Iohannis, despre bugetul zonei euro: Nu e problematic dacă prin acesta nu se creează o nouă falie

Preşedintele Klaus Iohannis a afirmat joi, la Bruxelles, că un buget al zonei euro în sine nu este problematic, dacă prin acesta nu se creează o nouă falie.
Romania TV
28 iun. 2018, 13:58
Iohannis, despre bugetul zonei euro: Nu e problematic dacă prin acesta nu se creează o nouă falie

„Trebuie să avem foarte mare grijă şi asta am de gând să spun colegilor în Consiliu. Un buget al zonei euro în sine nu este problematic dacă prin acest buget nu se creează o nouă falie între zona euro şi ţările non-euro. Aşa cum a fost o propunere a Comisiei, pe care am salutat-o la momentul respectiv, acest buget al zonei euro prevede şi fonduri pentru dezvoltarea unor programe pe ţările care încă nu sunt membre în zona euro, dar doresc să devină. Dacă conţine această componentă, este în regulă. Dacă însă se adânceşte falia, atunci s-ar putea să fie nevoie de mai multe discuţii”, a declarat Iohannis, înaintea participării sale la reuniunea Consiliului European de la Bruxelles.

Şeful statului a fost întrebat care este poziţia României în ceea ce priveşte bugetul zonei euro şi dacă această decizie ar putea adânci şi mai mult decalajul dintre state.

Citeşte şi: Klaus Iohannis, la Bruxelles: Migraţia trebuie să fie controlată

 

DailyBusiness
OpenAI pregătește lansarea unei versiuni ChatGPT pentru adulți. Ce caracteristici va avea noul model de chatbot
Spynews
Mama Mihaelei Rădulescu s-a stins din viață! Vedeta a revenit de urgență în România
Fanatik.ro
Ultimele informaţii despre Daniel Bîrligea înaintea derby-ului FCSB – Rapid! Ce şanse are să intre titular. Exclusiv
Capital.ro
Tentativă de lovitură de stat. Călin Georgescu vrea să scape. Ce au cerut avocații înainte de judecată
Playtech.ro
Mihaela Rădulescu, din nou în doliu. Vedete este distrusa de durere la câteva luni după Felix Baumgartner
Adevarul
UE acordă Ucrainei un împrumut masiv de 90 de miliarde de euro. Viktor Orbán, critic: „A da bani înseamnă război”
wowbiz.ro
Veștile de care românii se temeau! Legea tocmai a fost publicată în Monitorul Oficial. Taxele și impozitele vor exploda începând cu ianuarie 2026
Economica.net
"Anomalia" din magazinele LIDL. Ce produs e mai ieftin în Germania decât în România
kanald.ro
BREAKING NEWS Un avion s-a prăbușit pe un aeroport din SUA! Nu există supraviețuitori
iamsport.ro
20.000.000 de euro pentru Florin Tănase: 'Este un profesionist'
MediaFlux
S-a schimbat radical prognoza! Cum va fi vremea de Crăciun și Revelion
stirilekanald.ro
Profesoară de 31 de ani, înjunghiată mortal de un elev din clasa a VIII-a! Un copil de numai 4 anișori a rămas acum orfan
DOLIU! A MURIT! PEPE „drum bun printre stele”… vestea a venit ca un trăznet