie” din Bucureşti 16 copii, majoritatea din Argeş, cu sindrom hemolitic uremic sau cu suspiciuni de SHU. Dintre aceştia, trei fetiţe din Argeş au murit în spital, pe 4, 15 şi 16 februarie.

Citeşte şi Achimaş-Cadariu răspunde solicitării de a-şi da demisia: S-au parcurs toţi paşii, ca în orice ţară din Europa

Cauza îmbolnăvirii copiilor din judeţul Argeş care au dezvoltat sindrom hemolitic-uremic este o tulpină de E.coli, a anunţat, în 25 februarie, ministrul Sănătăţii. Cauza a fost identificată în urma anchetei făcute de către specialiştii de la Centrul European de Control al Bolilor Transmisibile, împreună cu experţii români.

Citeşte şi Care este starea copiilor cu SHU internaţi la Spitalul „Marie Curie” din Capitală

DailyBusiness
Paștele devine tot mai scump. Bugete de până la 1.000 de lei per familie și semne de încetinire economică
Spynews
Bebelușul unui român, găsit printre droguri, mucegai și gunoaie. Scene greu de imaginat în Roma
Fanatik.ro
De ce a eșuat, de fapt, Gică Hagi în primul mandat pe banca echipei naționale. Cum s-a produs ruptura de Mircea Sandu
Capital.ro
Pensii mai mari în România. Anunțul BNR pentru pensionari: A crescut pensia, dar n-au mai rămas bani
Playtech.ro
Meseria bănoasă pentru care nu ai nevoie de studii. Cursul costă până în 900 de lei, dar poți câștiga chiar și 10.000 de lei pe lună
Adevarul
Fostul șef al diplomației ungare, Peter Szijjártó, a dispărut total din spaţiul public după înfrângerea lui Viktor Orban
wowbiz.ro
Răzvan Lucescu a părăsit România, la două zile de la înmormântarea lui Mircea Lucescu. Mărturisirea pe care a făcut-o cu lacrimi în ochi, în prima zi de Paște: „Am comunicat mult prea puțin cu el”
Economica.net
Un nou model Dacia. Va fi electric şi nu e Spring
kanald.ro
Un bărbat de 47 de ani din Alba a fost înjunghiat mortal de un tânăr de 18 ani, chiar în noaptea de Paște. Victima nu a avut nici o șansă
iamsport.ro
Edi Iordănescu a izbucnit la adresa FRF după ce a apărut pe lista pentru postul de selecționer: ”Fraier nu o să fiu niciodată!”
MediaFlux
Când pică Paștele catolic și ortodox în aceeași zi. Lista sărbătorilor până în 2030
stirilekanald.ro
Reacția Rusiei după ce Viktor Orban a pierdut alegerile: "Peste patru luni..."
Va reuși CFR Cluj a patra victorie consecutivă în Superliga? Cum arată cotele pentru FCSB vs CFR Cluj