Iohannis: Este puţin probabil spre exclus ca FDGR să facă înţelegeri preelectorale

Preşedintele FDGR, Klaus Iohannis, a declarat, joi, că "este puţin probabil spre exclus ca FDGR să facă înţelegeri preelectorale" şi a afirmat că dacă USL nu va desemna un candidat la Primăria Sibiu, sperând în sprijinul Forumului, "este problema sa".
Romania TV
03 nov. 2011, 12:43
Iohannis: Este puţin probabil spre exclus ca FDGR să facă înţelegeri preelectorale

Preşedintele Forumului Democrat al Germanilor din România (FDGR), Klaus Iohannis, a fost întrebat, joi, într-o conferinţă de presă, dacă a discutat probleme politice cu liderul PSD, Victor Ponta, la ultima vizită a acestuia la Sibiu, şi a răspuns afirmativ, precizând că „discuţiile nu au fost foarte concrete”.

„Am discutat numai politic, altceva nu discutăm. Este un pic devreme să facem afirmaţii despre ce va fi la alegerile de anul viitor. Discuţiile nici nu au fost foarte concrete”, a declarat Iohannis.

Întrebat dacă ar fi de acord cu sugestia lui Victor Ponta ca FDGR să nu aibă un candidat la Consiliul Judeţean, iar USL să nu aibă candidat la Primăria Sibiu, Iohannis a spus că formaţiunea pe care o conduce nu va face înţelegeri preelectorale.

„Este puţin probabil spre exclus ca FDGR să facă înţelegeri preelectorale. Dacă USL decide să nu desemneze candidat la Primărie, este, sincer, problema dumnealor, nu a mea”, a afirmat Iohannis.

Acesta a anunţat că FDGR „va avea candidaţi pentru funcţiile eligibile pe care le ocupă acum”, inclusiv preşedinţia Consiliului Judeţean Sibiu, dar şi pentru unele pe care încă nu le ocupă.

Preşedintele FDGR a adăugat că nu se gândeşte că ar putea obţine şi conducerea altor primării din judeţul Sibiu, în afara celor trei pe care le conduce în prezent, dar ar putea avea mai mulţi consilieri locali în judeţ.

Liderul PSD, Victor Ponta, afirma, vinerea trecută la Sibiu, că este în continuare posibilă „o construcţie electorală comună” cu actualul primar al Sibiului, Klaus Iohannis, care nu a fost niciodată „duşmanul politic al USL”.

DailyBusiness
SUA introduc testarea pentru deficitul de testosteron în rândul militarilor de peste 30 de ani
Spynews
Maria Covașa, ironie fină la adresa lui Dany Boy după ce i-a cunoscut actuala iubită! Fosta concurentă de la Insula Iubirii nu s-a putut abține
Fanatik.ro
Atac armat după un meci de fotbal! Un suporter argentinian a fost împușcat!
Capital.ro
Ce trebuie să știe toți proprietarii de locuințe din România. ASF explică ce acoperă, de fapt, polița PAD: Sume limitate
Playtech.ro
Românii sub 30 de ani pot încasa bani în fiecare lună dacă se angajează. Bonusul oferit de stat
Adevarul
Șeful Ryanair neagă faptul că un bărbat ar fi fost aspirat pe geamul spart al unui avion: „Aceste afirmații sunt lipsite de sens”
wowbiz.ro
Andreea Ibacka a izbucnit în plâns! Ce a emoționat-o până la lacrimi pe vedetă: „Nu-mi mai e rușine să fiu vulnerabilă”
Economica.net
Un nou model Dacia. Va fi electric şi nu e Spring
kanald.ro
Astăzi se împlinesc 9 ani de la decesul Denisei Răducu! Incredibil ce a apărut pe pagina regretatei artiste
iamsport.ro
500.000 de euro pentru Dan Petrescu! Omul de afaceri era disperat să-l aducă la echipă. Victor Becali: ”Băi, ești nebun?”
MediaFlux
Casa de Pensii explică cum se dovedește stagiul de cotizare la pensie. Mai multe soluții dacă s-a pierdut cartea de muncă
stirilekanald.ro
Femeie lovită de trăsnet când făcea plajă: „Soțul ei...
NetBet: o prezență licențiată neîntreruptă pe piața de iGaming din România