Iohannis, mesaj la deschiderea SIAB: România face paşi temeinici către consolidarea sa pe scena auto europeană şi internaţională

Preşedintele Klaus Iohannis a transmis, vineri, un mesaj cu ocazia deschiderii "Salonului Internaţional de Automobile Bucureşti" (SIAB) în care afirmă că România dispune de avantaje competitive în industria auto, arătând că aceste atuuri trebuie susţinute şi sprijinite la nivelul autorităţilor prin politici economice adecvate.
Romania TV
23 mart. 2018, 10:36
Iohannis, mesaj la deschiderea SIAB: România face paşi temeinici către consolidarea sa pe scena auto europeană şi internaţională

„România dispune de avantaje competitive deosebite în acest sector. Exporturile în domeniu ating aproape un sfert din totalul exportului naţional, industria auto se dezvoltă consistent pe orizontală, iar companiile autohtone lucrează cu şi pentru cei mai importanţi producători auto din lume. Toate aceste atuuri trebuie susţinute şi sprijinite în continuare la nivelul autorităţilor, prin politici economice adecvate”, se arată în mesajul transmis la SIAB de consilierul prezidenţial Cosmin Marinescu.

Şeful statului îşi exprimă speranţa că SIAB va redeveni rapid un reper în calendarul evenimentelor de profil.

„Este un moment prielnic, în care industria auto românească marchează unele dintre cele mai notabile realizări din istoria sa. În ultimul deceniu, industria auto românească aproape că şi-a triplat performanţele, de la aproximativ 8 miliarde de euro în 2009 la aproape 24 miliarde de euro la sfârşitul anului trecut. Prin realizările obţinute de Dacia-Renault şi Ford, România face paşi temeinici către consolidarea sa pe scena auto europeană şi internaţională”, a arătat Iohannis în mesaj.

Potrivit şefului statului, în prezent, România se află între primii zece producători auto europeni, iar această poziţie se va întări probabil şi mai mult, odată cu noile modele lansate de cei doi producători naţionali, pe care i-a felicitat pentru realizările lor de excepţie.

El a subliniat că evenimentele expoziţionale de profil sunt iniţiative binevenite pentru lansarea şi promovarea realizărilor industriei auto.

„Sper că, prin succesul Salonului Internaţional de Automobile Bucureşti, România va intra pe poziţii de frunte în circuitul expoziţional european”, a mai afirmat Iohannis în mesaj.

DailyBusiness
EL PAÍS SUA: Un e-mail al Pentagonului indică posibilitatea suspendării Spaniei din NATO
Spynews
Ultimele imagini cu femeia dispărută după o intervenție chirurgicală! Doi bărbați au târât-o pe jos
Fanatik.ro
Gerard Pique i-a scris un mesaj simplu, însă Shakira l-a uimit cu răspunsul ei: ”Doamne, nu e normală”
Capital.ro
Reguli noi pentru cetățenii fără buletin. Lege pentru persoanele care au împlinit 18 ani
Playtech.ro
Câți litri de alcool poţi produce în gospodărie fără să încalci legea. Noile limite propuse de Parlament, aşa nu vei plăti accize
Adevarul
Un membru al juriului din R. Moldova explică de ce România a primit doar 3 puncte la Eurovision: „Și juriile lor sunt incompetente?”
wowbiz.ro
Cazul morții medicului Cristian Staicu ia o turnură neașteptată. Ce au descoperit anchetatorii
Economica.net
Un nou model Dacia. Va fi electric şi nu e Spring
kanald.ro
Tir făcut bucăți pe un drum din Republica Moldova. Doi români și-au pierdut viața în urma accidentului violent
iamsport.ro
Ilie Dumitrescu, atacat de un fost colaborator: ”Nu trebuia să aleagă FRF. A făcut un gest mârșav și laș”
MediaFlux
Probleme mari la ANAF! Românii se plâng, Ministerul Finanțelor promite un nou portal mai simplu
stirilekanald.ro
Moscova, sub asediul dronelor, cu câteva zile înainte de mega-parada lui Putin. O clădire de lux, lovită în plin
PSG – Bayern și Atletico – Arsenal se joacă azi și mâine. Cote 1×2, antepost și ponturi