Iohannis, reacţie la adoptarea pensiilor speciale pentru parlamentari: Voi face o analiză profundă a legii

Preşedintele Klaus Iohannis a declarat, miercuri, întrebat despre pensiile speciale ale parlamentarilor, că se va referi la această chestiune după ce va primi de la Parlament legea şi va face "o analiză profundă". În acest sens, şeful statului spune că va lua o decizie privind legea după ce va citi documentul şi argumentele care au stat la baza lui.
Iulian Tudor
17 iun. 2015, 10:38
Iohannis, reacţie la adoptarea pensiilor speciale pentru parlamentari: Voi face o analiză profundă a legii

„Mă voi referi la această chestiune după ce primesc de la Parlament legea şi voi face o analiză profundă”, a declarat, miercuri, preşedintele Klaus Iohannis, întrebat ce va face cu legea pensiilor speciale votată marţi în Parlament.

Citeşte şi: ISD, despre pensiile speciale ale parlamentarilor: Imposibil de explicat logic şi în parametrii bunului simţ

Legislativul a aprobat, marţi, cu 303 voturi „pentru”, 124 voturi „împotrivă” şi două abţineri, proiectul privind pensiile speciale pentru parlamentari.

Indemnizația de parlamentar ar urma să se actualizeze ori de câte ori se majorează sau se indexează indemnizația brută lunară a unui deputat sau senator aflat în exercitarea mandatului, cu aceeași dată.

Indemnizația de parlamentar se cumulează cu orice tip de pensie stabilită în sistemul public de pensii sau în alt sistem de pensii neintegrat sistemului public, precum și cu orice alte venituri realizate. Indemnizația este supusă impozitului pe venit și contribuției de asigurări sociale de sănătate și se suportă din bugetul de stat, mai spune textul proiectului de lege.

CITEŞTE ŞI: Parlamentarii şi-au votat PENSIILE SPECIALE. Demnitarii vor lua într-o LUNĂ cât 15 PENSII MINIME

Potrivit calculelor inițiatorilor, un fost deputat sau senator care a avut trei mandate va primi o indemnizație specială de 4.000 de lei, iar unul care a avut un singur mandat va primi 1.500 de lei.

 

DailyBusiness
EL PAÍS SUA: Un e-mail al Pentagonului indică posibilitatea suspendării Spaniei din NATO
Spynews
Premierul Ilie Bolojan a fost demis! Moțiunea a trecut
Fanatik.ro
Haos total la Garda Forestieră București! Poliția a intervenit, fostul inspector-șef a fost scos în cătușe: „Poate să dea foc și la instituție, că nu am ce să îi fac”
Capital.ro
AUR vrea la guvernare, dar cu condiții. George Simion: Toate cele patru partide sunt vinovate în măsură pentru situația României
Playtech.ro
Ce va urmări drona de 40.000 de euro cumpărată de Primăria Cluj. De la construcții ilegale la trafic și șantiere. Ce va monitoriza și cum va fi folosită
Adevarul
Fico s-a răzgândit: nu va participa la parada de Ziua Victoriei din Moscova. „Am programată o întâlnire scurtă cu Putin. Atât”
wowbiz.ro
Oana Lis este în doliu! Vedeta trece prin momente extrem de dificile: „S-a dus mamaie…Of”
Economica.net
Un nou model Dacia. Va fi electric şi nu e Spring
kanald.ro
Trafic blocat pe Autostrada A3, după o ciocnire în lanț cu 7 mașini
iamsport.ro
Fotbalistul de la FCSB a cedat nervos după ratarea calificării: ”Se ducea la draperie și zicea: «Ieși, bă, de aici»”
MediaFlux
Bani pentru elevi în programul ”Euro 200”. Cât se va da pentru achiziționarea de calculatoare în 2026
stirilekanald.ro
Moscova, sub asediul dronelor, cu câteva zile înainte de mega-parada lui Putin. O clădire de lux, lovită în plin
Răsturnare de situație. Decizia radicală a UDMR